Jäälohkare tippui päähän hotellin kohdalla
- Katoilta putoavia jäälohkareita ja -puikkoja on syytä varoa.
Jäälohkare tippui 17-vuotiaan opiskelijatytön päähän maanantaina päivällä Kajaanissa, kun hän käveli Kauppakadulla ja oli Hesburgerin ja Sokos Hotel Valjuksen välissä melkein hotellin pääovella.
– Lääkärit puhuivat jotain aivotärähdyksestä, mikäli jotain sekavalta tilaltani ymmärsin. Mitään näkyviä vammoja ei tullut, opiskelija viestitti Ilta-Sanomille.
Opiskelija vietiin ambulanssilla Kainuun keskussairaalan päivystykseen, missä hän oli monta tuntia tarkkailtavana. Hänet kotiutettiin myöhään maanantai-iltana. Hän oli matkalla terveyskeskukseen korvakivun vuoksi.
Poliisi ei ole kirjannut onnettomuudesta mitään ilmoitusta. Tapahtumaa on kuitenkin tarkoitus selvittää ja sitä, liittyykö asiaan jonkinlaista huolimattomuutta tai laiminlyöntiä.




Loistavaa. Nyt kun tapahtumapaikan vinkujat saivat tahtonsa läpi, niin kansa katselee ylöspäin vain Valjuksen kohdalla. Muuallahan on 'turvallista'.
Ilmoita asiaton kommentti