REFRRER:path /

Kajaanilaismenestystä Lapinlahden sulkapallokisoissa

Sulkasadon kansalliset kilpailut 6.-7.5.

Poikien kaksinpelit 15-v:

1. poolikierros: Paulus Pyykkönen–Miika Kettunen KajSu, 21–16, 21–14, Iiro Romppainen TeSu–Aaro Romppainen TeSu, 21–8, 21–16.

2. poolikierros: Miika Kettunen KajSu–Iiro Romppainen TeSu, 8–21, 10–21, Paulus Pyykkönen KajSu–Aaro Romppainen TeSu, 21–7, 21-5.


3. poolikierros: Miika Kettunen KajSu–Aaro Romppainen TeSu, 21–19, 21–6, Paulus Pyykkönen KajSu–Iiro Romppainen TeSu, 17–21, 13–21.

Loppusijoitukset: 1) Iiro Romppainen TeSu, 2) Paulus Pyykkönen KajSu, 3) Miika Kettunen KajSu, 4) Aaro Romppainen TeSu

Miesten nelinpelit 45-v.

Alkupooli A: Juha Seppälä ja Harri Tegelberg KajSu–Ermo Kastarinen ja Jorma Randelin SSI, 21-9, 21-10, Petri Vänttinen VIPSU ja Raimo Vuollet BCB–Ermo Kastarinen ja Jorma Randelin, SSI 21-9, 21-14, Juha Seppälä ja Harri Tegelberg KajSu–Petri Vänttinen VIPSU ja Raimo Vuollet BCB, 18-21, 15-21.

Finaalipeli: Petri Vänttinen VIPSU ja Raimo Vuollet BCB–Tapani Kilpi ja Markku Lahtinen TeSu, 21-13, 13-21, 21-16.

Miesten kaksinpelit 45-v:

1. poolikierros: Pasi Hautala JySS–Hannu Turunen KaaSu, 21-18, 17-21, 21-17, Ari Korva KajSu–Mika Karppinen SaSu, 8-21, 19-21.

2. poolikierros: Mika Karppinen SaSu–Pasi Hautala JySS, 12-21, 21-18, 21-18, Ari Korva KajSu–Hannu Turunen KaaSu, 7-21, 12-21.

3. poolikierros: Hannu Turunen KaaSu–Mika Karppinen SaSu, 21-11, 21-17, Ari Korva KajSu–Pasi Hautala JySS, 12-21, 12-21.

Loppusijoitukset: 1) Hannu Turunen, 2) Pasi Hautala, 3) Mika Karppinen, 4) Ari Korva

Naisten nelinpelit B–sarja: Emmi-Lotta Piipponen ja Salla Tegelberg KajSu–Katri Räsänen ja Raija Tuomela JuPy, 25-23, 21-19, Katri Räsänen ja Raija Tuomela JuPy–Anna-Mari Pennanen JySS ja Sanna Räsänen JuPy, 21-12, 21-17, Emmi-Lotta Piipponen ja Salla Tegelberg KajSu–Anna-Mari Pennanen JySS ja Sanna Räsänen JuPy, 21-13, 21-8.

Loppusijoitukset: 1) Emmi-Lotta Piipponen ja Salla Tegelberg KajSu, 2) Katri Räsänen ja Raija Tuomela JuPy, 3) Anna-Mari Pennanen JySS ja Sanna Räsänen JuPy

Miesten kaksinpelit B–sarja:

Ensimmäinen pudotuspelikierros: Mika Oikarinen KajSU–Marko Lähde TeSu, 21–12, 21–9.

Puolivälierät: Mika Oikarinen KajSU–Mikko Koho SSI, 16–21, 21–14, 9-21.

Finaalipeli: Mikko Koho SSI–Heikki Soini YlTe 21–9, 18–21, 21-16.

Miesten nelinpelit B–sarja:

Ensimmäinen pudotuspelikierros: Janne Heikkinen ja Juha Heikkinen KajSu–Mika Jauhiainen ja Mikko Koho SSI, 16-21, 9–21, Mika Oikarinen ja Harri Tegelberg KajSu–Mika Kettunen OVS ja Juha Martikainen JoenS, 17-21, 19-21, Veetu Kyllönen KajSu ja Tuomas Ollanketo TeSu–Kari Kuokkanen JoenS ja Jari Nissinen SaSu, 21-15, 21-17.

Puolivälierät: Veetu Kyllönen KajSu ja Tuomas Ollanketo TeSu–Janne Hauriainen SoMaSe ja Marko Koivusaari TeSu, 12-21, 11-21.

Finaalipeli: Janne Hauriainen SoMaSe ja Marko Koivusaari TeSu–Mika Jauhiainen ja Mikko Koho SSI, 19-21, 23-21, 21-17.

Naisten kaksinpelit C–sarja:

1. poolikierros: Emmi-Lotta Piipponen KajSu–Oona Nygård TeSu, 21-18, 22-20, Salla Tegelberg KajSu–Jenni Lahti TeSu, 12-21, 21-18, 22-24

2. poolikierros: Salla Tegelberg KajSu–Oona Nygård TeSu, 21-19, 13-21, 21-17, Emmi-Lotta Piipponen KajSu–Jenni Lahti TeSu, 21-18, 21-13.

3. poolikierros: Salla Tegelberg KajSu–Emmi-Lotta Piipponen KajSu, 21-13, 21-16, Jenni Lahti TeSu–Oona Nygård TeSu, 14-21, 21-15, 23-21.

Loppusijoitukset: 1) Salla Tegelberg, 2) Emmi-Lotta Piipponen, 3) Jenni Lahti, 4) Oona Nygård

Naisten nelinpelit C–sarja:

Välierät: Emmi-Lotta Piipponen ja Salla Tegelberg KajSu–Sirpa Partanen ja Liisa Petäjä SSI, 21-12, 21-11.

Finaalipeli: Emmi-Lotta Piipponen ja Salla Tegelberg KajSu–Jenni Lahti ja Oona Nygård TeSu, 21-15, 17-21, 21-15.

Miesten kaksinpelit C–sarja:

Ensimmäinen pudotuspelikierros: Juha Heikkinen KajSu–Iiro Romppainen 21–18, 21-11.

Toinen pudotuspelikierros: Juha Heikkinen KajSu–Juha Martikainen JoenS, 20-22, 8-21.

Finaalipeli: Janne Julkunen HPC–Juha Martikainen JoenS, 21-18, 21-15.

Miesten nelinpelit C–sarja:

Ensimmäinen pudotuspelikierros: Janne Heikkinen ja Juha Heikkinen KajSu–Ermo Kastarinen ja Jorma Randelin SSI, 21–9, 21–4,Veetu Kyllönen KajSu ja Timo Joensuu TeSu–Miika Kettunen ja Paulus Pyykkönen KajSu, 21-6, 21-7.

Puolivälierät: Janne Heikkinen ja Juha Heikkinen KajSu–Mika Niskanen ja Hannu Parviainen JuPy, 19-21, 21-15, 21-14, Veetu Kyllönen KajSu ja Timo Joensuu TeSu–Markus Heikkinen TeSu ja Toni Saukkonen IlSu, 17-21, 21-18, 21-15

Välierät: Janne Heikkinen ja Juha Heikkinen KajSu–Petri Kontkanen ja Jari Leppänen SaSu, 21–16, 21–13, Veetu Kyllönen KajSu ja Timo Joensuu TeSu–Jaakko Havurinen ja Juha Martikainen JoenS, 21-23, 24-22, 21-8.

Finaalipeli: Janne Heikkinen ja Juha Heikkinen KajSu–Veetu Kyllönen KajSu ja Timo Joensuu TeSu, 21-10, 21-13.

Sekanelinpelit C–sarja:

B-alkupooli: Mika Oikarinen KajSu ja Raija Tuomela JuPy–Pertti Petäjä ja Liisa Petäjä SSI, 21-12, 21-15, Mika Oikarinen KajSu ja Raija Tuomela JuPy–Toni Saukkonen IlSU ja Sirpa Partanen SSI, 21-17, 21-16, Mika Oikarinen KajSu ja Raija Tuomela JuPy–Sami Gröhn ja Oona Nygård TeSu, 21-14, 21-12.

Välierät: Mika Oikarinen KajSu ja Raija Tuomela JuPy–Pasi Hautala ja Anna-Mari Pennanen JySS, 21-12, 21-18.

Finaalipeli: Mika Oikarinen KajSu ja Raija Tuomela JuPy–Hannu Parviainen ja Katri Räsänen JuPy, 21-18, 21-12.

Jätä kommentti