Ville Koistinen lähtee KHL:ään
- SM-liigaseura Ilveksen puolustaja Ville Koistinen siirtyy KHL-liigaan Sibir Novosibirskin joukkueeseen.
Jääkiekon SM-liigaseura Ilveksen puolustaja Ville Koistinen siirtyy KHL-liigaan Sibir Novosibirskin joukkueeseen. Koistisen sopimus kattaa tämän ja ensi kauden.
Syksyn aikana Koistisesta on ollut kiinnostunut useampikin seura. Kuitenkin vasta Sibirin yhteydenotto viime viikonloppuna johti Koistisen siirtoon ulkomaille.
– Totta kai Koistisen tasoisen pelaajan poistuminen joukkueesta kirpaisee, mutta meillä on edelleen täysin kilpailukykyinen puolustus, totesi Ilveksen urheilujohtaja ja päävalmentaja Seppo Hiitelä.
Koistinen, 29, palasi täksi kaudeksi SM-liigaan ja Ilvekseen . Hän on kerännyt tamperelaisjoukkueessa tehot 6+10=16. Aiemmin urallaan Koistinen on pelannut NHL:ssä Nashvillen ja Floridan riveissä.
Sibir Novosibirskissä pelaavat suomalaisista myös hyökkääjät Jori Lehterä ja Jonas Enlund.


Tämä on vain ennakkomerkki Hokin siirtymisestä KHLään.
Ilmoita asiaton kommentti