Pääkirjoitukset

Päivitetty 11.2. 17:03, julkaistu 12.2. 00:00

Uraani käyttöön


Talvivaaran uraani-investointi maksaa itsensä nopeasti takaisin.

Talvivaaran kaivosyhtiö ilmoitti äskettäin aloittavansa uraanin talteenoton kaivoksesta, jonka päätuotteet ovat nikkeli ja sinkki. Myös koboltti ja kupari erotetaan jo malmista.

Talvivaaran malmin uraanipitoisuus on erittäin vähäinen: malmissa on uraania keskimäärin 0,0015-0,0020 prosenttia.

Varsinaisen uraanikaivoksen perustamista voidaan nykyisin harkita, jos malmin uraanipitoisuus on noin 0,1 prosenttia eli arviolta 60-kertainen Talvivaaraan verrattuna. Maailmalla uraania otetaan talteen yhä köyhemmästä malmista, mutta jokseenkin promillen pitoisuusrajalla toimitaan nykyisin esimerkiksi Yhdysvalloissa.

Maailman rikkain uraanimalmi louhitaan Kanadassa McArthurin kaivoksesta, missä uraania on keskimäärin 23 prosenttia eli noin 13 000 kertaa enemmän kuin Talvivaarassa. Rikkaimmillaan uraanimalmi voi olla paikka paikoin jopa yli 60-prosenttista.

Koko Talvivaaran kaivostoiminnan volyymia kuvaa se, että uraanin talteenotto noin vähäisistä pitoisuuksista tekisi Suomesta ydinpolttoaineen suhteen nykyisillä käyttömäärillä lähestulkoon omavaraisen. Vuosittainen uraanirikasteen tuotanto nousee 350 tonniin, mistä väkevöidään ulkomaisissa laitoksissa yli 60 tonnia ydinvoimaloissa käytettävää polttoainetta.

Vuonna 2007 ydinpolttoainetta tuotiin Suomen nykyisiin neljään ydinreaktoriin 67 tonnia, mistä 20 tonnia Kazakstanista ja 13 tonnia Venäjältä.

Kun Olkiluotoon valmistuu uusi 1 600 megawatin reaktori ydinpolttoaineen kulutus Suomessa nousee 32 tonnilla vuodessa. Riippuen kolmen vireillä olevan ydinvoimalahankkeen toteutumisesta, polttoaineen kulutus kasvaa jatkossa lisää ehkä kaksin tai kolminkertaiseksi nykyiseen verrattuna.

Talvivaaran uraanille siis riittää kysyntää Suomessa. Elinkeinoministeri Mauri Pekkarinen on varhemmin linjannut, että myös ydinpolttoaineen tuotannossa tulisi kotimaisuusastetta parantaa, mikä tarkoittaisi avattavia uraanikaivoksia. Nämä hankkeet ovat kuitenkin joutuneet vastatuuleen kaikkialla, minne niitä on kaavailtu.

Uraanin rikastus Talvivaaran malmista on kaikin puolin hyödyllinen hanke. Ensinnäkin se parantaa yhtiön toiminnan kannattavuutta. Investointien määrä nousee noin 30 miljoonaan euroon. Vuotuiset käyttökustannukset lasketaan 2 miljoonaan euroon.

Vuodessa tuotettavan uraanirikasteen arvoksi lasketaan nykyhinnoilla 17,5 miljoonaa euroa. Maailmalla on virinnyt nopeasti ja runsaasti uusia ydinvoimalahankkeita. Vaikka uusilla tehokkaammilla reaktoreilla korvataan myös käytöstä poistettavia laitoksia, voidaan uraanirikasteen hinnan ennustaa jatkossa nousevan. Vuonna 2007 hinta oli hetkellisesti jopa nelinkertainen nykyiseen verrattuna.

Nykyhinnoillakin uraani-investointi maksaa itsensä varsin nopeasti takaisin.

Uraanirikasteen tuotannon arvioidaan työllistävän suoraan parikymmentä henkilöä, mikä ei ole vähäinen asia aikana, jolloin teolliset työpaikat ovat Sotkamossakin vähenemässä Incapin lopettamisen seurauksena.

Haitallisia ympäristövaikutuksia uraanin talteenotto tuskin lisää nykyiseen tuotantoon verrattuna. On kuitenkin välttämätöntä, että ne arvioidaan erikseen yva-menettelyä täydentäen.


AVAINSANAT:

Kommentit (27)

Näytä: 10 20 30 40 50 Kaikki kommenttia yhdellä sivulla, vanhimmat uusimmat ensin
mökkiläinen11.2.2010 22:57

(Tuntematon) kirjoitti: Herrajumala, että ihmisiä kuoleekin. Kaivoksia on monenlaisia ja 1940-luvun tekniikka ja suojaimet on jotain muuta kuin 2010-luvun tekniikka ja suojaimet. Rikastustekniikka on myös kehittynyt hirmuisesti vuosikymmenien aikana.Nämä kuolleiden määrät ovat melkoisen huonosti verrattavissa ja yleistettävissä tähän päivään. Ja etenkin kun on vaikea löytää fakta-tietoa esim. tästä n. 300 kuolleesta vuosittain uraanin vuoksi.

Joku jo jossain yhteydessä totesi, että on parempi ottaa uraani talteen ja viedä pois Vuokatin naapurista, kuin jättää se sinne jätteen sekaan. Ja näin se maallikonkin järjellä on. Eli kaikki mikä irti saadaan, niin hyödynnetään. Ja jos sattuu tulemaan muutama työpaikka siinä sivussa, niin eiku paranee.

töitä haluava

Maallikon järjelle lainaus luonnonsuojeluliiton informaatiosta:
"Uraanikaivosten terveysvaikutukset eivät rajoitu ainoastaan kaivostyöläisiin. Ainakin keuhkosyöpää, leukemiaa, ihosyöpää, keuhkoputken tulehduksia, munuaissyöpää, alhaisia testosteronipitoisuuksia, kromosomipoikkeavuuksia, epämuodostumia sikiöissä, keskenmenoja ym. on havaittu myös kaivosten ja rikastamoiden läheisyydessä asuvilla ihmisillä. Uraanin kemiallisen myrkyllisyyden aiheuttamat terveysvaikutukset ovat usein havaittavissa melko pian altistuksen jälkeen, mutta säteilyn vaikutukset ilmenevät vasta pitkän ajan kuluttua."

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)11.2.2010 20:27

(Tuntematon) kirjoitti: Minä ainakin aion nyt kuolla etelässä.
T. Entinen tuleva mökkiläinen

Eikös ne jo olemasa olevat atomin halakasijat ole sielä etelässä ???

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)11.2.2010 20:24

(Tuntematon) kirjoitti: Eipä taida tietää sitäkään, että SUomessa kuolee vuosittain n. 300 henkilöä ihan "luonnollisesti" uraanin aiheuttamaan syöpään, joten noin pikaisesti laskien ko aikana se tekee 13200 ihmistä.

Herrajumala, että ihmisiä kuoleekin. Kaivoksia on monenlaisia ja 1940-luvun tekniikka ja suojaimet on jotain muuta kuin 2010-luvun tekniikka ja suojaimet. Rikastustekniikka on myös kehittynyt hirmuisesti vuosikymmenien aikana.Nämä kuolleiden määrät ovat melkoisen huonosti verrattavissa ja yleistettävissä tähän päivään. Ja etenkin kun on vaikea löytää fakta-tietoa esim. tästä n. 300 kuolleesta vuosittain uraanin vuoksi.

Joku jo jossain yhteydessä totesi, että on parempi ottaa uraani talteen ja viedä pois Vuokatin naapurista, kuin jättää se sinne jätteen sekaan. Ja näin se maallikonkin järjellä on. Eli kaikki mikä irti saadaan, niin hyödynnetään. Ja jos sattuu tulemaan muutama työpaikka siinä sivussa, niin eiku paranee.

töitä haluava

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)11.2.2010 18:35

(Tuntematon) kirjoitti: Eipä taida tietää sitäkään, että SUomessa kuolee vuosittain n. 300 henkilöä ihan "luonnollisesti" uraanin aiheuttamaan syöpään, joten noin pikaisesti laskien ko aikana se tekee 13200 ihmistä.

Minä ainakin aion nyt kuolla etelässä.
T. Entinen tuleva mökkiläinen

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)11.2.2010 16:09

mökkiläinen kirjoitti: Hyviähän ne muutamat työpaikat tietenkin ovat. Vilkastuttavat kaupankäyntiä.
Monet eivät tiedä sitä, että Saksassakin kaivettiin uraania. Siellä kuoli 1946-1990 SDAG WISMUT:in Thüringenissä ja Sachsenissa 7163 työntekijää keuhkosyöpään. Kauppa käy!

Eipä taida tietää sitäkään, että SUomessa kuolee vuosittain n. 300 henkilöä ihan "luonnollisesti" uraanin aiheuttamaan syöpään, joten noin pikaisesti laskien ko aikana se tekee 13200 ihmistä.

Ilmoita asiaton kommentti

mökkiläinen11.2.2010 16:04

mökkiläinen kirjoitti: Aiheesta hyvä filmi netissä:
Uranium - is it a country?
artikkeli: Der schmutzige Atom-Brennstoff

Hyviähän ne muutamat työpaikat tietenkin ovat. Vilkastuttavat kaupankäyntiä.
Monet eivät tiedä sitä, että Saksassakin kaivettiin uraania. Siellä kuoli 1946-1990 SDAG WISMUT:in Thüringenissä ja Sachsenissa 7163 työntekijää keuhkosyöpään. Kauppa käy!

Ilmoita asiaton kommentti

mökkiläinen11.2.2010 15:55

Lainaus artikkelista: Talvivaaran uraani-investointi maksaa itsensä nopeasti takaisin. Talvivaaran kaivosyhtiö ilmoitti äskettäin aloittavansa uraanin talteenoton kaivoksesta, jonka päätuotteet ovat nikkeli ja...

Aiheesta hyvä filmi netissä:
Uranium - is it a country?
artikkeli: Der schmutzige Atom-Brennstoff

Ilmoita asiaton kommentti

SIVU 1 2 3

Kirjoita kommentti

Ohjeet: Voit aloittaa keskustelun ja jättää kommentin kirjautumatta palveluun. Ylläpitäjä varaa oikeuden poistaa asiattomat ja lainvastaiset kommentit.

Kommentti

LISÄÄ UUTISIA

  1. Nuorten auto paloi poroksi aamuyöllä

    KOTIMAA Päivitetty: 9.9. 08:35 00

    Puolankalaisten nuorten matka jäi kesken, kun henkilöauto paloi korjauskelvottomaksi varhain torstaiaamuna Hyrynsalmentien varressa Puolangalla. Autoon tuli ongelmia ajon aikana ja se sammui tien varteen.
  2. Vaalan Juustola on Kainuun ykkönen

    TALOUS Päivitetty: 9.9. 07:41 40

    haapalan juustoleipä3

    Vaalan Juustola on Kauppalehden luokituksen mukaan Kainuun paras yritys. Se kokosi viime tilikaudella eniten pisteitä.

  3. Espanjasta löytyi kyttyräselkäisen dinosauruksen luuranko

    ULKOMAAT 8.9. 22:56 00

  4. Manamansalolaiset haluavat kuulua Kainuuseen

    KAINUU 8.9. 16:16 13

  5. Tihisenniemellä nyt yli 500 työpaikkaa

    KAINUU 8.9. 14:32 39

  6. EU kiristi eläinkoelainsäädäntöä

    ULKOMAAT 8.9. 21:16 00

  7. Väite jonojen pidentymisistä ei saa vahvistusta johdolta

    KAINUU 8.9. 15:07 01

  8. Maakuntaraja muuttuu, jos Vaala jää ulos Kainuun mallista

    KAINUU 7.9. 18:12 835

  9. Koulukadulle Kuhmoon avataan ABC:n kylmäasema

    KAINUU 8.9. 20:34 20

  10. Marko Räsäselle PM-kultaa

    URHEILU 8.9. 20:55 10

  1. Kajaanilaisnuorelle hengenpelastuspalkinto

    KAINUU 8.9. 15:25 128

  2. Kannabis lopetti pillereiden käytön

    KAINUU 25.8. 10:19 1914

  3. Pahoinpiteli tunteja, sai ehdollista vankeutta

    KAINUU 8.9. 14:14 83

  4. Maakuntaraja muuttuu, jos Vaala jää ulos Kainuun mallista

    KAINUU 7.9. 18:12 835

  5. Jymyn B-pojat tasoittivat välierät

    URHEILU 8.9. 20:26 40

  6. Vaalan Juustola on Kainuun ykkönen

    TALOUS 8.9. 10:17 40

  7. Mikko taisteli takaisin todelliseen elämään

    KAINUU 25.8. 14:39 59

  8. Rengasratsia pysäytti työmatkalaiset aamulla

    KAINUU 8.9. 08:31 33

  9. Tihisenniemellä nyt yli 500 työpaikkaa

    KAINUU 8.9. 14:32 39

  10. Koulukadulle Kuhmoon avataan ABC:n kylmäasema

    KAINUU 8.9. 20:34 20

  1. Lohtajan haulikkomies pidätetty – aseen alkuperä epäselvä

    KAINUU 2.9. 15:53 7358

  2. Kannabis lopetti pillereiden käytön

    KAINUU 25.8. 10:19 1914

  3. Jymy vei pesäpallopronssin

    URHEILU 7.9. 19:32 1713

  4. AC Kajaani ja Spartak tasapeliin

    URHEILU 1.9. 22:12 1852

  5. Poliisi taltutti kirvestä heiluttaneen miehen aseella uhaten

    KAINUU 5.9. 15:23 1414

  6. Kannabis valtaa Kainuuta

    KAINUU 26.8. 15:48 1349

  7. Huumeviljelmä makuuhuoneessa Paltamossa

    KAINUU 3.9. 12:34 1311

  8. Kajaanilaisnuorelle hengenpelastuspalkinto

    KAINUU 8.9. 15:25 128

  9. Äiti ja lapset selvisivät säikähdyksellä Paltamon hirvikolarista

    KAINUU 3.9. 22:51 120

  10. KPO:n kaapeli-tv korjattiin illalla

    KOTIMAA 3.9. 23:51 1210

  1. Lohtajan haulikkomies pidätetty – aseen alkuperä epäselvä

    KAINUU 2.9. 15:53 7358

  2. Kuluntalahden palo ei syttynyt salamasta

    KAINUU 13.8. 08:55 360

  3. Rikkihappoa ehti vuotaa noin 70 litraa

    KAINUU 11.8. 16:54 320

  4. Kajaanilaismies haki vuodessa 720 tölkkiä juoksukaljaa

    KAINUU 20.8. 13:56 299

  5. Mitä Vimpeli suojeli pressulla?

    URHEILU 23.8. 11:31 2968

  6. Kaksi vangittu murhasta epäiltynä, kolmas vapaaksi

    KAINUU 17.8. 11:30 272

  7. Tuhopolttaja iski myös UPM:lle

    KAINUU 29.8. 09:51 2410

  8. Pääntautitapaus peruutti ponikuninkuusravit

    KAINUU 16.8. 14:46 2211

  9. Homoparien rukoushetkistä kantelu Kajaanissa

    KAINUU 16.8. 19:18 2058

  10. Kannabis lopetti pillereiden käytön

    KAINUU 25.8. 10:19 1914

  1. Vaalan Juustola on Kainuun ykkönen

    TALOUS 8.9. 10:17 4 0 460

  2. Manamansalolaiset haluavat kuulua Kainuuseen

    KAINUU 8.9. 16:16 1 3 385

  3. Kajaanilaisnuorelle hengenpelastuspalkinto

    KAINUU 8.9. 15:25 12 8 341

  4. Tihisenniemellä nyt yli 500 työpaikkaa

    KAINUU 8.9. 14:32 3 9 290

  5. Espanjasta löytyi kyttyräselkäisen dinosauruksen luuranko

    ULKOMAAT 8.9. 22:56 0 0 226

  6. Jätevesimääräys tuonut Lehtomäelle lunta tupaan

    KAINUU 8.9. 12:08 2 7 226

  7. Rengasratsia pysäytti työmatkalaiset aamulla

    KAINUU 8.9. 08:31 3 3 194

  8. Koulukadulle Kuhmoon avataan ABC:n kylmäasema

    KAINUU 8.9. 20:34 2 0 175

  9. Maakuntaraja muuttuu, jos Vaala jää ulos Kainuun mallista

    KAINUU 7.9. 18:12 8 35 157

  10. Nuorten auto paloi poroksi aamuyöllä

    KOTIMAA 9.9. 08:17 0 0 149

SUOSITUIMMAT KESKUSTELUT

Vettä karkasi Talvivaarassa

Viimeisin: (Tuntematon), 9.9. 07:19 (7115 vastausta)

Uskonto

Viimeisin: (Tuntematon), 8.9. 18:25 (1293 vastausta)

Sivistysjohtaja esittää jälleen Paltaniemen koulun lakkauttamista

Viimeisin: (Tuntematon), 1.9. 10:13 (987 vastausta)

Kaennuun kielen piälimmäesiä oevalluksia!

Viimeisin: (Tuntematon), 31.8. 11:50 (931 vastausta)

Oulujärven ylitystie pöydälle hallituksessa

Viimeisin: (Tuntematon), 6.9. 14:06 (731 vastausta)

Kajaani verottaa maakunta- keskuksista raskaimmin

Viimeisin: (Tuntematon), 8.9. 20:29 (549 vastausta)

UPM sulkee Kajaanin paperikoneet

Viimeisin: (Tuntematon), 2.5. 15:04 (477 vastausta)

Voimalaitosten huoltotyöt - Missä kalatiet?

Viimeisin: (Tuntematon), 30.8. 08:01 (365 vastausta)

Minne uimahalli?

Viimeisin: (Tuntematon), 29.8. 14:23 (314 vastausta)

Kajaaniin Uima/Monitoimi-Areena

Viimeisin: (Tuntematon), 1.8. 10:12 (289 vastausta)

www.autotalli.com www.etuovi.com www.mikko.fi www.mascus.fi www.vuokraovi.com www.monster.fi
Tämän alueen uusin tarjonta:
Kainuun Sanomat, Kauppakatu 11 87100 KAJAANI,    Vaihde: (08) 61661 Fax: (08) 623 400  |  Palaute | Mediatiedot