Pingviinit on ennen näkemätön lastennäytelmä
- Kajaanin teatterijohtaja Miko Jaakkola esitteli ensi kauden ohjelmistoa, johon kuuluu muun muassa ennen näkemätön lastennäytelmä.
Kajaanin kaupunginteatterissa nähdään ensi kaudella Suomessa ennen näkemätön lastennäytelmä Mistä pingviinit tulevat. Ohjaaja Eero-Tapio Vuori löysi sen sattumalta Lontoossa, jossa joutui odottamaan jatkolentoja. Yksinäisyydestä ja selviytymisestä kertova näytelmä ihastutti.
– Siinä lapsille näytetään maailma mahtavana paikkana. Esityksessä on aika vähän puhetta, mutta paljon musiikkia, valoja ja värejä.Irlantilaisen Oliver Jeffersin tuotantoa ei ole aikaisemmin käännetty eikä esitetty Suomessa. Vuoren mukaan miehellä on runsaasti tekstejä, joita kannattaisi suomentaa.Näytelmän ensi-ilta on 27.helmikuuta Sissilinnassa. Esitys kuuluu alueteatterin kiertueohjelmistoon.Ensi kaudella Kajaanin kaupunginteatterissa näkyvät kahden johtajan valinnat. Kotkaan siirtyvä Ilkka Laasonen valitsi ohjelmistoon Pingviinien lisäksi Dario Fon Ei makseta! Ei makseta! Sen ohjaa Iiris Rannio. Farssi kuvaa tilannetta, jossa kaikki kallistuu niin että naiset kieltäytyvät enää maksamasta ruuasta. Rannio muistuttaa, että teksti on 70-luvulta, mutta erittäin ajankohtainen.– Tässä on hiljattain ollut maailmalla yli 30 väkivaltaista ruokamellakkaa.Tekstiä on uudistettu, mutta perussävy on maailmankuulun, Nobel-palkitun Dario Fon hullunhauskaa satiiria. Ensi-iltaan näytelmä tulee tammikuun 16.päivänä. Sille on kaavailtu yli 20 esitystä kevättalvelle.Uusi teatterinjohtaja Miko Jaakkola valitsi Reko Lundánin kirjoittaman Tarpeettomia ihmisiä. Se kertoo syrjäytymisestä. Näytelmän ohjaa Mika Leskinen. Ensi-ilta on 28.3. teatteritalossa.Kevätkaudella ohjelmistossa jatkavat joulukuussa ensi-iltansa saava Kaikki se mikä on vielä jakamatta sekä Lasten ja mummojen valtakunta, Supernaiivi, Aarresaari ja jo kolmatta vuotta jatkava Konsta Pylkkänen etsii kortteeria.Mika Jaakkola sanoo, että Kajaanissa teatterilla on selvästi yhteisöllisempi rooli kuin esimerkiksi Helsingin teattereilla on. Jaakkola siirtyi Kajaaniin Teatteri Takomosta.– Varsinkin tällaisina epävarmoina aikoina teatterin vastuu henkisestä hyvinvoinnista korostuu.Kajaanin parin viikon sisällä jättävä Ilkka Laasonen haluaa vielä vedota kajaanilaisten kulttuurin tekijöiden puolesta. G-voiman ja Roudan toiminnan jatkuminen on vaakalaudalla, kun säästöjä etsitään.– Kysymyksessä ovat kuitenkin pienet taloudelliset panokset siihen nähden millaista toimintaa ne pyörittävät.
