REFRRER:path /

Kainuun prikaati palkitsee menestyneet varusmiehet

Kainuun prikaati kotiuttaa Kajaanissa torstaina 1401 varusmiestä reserviin.

Kotiutuvista 640 varusmiestä on palvellut 347 vuorokautta (11,5 kuukautta) ja 761 on palvellut 165 vuorokautta (5,5 kuukautta). Naisia kotiutuu yhteensä 21.

Seuraava alokaserä aloittaa palveluksensa 5. tammikuuta.

Kotiuttamistilaisuuksien yhteydessä palkitaan seuraavat palveluksessaan menestyneet varusmiehet:

Maanpuolustusmitali: kokelas Parviainen Samu Waltteri, Kuopio, kokelas Palmu Juuli Annemi, Seinäjoki, kokelas Pirttiniemi Juho Matti Kustaa, Saarijärvi, kokelas Saari Joona Julius Mikael, Tampere, kokelas Laukkanen Antti Juhani, Joensuu, kersantti Piipponen Ville Onni Iisak, Joensuu, alikersantti Savolainen Jesse Kristian, Kuopio, alikersantti Senttula Tuukka Mikael, Jyväskylä, alikersantti Malmimäki Jaakko Juhani, Vaasa, alikersantti Viljanen Santeri Veikko Heikki, Viitasaari.

Kainuun prikaatin mitali, paras johtaja: kokelas Hämäläinen Marko, Nurmes, kokelas Reijonen Miikka Juhani, Kempele,kokelas Tonteri Joonas Hermanni, Jyväskylä, kokelas Väänänen Asko Tapani, Joensuu, kokelas Honkamäki Samu Mikael, Iisalmi, kokelas Kujala Aleksi Juho Antero, Isokyrö, alikersantti Sonninen Lauri Henrik, Raahe, kokelas Oksanen Tuomas Jarmo Aleksi, Kuopio, kokelas Kivipää Konsta Eemeli, Jyväskylä, alikersantti Pohjola Aleksi Vili Hermanni, Joensuu, kokelas Laitinen Topi-Jussi Hermanni, Lapua, kersantti Nikulainen Antti Valtteri, Iisalmi, kokelas Peltotupa Eero Antero, Vimpeli, kersantti Mäntylaakso Niko Mikko Johannes, Kuopio, alikersantti Ovaskainen Mika Markus Tapani, Kuopio.

Kainuun prikaatin mitali, paras taistelija: jääkäri Lautamaja Joona Matias, Kauhajoki, jääkäri Ahonen Timo Antero, Lapua, jääkäri Kinnunen Jalmari Joonatan, Kinnula, jääkäri Hannila Feetu Markus, Laihia, tykkimies Lappi Tommi Antti Markus, Kuopio, tykkimies Kastikainen Paavo Taneli, Oulu, jääkäri Peltoniemi Lasse Akseli, Kokkola, tykkimies Keski-Valkama Joni Petteri, Kauhajoki, viestimies Vehkaoja Markus Sakari, Sotkamo, viestimies Kainulainen Henri Taneli, Sonkajärvi, viestimies Keski-Sikkilä Lauri Tapio, Alajärvi, korpraali Tiala Luukas Joni Väinö, Kokkola, pioneeri Pitkänen Timo Kristian, Kuopio, korpraali Rinne Otto Yrjö Antinpoika, Jämsä, jääkäri Nevalainen Mikko Ilmari, Joensuu.

Urlus-säätiön stipendi joukkoyksikön parhaalle johtajalle ja taistelijalle: kokelas Hämäläinen Tommi Matti Samuli, Iisalmi, alikersantti Haapaniemi Juho Valentin, Kivijärvi, alikersantti Välimäki Topias Mikko Ensti, Ilmajoki, alikersantti Vesterinen Ville Markus, Kuopio, alikersantti Kangaskoski Janne Henrik, Lapua, jääkäri Lautamaja Joona Matias, Kauhajoki, tykkimies Orava Jussi Petteri Johannes, Pihtipudas, viestimies Noponen Jesse Joonas Juhani, Jyväskylä, korpraali Koistinen Tommi Jesperi , Sonkajärvi, jääkäri Häyrinen Valtteri Joonas, Kuopio.

Viestisäätiön stipendi: alikersantti Ketelä Jussi Pekka Antero, Kurikka, alikersantti Rytkönen Topi Olavi, Kuopio, alikersantti Lahtinen Lauri Johannes, Seinäjoki, viestimies Kyllönen Sami Matias, Kajaani, alikersantti Leppänen Niko Leo Valtteri, Varkaus.

Maanpuolustuksen kannatussäätiön stipendi, miehistö: tykkimies Klemetti Matias Aukusti, Kuopio.

204. Maanpuolustuskurssin stipendi, ansioitunut nuori johtaja: kokelas Rökman Lauri Henrik, Kuopio.

Mannerheim-ristin ritari Onni Määttäsen stipendi: alikersantti Nissinen Mikko Pekka Tapani, Pyhäjärvi.

Maanpuolustusnaisten liiton kunniakirja ja esinepalkinto: alikersantti Arola Sonja Maria, Tampere.

14. Divisioonan perinneyhdistyksen pöytästandaari: kokelas Kujanpää Jere Johannes, Seinäjoki.

Jalkaväensäätiön mitali: kokelas Riihimäki Juha Mikael, Laihia, kersantti Metsälä Arttu Petteri Taneli, Sonkajärvi, jääkäri Kaljunen Perttu Oskari, Leppävirta, kokelas Helle Harri Kalevi, Seinäjoki, kokelas Kivelä Mikko Ilmari, Kempele, kersantti Malinen Teemu Antero, Lentiira, kokelas Väänänen Arttu Oskari, Varpaisjärvi, kersantti Pennanen Niina Maria, Oulu, jääkäri Pulkkinen Joonas Juho Kalevi, Kuhmo.

Kenttätykistösäätiön plaketti: kokelas Nikkilä Aleksi Alfred, Pihtipudas, alikersantti Jestoi Antti Jussi, Juankoski, tykkimies Leinonen Kalle Heikki Petteri, Vieremä.

Pohjanmaan maanpuolustuskillan plaketti: kokelas Piispanen Eetu Tapio, Seinäjoki.

Paras moottorijohtaja: kersantti Niemelä Tomi Jaakko Johannes, Kurikka.

Paras sotilaskuljettaja: jääkäri Oulujärvi Tuomas Kristian, Kajaani.

Autojoukkojen Keskipohjanmaan Kilta ry:n puukko ja kunniakirja: alikersantti Siipola Taru Johanna, Nivala.

Pohjan Pioneerikillan lahjoittama pioneeriaselajin pronssilevyke: kokelas Mikola Ville Markus, Seinäjoki, alikersantti Niemi Teemu Antero, Kokkola, pioneeri Kuosmanen Ville Sakari, Pielavesi.

Pioneerikillan ansiolautanen: alikersantti Kaukola Kalle Eemil, Alavus, alikersantti Ilomäki Joni Aleksi, Ilmajoki.

Hakku-lehden vuosikerta: alikersantti Pirinen Sampo Martti Juhani, Kajaani, korpraali Kujala Ilpo Aleksi, Seinäjoki.

Viestikiltojen liiton levyke: alikersantti Randell Marko Mikael, Jyväskylä, alikersantti Pennanen Tommy Petteri, Lieksa, alikersantti Luoma Jussi-Pekka Tapani, Kurikka.

Kainuun prikaatin killan puukko: kokelas Sistonen Jan Kristian, Joensuu, alikersantti Kirkinen Roope Aleksi, Jyväskylä, alikersantti Huotari Jari Tapio, Kajaani, alikersantti Wiik Markus Kristian, Nurmes, jääkäri Kuhlmann Robert Wilhelm, Joensuu, viestimies Kujanpää Mikko Juhani, Ylihärmä, pioneeri Hankonen Saku Ville, Siikalatva, autosotamies Piispanen Antti Matias, Kinnula, alikersantti Kurkinen Juha Tapio, Kuopio, alikersantti Hartikainen Jani Miika Ensio, Joensuu, alikersantti Pekkala Juuso Eino Ilari, Äänekoski.

Kainuun Tykistö- ja heittimistökillan puukko: alikersantti Joensuu Timo Tiitus Nikolai, Lappajärvi, alikersantti Lahtela Joonas Mikael, Alavus, alikersantti Aulakoski Pekka Valtteri, Pyhäjärvi, alikersantti Ilomäki Jani Samuli, Ilmajoki, tykkimies Pellya Yury, Kitee, tykkimies Hautamäki Juho Markus Sylvesteri, Lapinlahti, jääkäri Turunen Santeri Johannes, Pihtipudas, tykkimies Immonen Kalle Albin, Varkaus.

Pohjois-Suomen Tykkimieskillan puukko: alikersantti Heikura Henrik Aaron, Hyrynsalmi, kokelas Rissala Aino Tekla Vilhelmiina, Rovaniemi, kokelas Kortelainen Olli Paavali, Juuka.

Pioneeripuukko: pioneeri Ålander Aku Ville Juhani, Iisalmi, pioneeri Kinnunen Antti Lauri, Kajaani.

Ulla Mustakallio rahaston stipendi: pioneeri Hamunen Ilja Eemil, Seinäjoki.

Sotilaskodin stipendi: jääkäri Haapakoski Julius Juho Aukusti, Kuopio, alikersantti Ruuska Miika Viljami, Jyväskylä, alikersantti Leinonen Miikka Tuomas, Kajaani, jääkäri Bovellan Eemil Oskari, Iisalmi, tykkimies Uutela Janne Juhani, Jyväskylä, tykkimies Haataja Jaakko Kristian, Pyhäjärvi, jääkäri Pitkänen Petro Ville, Nilsiä, tykkimies Viinikanoja Esa Pekka, Oulu, alikersantti Stockus Kristoffer Karl Alex, Helsinki, alikersantti Vähätalo Jere Sakari, Vaasa, viestimies Korhonen Jarkko Eerik, Ilmajoki, pioneeri Kinnunen Kimmo Juhani, Jyväskylä, alikersantti Ripaoja Anttijussi, Kajaani, alikersantti Korpi Joni Markku Tapani, Seinäjoki, autosotamies Keränen Ari-Jussi, Kajaani.

Oulun Sotilaskotiyhdistyksen stipendi: jääkäri Luukkonen, Matias Olavi, Oulu, kokelas Viitala Jukka Matias, Oulu, alikersantti Heikkinen Sami Markus, Oulu, viestimies Vuolaspuro Janne Erkki Olavi, Oulainen, pioneeri Kultalahti Martti Tapani, Oulu, alikersantti Laitinen Jussi Matias, Kempele.

Kokkolan Sotilaskotiyhdistyksen stipendi: jääkäri Palosaari Kim Samuli Kristian, Kokkola.

Sotilaskotisisar Kyllikki Tepon rahaston stipendi: alikersantti Hietanen Mervi Maija Kyllikki, Seinäjoki.

Kommentit

Näytä 10 20 30 40 50 kommenttia sivulla

Jätä kommentti