Holhous vai yli laidan
Kreikan kriisi: Velkojen leikkaaminen ei ratkaise Kreikka-ongelmaa. Maa on saatava holhoukseen tai heitettävä ulos eurosta.
Kreikkaa yritetään hommata holhoukseen. Asetelma on normaali. Holhottava ei meinaa asemaansa alistua.
Velkojien kärsivällisyys on silti loppumassa. Yksityiset velkojat ovat viikkokausia neuvotelleet Kreikan kanssa, kuinka suuren osan veloistaan se suostuu maksamaan takaisin ja paljonko se lopulle lainasummalle on valmis maksamaan korkoa.
Lähipäivinä ratkeaa, minkälainen sopu syntyy. Velkojat menettävät joka tapauksessa suurimman osan pääomistaan ja joutuvat lopulle lainasummasta tyytymään murto-osaan siitä korosta, joka markkinoilla tällä hetkellä maksetaan.
Paineet eivät kasva pelkästään yksityisten rahoittajien parissa. Myös Kreikkaa pystyssä pitäneet euromaat ovat menettämässä kärsivällisyytensä kreikkalaisten jatkuvaan venkoiluun.
Jos markkinat ovat hermostuneet, niin myös poliittiset paineet kasvavat.
Ranskassa presidentinvaalien ensimmäinen kierros on jo huhtikuussa. Eurokriisin pitkittyminen vaarantaa Nicolas Sarkozyn pääsyn vaalin toiselle kierrokselle. Kreikka-ongelmien kärjistyminen vahvistaisi kannatusmittauksissa kolmantena olevan äärioikeistolaisen Marine Le Penin asemia.
Saksan liittokanslerilla Angela Merkelillä parlamenttivaaleihin on vielä yli vuosi, mutta myös Euroopan suurimman talouden kärsivällisyys on loppumassa.
Luottamus velkojensa kanssa venkoilevaan Kreikkaan on mennyt. Merkel vaatii suorasukaisesti Kreikan asettamista holhoukseen.
Saksa vaatii, että Kreikan talous alistettaisiin muiden euromaiden nimeämälle ”budjettikomissaarille”. Tämä valvoisi, että maan kaikki budjettipäätökset olisivat tukipakettien ehtojen mukaisia.
Kreikalle kävisi kuin valtion holhoukseen ajautuneille kriisikunnille. Itsenäinen päätösvalta talousasioissa menisi.
Demokratian kehto ei luonnollisestikaan suostu edes keskustelemaan itsemääräämisoikeutensa menettämisestä. Silti Kreikkaa odottaa, että se yksityisten sijoittajien velkasaneerauksen jälkeen saisi vielä EU:lta ja Kansainväliseltä valuuttarahastolta IMF.ltä 130 miljardin euron pelastuspaketin.
Tapaus on muistutus taas kerran siitä, miten vaarallista on päästää velallinen niskan päälle. Asiat kääntyvät päälaelleen. Kreikka kyniikin nyt velkojiaan.
Kreikkaa on patisteltu talouskuriin, mutta maan vastaukset vaatimuksiin ovat yhtä sekavia kuin Delfoin oraakkeleiden ennustukset. Aikeista ei ota aina selvää.
Ainoa mahdollisuus saada Kreikka kuriin on realistinen mahdollisuus heittää koko maa ulos euroalueesta. Tämä edellyttää ensin eurooppalaisten pankkien pääomittamista. Niiden on kyettävä ottamaan operaation aiheuttamat tappiot vastaan.




Kirjoitin jo keväällä Kreikan tilanteesta seuraavasti: Kreikalle velkojen anteeksianto 50-80 %. Kreikka ulos eurosta ja 5 - 8 vuotta koeaikaa jonka jälkeen voi palata takaisin jos talous on sillä tasolla että rahaliitossa ja eu:ssa maa voi jatkaa.
Tämä oli silloinkin esillä ja minua kritisoitiin kovasti ymmärtämättömyydestä.
miten nyt suu pannaan
kyselee
Ameriikan Hannes
Ilmoita asiaton kommentti