REFRRER:path /

Kainuun koulujen hiihdot

RISTIJÄRVI. Kainuun koulujen hiihdot 23.3. Ristijärven Saukkovaaralla, sprintti (v):

Eskari tytöt 0,3 km: 1) Ruusa Väisänen Ristijärvi 1.31,93, 2) Milla Tolonen Ristijärvi 1.49,72, 3) Maija Tolonen Ristijärvi 2.30,92, 4) Iitu Karjalainen Ristijärvi 2.47,31, 5) Eveliina Keränen Hyrynsalmi 3.40,93

Eskari pojat 0,3 km: 1) Aatos Holmström Hyrynsalmi 1.37,09, 2) Juho Kemppainen Hyrynsalmi 1.41,86, 3) Niilo Jäppinen Ristijärvi 1.43,36, 4) Herkko Koski Hyrynsalmi 1.51,10, 5) Leevi Mikkonen Ristijärvi 1.56,97, 6) Henri Tolonen Ristijärvi 2.33,23, 7) Aleksi Rautiainen Ristijärvi 2.40,64, 8) Lauri Hoffren Ristijärvi 3.58,64

Tytöt 1-2 luokka 0,5 km: 1) Netta Hälinen Ristijärvi 1.47,20, 2) Linda Kinnunen Kuhmo 2.00,81, 3) Viivi Piirainen Kuhmo 2.04,04, 4) Lilja Kiiskinen Sotkamo 2.05,92, 5) Helinä Niskanen Suomussalmi 2.11,35, 6) Katri Kemppainen Ristijärven Pyry 2.23,94, 7) Elina Mikkonen Kuhmo 2.39,10, 8) Eevi Moilanen Suomussalmi 2.45,98

Pojat 1-2 luokka 0,5 km: 1) Konsta Juutinen Paltamo 1.46,19, 2) Oskari Hakkarainen Sotkamo 2.00,37, 3) Niklas Granit Sotkamo 2.06,42, 4) Kalle Väisänen Paltamo 2.07,29, 5) Eljas Klemetti Ristijärvi 2.17,29, 6) Viljami Hakkarainen Sotkamo 2.17,76, 7) Jaakko Piirainen Sotkamo 2.18,42, 8) Kristian Tolonen Hyrynsalmi 2.22,18

Tytöt 3-4 luokka 0,5 km: 1) Karoliina Koski Hyrynsalmi 1.36,42, 2) Jenna Räisänen Suomussalmi 1.48,70, 3) Kirsikka Lukkari Sotkamo 1.51,80, 4) Anni Pikkarainen Kuhmo 1.52,38, 5) Anni Piirainen Sotkamo 2.02,19, 6) Jemina Anttonen Suomussalmi 2.02,44, 7) Essi Heikkinen Hyrynsalmi 2.06,16, 8) Lidia Evans Sotkamo 2.10,54

Tytöt 5-6 luokka 0,8 km: 1) Venla Järvelä Paltamo 1.50,23, 2) Suvi Kemppainen Hyrynsalmi 2.03,43, 3) Emma Keränen Hyrynsalmi 2.12,20, 4) Hilla Niskanen Suomussalmi 2.16,77, 5) Rita Koski Hyrynsalmi 2.17,22, 6) Tuuli Tolkkinen Sotkamo 2.19,55, 7) Jenna Keränen Hyrynsalmi 2.24,44, 8) Olivia Koskinen Sotkamo 2.31,34

Pojat 5-6 luokka 0,8 km: 1) Konsta Piirainen Kuhmo 2.06,96, 2) Topi Juntunen Kuhmo 2.13,49, 3) Topias Törmäkangas Sotkamo 2.14,82, 4) Konsta Aalto Kuhmo 2.17,94, 5) Santtu Lukkari Sotkamo 2.19,59, 6) Lauri Ruha Kuhmo 2.20,28, 7) Tommi Huusko Ristijärvi 2.22,09, 8) Eetu Rimpiläinen Sotkamo 2.25,16

Tytöt yläkoulu 1 km: 1) Hannah Smart Sotkamo 2.17,73, 2) Veera Laaksoviita Suomussalmi 2.19,65, 3) Milla Huusko Ristijärvi 2.20,40, 4) Elisa Sirviö Sotkamo 2.22,07, 5) Jenna Holappa Suomussalmi 2.24,80, 6) Venla Kankainen Sotkamo 2.38,40, 7) Tia-Maria Tikkanen Sotkamo 2.47,72, 8) Olivia Törmäkangas Sotkamo 2.54,52, 9) Jessica Komulainen Sotkamo 3.11,09, 10) Saana Karvonen Puolanka 3.16,62, 11) Katja Juntunen Puolanka 3.33,46, 12) Karla Keränen Hyrynsalmi 3.56,06.

Pojat yläkoulu 1 km: 1) Oskari Juutinen Paltamo 1.59,65, 2) Rasmus Ähtävä Sotkamo 2.06,19, 3) Miska Minkkinen Suomussalmi 2.06,45, 4) Julius Pääkkönen Kuhmo 2.09,78, 5) Toni Keränen Sotkamo 2.39,20, 6) Tommi Arffman Sotkamo 2.53,41, 7) Juhani Heikkinen Hyrynsalmi 4.05,93, 8) Joonas Heikkinen Hyrynsalmi 4.52,98

Tytöt 1-2 luokka B-Finaali 0,5 km: 1) Sanni Kyllönen Sotkamo 2.28,89, 2) Aino Väisänen Paltamo 2.33,33, 3) Anne-Marie Heikkinen Hyrynsalmi 2.39,75, 4) Neea Kvist Paltamo 2.43,38, 5) Helmi Niskanen Suomussalmi 2.50,24, 6) Ruusa Komulainen Ristijärvi 2.51,41, 7) Miia Räisänen Suomussalmi 2.56,08, 8) Neea Makkonen Sotkamo 3.08,57, 9) Valma Kilpeläinen Paltamo 3.21,46, 10) Iida Väisänen Puolanka 3.34,95, 11) Maija Määttä Suomussalmi 3.35,33, 12) Melissa Holappa Puolanka 3.45,73, 13) Malina Karjalainen Hyrynsalmi 3.47,89, 14) Viivi Nykänen Hyrynsalmi 3.59,66, 15) Reetta Pylkäs Hyrynsalmi 5.27,88

Pojat 1-2 luokka B-Finaali 0,5 km: 1) Artturi Huotari Kuhmo 2.13,74, 2) Roope Lauronen Sotkamo 2.25,60, 3) Jere Kyllönen Suomussalmi 2.35,65, 4) Hannes Jylhänkangas Sotkamo 2.39,70, 5) Osku Niiranen Kuhmo 2.40,29, 6) Aapo Romppainen Hyrynsalmi 2.40,51, 7) Eetu Niiranen Kuhmo 2.58,14, 8) Pyry Korhonen Sotkamo 3.00,89, 9) Tomi Turpeinen Hyrynsalmi 3.05,60, 10) Santeri Klemetti Paltamo 3.07,63, 11) Elias Paavola Suomussalmi 3.14,05, 12) Venni Kela Suomussalmi 3.17,41, 13) Matias Määttä Ristijärvi 3.17,84, 14) Lauri Junkkari Hyrynsalmi 3.26,39, 15) Santeri Ikonen Suomussalmi 3.37,67, 16) Aarne Laatikainen Suomussalmi 3.48,81, 17) Tommi Heikkinen Hyrynsalmi 3.49,95, 18) Kusti Härkönen Ristijärvi 3.57,75, 19) Eemil Oikarinen Ristijärvi 4.17,79, 20) Arttu Sirviö Ristijärvi 4.43,41, 21) Eetu Oikarinen Ristijärvi 5.01,04, 22) Aki Moilanen Puolanka 5.06,65

Tytöt 3-4 luokka B-Finaali 0,5 km: 1) Viivi Kotikumpu Sotkamo 2.03,97, 2) Lotta Moilanen Kuhmo 2.04,55, 3) Suvi Seppänen Hyrynsalmi 2.08,95, 4) Miia Ylikojola Sotkamo 2.09,88, 5) Tiia Kvist Paltamo 2.10,51, 6) Jenna Oikarinen Sotkamo 2.12,44, 7) Sara Kumpulainen Hyrynsalmi 2.14,16, 8) Siiri Korhonen Kuhmo 2.16,23, 9) Roosa Haanela Puolanka 2.22,49, 10) Mervi Holappa Puolanka 2.25,53, 11) Elina Huovinen Puolanka 2.27,48, 12) Amalia Väisänen Hyrynsalmi 2.48,68, 13) Olivia Ala-Herttuala Puolanka 2.51,29, 14) Iida-Mari Pyykkönen Ristijärvi 2.57,87, 15) Iida-Sofia Holappa Puolanka 3.16,07

Tytöt 5-6 luokka B-Finaali 0,8 km: 1) Hilla Kinnunen Suomussalmi 2.34,95, 2) Jonna Kinnunen Kuhmo 2.35,25, 3) Nella Hälinen Ristijärvi 2.38,01, 4) Iida Kemppainen Suomussalmi 2.39,85, 5) Elmi Vasunta Suomussalmi 2.40,13, 6) Vilma Moilanen Suomussalmi 2.44,34, 7) Sonja Rusanen Puolanka 2.47,09, 8) Reetta Hokkanen Suomussalmi 2.49,86, 9) Nella Pääkkö Ristijärvi 2.51,47, 10) Hertta Heikkinen Kuhmo 3.09,07, 11) Marja Okkonen Sotkamo 3.14,82, 12) Iina Orenius Sotkamo 3.18,16, 13) Janette Tauriainen Suomussalmi 3.34,89, 14) Marika Pyykkönen Suomussalmi 4.38,77, 15) Oona Moilanen Puolanka 5.12,81, 16) Saana Huovinen Puolanka 6.31,77.

Pojat 5-6 luokka B-Finaali 0,8 km: 1) Janne Rautiainen Paltamo 2.23,19, 2) Lenni Turunen Kuhmo 2.25,08, 3) Iivari Vihanto Sotkamo 2.30,32, 4) Atte Einari Seppänen Suomussalmi 2.35,22, 5) Antti Himanen Suomussalmi 2.49,05, 6) Manu Mustonen Sotkamo 2.49,97, 7) Saku Holappa Puolanka 2.54,28, 8) Ville Räty Sotkamo 2.55,04, 9) Joakim Lesonen Suomussalmi 3.06,06, 10) Atte Samuli Seppänen Suomussalmi 3.06,28, 11) Mikko-Tuomas Heikkinen Hyrynsalmi 3.48,41, 12) Lauri Kovalainen Ristijärvi 3.59,10, 13) Joona Heikkinen Suomussalmi 4.02,06, 14) Roope Axelsson Suomussalmi 4.02,78, 15) Valtteri Heikkinen Suomussalmi 4.22,30

Pojat 3-4 luokka 0,5 km: 1) Tuukka Tolkkinen Sotkamo 1.33,78, 2) Eeli Kinnunen Kuhmo 1.44,21, 3) Rasmus Paavola Suomussalmi 1.47,51, 4) Oliver Törmäkangas Sotkamo 1.47,92, 5) Aapo Piirainen Kuhmo 1.48,12, 6) Joonas Pääkkönen Kuhmo 1.51,10, 7) Kalle Kemppainen Ristijärven Pyry 1.52,15, 8) Eero Sorsa Sotkamo 1.53,86

Pojat 3-4 luokka B-Finaali 0,5 km: 1) Tomi Savukoski Suomussalmi 1.51,33, 2) Martin Sang Suomussalmi 1.57,11, 3) Jusa Kemppainen Paltamo 1.58,13, 4) Valtteri Mikkonen Puolanka 2.00,27, 5) Topi Keränen Suomussalmi 2.07,12, 6) Aapo Lehtinen Hyrynsalmi 2.07,96, 7) Onni-Lenni Vasunta Suomussalmi 2.08,96, 8) William Welsby Sotkamo 2.13,66, 9) Juuso Väisänen Puolanka 2.14,05, 10) Matias Seppänen Suomussalmi 2.14,67, 11) Alexi Huuskonen Suomussalmi 2.14,98, 12) Iiro Mikkonen Ristijärvi 2.18,88, 13) Jonne Väisänen Suomussalmi 2.20,24, 14) Tami Härkönen Paltamo 2.20,55, 15) Onni Salonen Sotkamo 2.30,54, 16) Eetu Seppänen Puolanka 2.38,65, 17) Aatu Heikkinen Hyrynsalmi 2.38,84, 18) Janne Seppänen Suomussalmi 3.11,10, 19) Veeti Huovinen Puolanka 3.13,45, 20) Simeon Moilanen Puolanka 3.18,08, 21) Vertti Karjalainen Ristijärvi 3.55,87

Karsintatulokset:

Eskari tytöt karsinta 0,3 km: 1) Ruusa Väisänen Ristijärvi 1.36,97, 2) Milla Tolonen Ristijärvi 1.56,18, 3) Maija Tolonen Ristijärvi 2.23,78, 4) Iitu Karjalainen Ristijärvi 2.46,14, 5) Eveliina Keränen Hyrynsalmi 3.25,62

Eskari pojat karsinta 0,3 km: 1) Juho Kemppainen Hyrynsalmi 1.39,81, 2) Aatos Holmström Hyrynsalmi 1.43,66, 3) Niilo Jäppinen Ristijärvi 1.50,85, 4) Herkko Koski Hyrynsalmi 1.51,96, 5) Leevi Mikkonen Ristijärvi 2.00,12, 6) Henri Tolonen Ristijärvi 2.35,80, 7) Aleksi Rautiainen Ristijärvi 2.45,14, 8) Lauri Hoffren Ristijärvi 4.34,59

Tytöt 1-2 luokka karsinta 0,5 km: 1) Netta Hälinen Ristijärvi 1.48,81, 2) Viivi Piirainen Kuhmo 2.00,33, 3) Linda Kinnunen Kuhmo 2.04,06, 4) Lilja Kiiskinen Sotkamo 2.05,16, 5) Helinä Niskanen Suomussalmi 2.09,61, 6) Eevi Moilanen Suomussalmi 2.26,31, 7) Elina Mikkonen Kuhmo 2.27,15, 8) Katri Kemppainen Ristijärven Pyry 2.28,99, 9) Sanni Kyllönen Sotkamo 2.37,58, 10) Neea Kvist Paltamo 2.40,92, 11) Ruusa Komulainen Ristijärvi 2.40,95, 12) Aino Väisänen Paltamo 2.42,21, 13) Anne-Marie Heikkinen Hyrynsalmi 2.42,59, 14) Helmi Niskanen Suomussalmi 2.51,76, 15) Miia

Räisänen Suomussalmi 2.51,92, 16) Malina Karjalainen Hyrynsalmi 3.05,95, 17) Valma Kilpeläinen Paltamo 3.13,22, 18) Neea Makkonen Sotkamo 3.29,27, 19) Iida Väisänen Puolanka 3.45,61, 20) Maija Määttä Suomussalmi 3.49,78, 21) Viivi Nykänen Hyrynsalmi 4.00,85, 22) Melissa Holappa Puolanka 4.15,28, 23) Reetta Pylkäs Hyrynsalmi 6.17,47

Pojat 1-2 luokka karsinta 0,5 km: 1) Konsta Juutinen Paltamo 1.44,47, 2) Oskari Hakkarainen Sotkamo 2.01,08, 3) Niklas Granit Sotkamo 2.05,99, 4) Kalle Väisänen Paltamo 2.09,54, 5) Jaakko Piirainen Sotkamo 2.13,31, 6) Kristian Tolonen Hyrynsalmi 2.18,22, 7) Viljami Hakkarainen Sotkamo 2.19,06, 8) Eljas Klemetti Ristijärvi 2.19,28, 9) Hannes Jylhänkangas Sotkamo 2.23,54, 10) Artturi Huotari Kuhmo 2.27,60, 11) Osku Niiranen Kuhmo 2.29,05, 12) Eetu Niiranen Kuhmo 2.29,62, 13) Aapo Romppainen Hyrynsalmi 2.32,35, 14) Roope Lauronen Sotkamo 2.33,15, 15) Jere Kyllönen Suomussalmi 2.41,97, 16) Tomi Turpeinen Hyrynsalmi 2.44,23, 17) Santeri Klemetti Paltamo 2.55,44, 18) Pyry Korhonen Sotkamo 2.55,80, 19) Elias Paavola Suomussalmi 2.58,91, 20) Matias Määttä Ristijärvi 2.59,30, 21) Lauri Junkkari Hyrynsalmi 3.02,86, 22) Venni Kela Suomussalmi 3.15,69, 23) Santeri Ikonen Suomussalmi 3.27,93, 24) Kusti Härkönen Ristijärvi 3.38,38, 25) Aarne Laatikainen Suomussalmi 3.45,93, 26) Tommi Heikkinen Hyrynsalmi 3.51,56, 27) Eemil Oikarinen Ristijärvi 4.18,54, 28) Arttu Sirviö Ristijärvi 4.51,39, 29) Eetu Oikarinen Ristijärvi 5.48,60, 30) Aki Moilanen Puolanka 6.19,73

Tytöt 3-4 luokka karsinta 0,5 km: 1) Karoliina Koski Hyrynsalmi 1.36,88, 2) Kirsikka Lukkari Sotkamo 1.56,96, 3) Jenna Räisänen Suomussalmi 1.57,68, 4) Anni Piirainen Sotkamo 1.58,45, 5) Anni Pikkarainen Kuhmo 1.58,83, 6) Lidia Evans Sotkamo 1.59,45, 7) Essi Heikkinen Hyrynsalmi 1.59,99, 8) Jemina Anttonen Suomussalmi 2.00,86, 9) Lotta Moilanen Kuhmo 2.01,83, 10) Miia Ylikojola Sotkamo 2.02,66, 11) Suvi Seppänen Hyrynsalmi 2.05,03, 12) Viivi Kotikumpu Sotkamo 2.09,60, 13) Elina Huovinen Puolanka 2.10,10, 14) Siiri Korhonen Kuhmo 2.11,66, 15) Sara Kumpulainen Hyrynsalmi 2.13,91, 16) Jenna Oikarinen Sotkamo 2.14,42, 17) Tiia Kvist Paltamo 2.15,07, 18) Roosa Haanela Puolanka 2.23,07, 19) Mervi Holappa Puolanka 2.27,51, 20) Amalia Väisänen Hyrynsalmi 2.38,95, 21) Olivia Ala-Herttuala Puolanka 2.45,73, 22) Iida-Mari Pyykkönen Ristijärvi 2.49,25, 23) Iida-Sofia Holappa Puolanka 3.49,89

Pojat 3-4 luokka karsinta 0,5 km: 1) Tuukka Tolkkinen Sotkamo 1.33,53, 2) Eeli Kinnunen Kuhmo 1.48,21, 3) Rasmus Paavola Suomussalmi 1.48,84, 4) Joonas Pääkkönen Kuhmo 1.51,25, 5) Oliver Törmäkangas Sotkamo 1.51,67, 6) Eero Sorsa Sotkamo 1.52,21, 7) Aapo Piirainen Kuhmo 1.53,70, 8) Kalle Kemppainen Ristijärven Pyry 1.54,94, 9) Tomi Savukoski Suomussalmi 1.55,51, 10) William Welsby Sotkamo 1.57,23, 11) Martin Sang Suomussalmi 1.58,06, 12) Matias Seppänen Suomussalmi 1.58,76, 13) Jusa Kemppainen Paltamo 1.59,10, 14) Valtteri Mikkonen Puolanka 2.03,53, 15) Aapo Lehtinen Hyrynsalmi 2.04,66, 16) Juuso Väisänen Puolanka 2.06,35, 17) Tami Härkönen Paltamo 2.07,58, 18) Iiro Mikkonen Ristijärvi 2.08,60, 19) Onni-Lenni Vasunta Suomussalmi 2.09,93, 19) Topi Keränen Suomussalmi 2.09,93, 21) Alexi Huuskonen Suomussalmi 2.11,12, 22) Jonne Väisänen Suomussalmi 2.12,90, 23) Onni Salonen Sotkamo 2.13,04, 24) Veeti Huovinen Puolanka 2.22,83, 25) Eetu Seppänen Puolanka 2.30,80, 26) Aatu Heikkinen Hyrynsalmi 2.34,43, 27) Simeon Moilanen Puolanka 2.56,09, 28) Janne Seppänen Suomussalmi 3.24,16, 29) Vertti Karjalainen Ristijärvi 4.28,18

Tytöt 5-6 luokka karsinta 0,8 km: 1) Venla Järvelä Paltamo 1.53,95, 2) Suvi Kemppainen Hyrynsalmi 2.01,52, 3) Emma Keränen Hyrynsalmi 2.13,47, 4) Tuuli Tolkkinen Sotkamo 2.20,77, 5) Hilla Niskanen Suomussalmi 2.21,88, 6) Rita Koski Hyrynsalmi 2.22,56, 7) Jenna Keränen Hyrynsalmi 2.28,36, 8) Olivia Koskinen Sotkamo 2.30,52, 9) Jonna Kinnunen Kuhmo 2.31,15, 10) Nella Hälinen Ristijärvi 2.37,43, 11) Nella Pääkkö Ristijärvi 2.37,65, 12) Iida Kemppainen Suomussalmi 2.43,31, 13) Hilla Kinnunen Suomussalmi 2.44,08, 14) Elmi Vasunta Suomussalmi 2.44,96, 15) Hertta Heikkinen Kuhmo 2.46,59, 16) Vilma Moilanen Suomussalmi 2.47,36, 17) Sonja Rusanen Puolanka 2.47,46, 18) Reetta Hokkanen Suomussalmi 2.55,93, 19) Marja Okkonen Sotkamo 3.12,45, 20) Iina Orenius Sotkamo 3.30,48, 21) Janette Tauriainen Suomussalmi 3.44,05, 22) Marika Pyykkönen Suomussalmi 4.32,07, 23) Oona Moilanen Puolanka 5.09,53, 24) Saana Huovinen Puolanka 6.10,80

Pojat 5-6 luokka karsinta 0,8 km: 1) Konsta Piirainen Kuhmo 2.10,7, 2) Topi Juntunen Kuhmo 2.18,2, 3) Lauri Ruha Kuhmo 2.21,8, 4) Topias Törmäkangas Sotkamo 2.21,9, 5) Konsta Aalto Kuhmo 2.24,4, 6) Santtu Lukkari Sotkamo 2.25,8, 6) Tommi Huusko Ristijärvi 2.25,8, 8) Eetu Rimpiläinen Sotkamo 2.26,3, 9) Janne Rautiainen Paltamo 2.28,5, 10) Lenni Turunen Kuhmo 2.30,3, 11) Iivari Vihanto Sotkamo 2.31,4, 12) Atte Einari Seppänen Suomussalmi 2.36,5, 13) Manu Mustonen Sotkamo 2.46,6, 14) Atte Samuli Seppänen Suomussalmi 2.49,9, 15) Saku Holappa Puolanka 2.51,7, 16) Antti Himanen Suomussalmi 2.53,2, 17) Ville Räty Sotkamo 3.11,7, 17) Joona Heikkinen Suomussalmi 3.11,7, 19) Joakim Lesonen Suomussalmi 3.24,6, 20) Mikko-Tuomas Heikkinen Hyrynsalmi 3.40,1, 21) Valtteri Heikkinen Suomussalmi 3.44,6, 22) Mika Moilanen Suomussalmi 3.53,0, 23) Roope Axelsson Suomussalmi 3.54,9, 24) Lauri Kovalainen Ristijärvi 6.30,0,

Tytöt yläkoulu karsinta 1 km: 1) Hannah Smart Sotkamo 2.19,50, 2) Veera Laaksoviita Suomussalmi 2.21,55, 3) Milla Huusko Ristijärvi 2.21,79, 4) Elisa Sirviö Sotkamo 2.24,26, 5) Jenna Holappa Suomussalmi 2.26,85, 6) Venla Kankainen Sotkamo 2.39,61, 7) Olivia Törmäkangas Sotkamo 2.50,51, 8) Tia-Maria Tikkanen Sotkamo 2.54,90, 9) Saana Karvonen Puolanka 3.06,89, 10) Jessica Komulainen Sotkamo 3.12,33, 11) Karla Keränen Hyrynsalmi 3.34,51, 12) Katja Juntunen Puolanka 3.53,32

Pojat yläkoulu karsinta 1 km V 1) Oskari Juutinen Paltamo 2.03,86, 2) Rasmus Ähtävä Sotkamo 2.11,05, 3) Miska Minkkinen Suomussalmi 2.12,23, 4) Julius Pääkkönen Kuhmo 2.17,10, 5) Toni Keränen Sotkamo 2.29,50, 6) Tommi Arffman Sotkamo 3.02,68, 7) Juhani Heikkinen Hyrynsalmi 4.01,26, 8) Joonas Heikkinen Hyrynsalmi 4.52,82.
12

Jätä kommentti

  • Tuoreimmat

    Musta perjantai pelastaa marraskuun 14 minuuttia sitten | 0
    Karhujutun tuomiot joulukuussa 24 minuuttia sitten | 0
    Karhujutun tuomiot joulukuussa 40 minuuttia sitten | 0