Talvilomalaiset kiipesivät huipulle
- Otto Kampman kurkottaa huipulle.
– Kiipeily on mukavampaa kuin hiihtäminen, vertailee talvilomalainen Songool Sidik Ali laskeuduttuaan Wanhan vesilaitoksen kiipeilyseinältä.
Kajaanin kaupungin nuorisotyön perinteisesti järjestämässä lomapäivässä kiipeilyn ohessa tampattiin tanssimattoa ja pelattiin pelejä. Vastaavat tapahtumat on järjestetty jo kymmenisen kertaa syys- ja talvilomien kunniaksi.
– Ei ottanut sormiin, toteaa Otto Kampman vuoristomaisemalla koristetulta kiipeilyseinältä laskeuduttuaan.
Myös Kampman on kiipeillyt talviloman aikana enemmän kuin hiihtänyt. Hänelle Wanha vesilaitos on tullut tutuksi juuri kiipeilyn kautta. Mukavaan puuhaan Kampman on tullut aina tilaisuuden tullen.
Tapahtumassa on perinteisesti käynyt viitisenkymmentä kiipeilijää. Periaatteena on, että kolmen kiipeilyn jälkeen on luovutettava valjaat seuraavalle vuoristomaisemaan kiipijälle. Päivän ahkerimmat ehtivät käydä huipulla jopa kymmeniä kertoja.
Wanhalla vesilaitoksella riitti tekemistä kiipeilyn ohessa. Futis- ja biljardipöydät tai tanssimatto eivät keränneet pölyä kun talvilomaileva nuoriso harrasti.
Lue koko juttu perjantain Kainuun Sanomista

