Kadonneesta poimijasta aloitettiin poliisitutkinta
Sallan Kursussa kadonneen thaimaalaisen marjanpoimijan kohtalon selvittämiseksi on aloitettu poliisitutkinta.
Rikoskomisario Olli Murtolan mukaan asiassa ei ainakaan toistaiseksi epäillä rikosta. Murtola kertoo, että kadonneen etsintään liittyvää tutkintaa kutsutaan aina poliisitutkinnaksi, jos ei ole syytä epäillä rikosta.
Aluksi kuulustellaan kadonneen poimijan kanssa samaan ryhmään kuuluneita marjastajia. Heitä kuulustellaan Kemijärvellä tulkin avustuksella.
– Kuulusteluissa pyritään tarkentamaan tapahtumia, jolloin kadonneen kanssa oltiin viimeisen kerran yhteydessä.
Kuulustelut aloitettiin perjantaina iltapäivällä ja niitä jatketaan viikonlopun yli. Etsinnät maastossa on ainakin toistaiseksi lopetettu.
Kolme päivää jatkuneet etsinnät lopetettiin tuloksettomina torstai-iltana. Mitään 38-vuotiaaseen ryhmänsä johtajana toimineeseen kadonneeseen viittaavaa ei etsinnöissä löytynyt.
Poliisin apuna etsinnöissä oli varusmiehiä, rajavartiosto, Aslak-helikopteri ja kymmeniä muita marjanpoimijoita.
Poliisi aloitti 38-vuotiaan marjanpoimijan etsinnät maanantain ja tiistain välisenä yönä. Tuolloin toiset marjanpoimijat olivat hakeneet miestä jo useita tunteja.
Marjanpoimijan hillasanko ja vaatteita löytyi Kursuntien lähistöltä Kursun kylän tuntumasta. Auralan mukaan ämpärin vierestä löytyneet vaatteet on tuotu paikalle myöhemmin.
Aluksi mieheen saatiin puhelinyhteys, mutta miestä ei ole tavoitettu sen jälkeen kun puhelin oli mennyt mykäksi.

