70 vuotta juhlivan Keskustanaisten Kainuun piirin Minna Leinonen: kaikkien voitava edetä opinnoissa ja töissä – puoluejohtaja Annika Saarikko pitää juhlapuheen torstaina
Julkaistu: 2.11.2022 klo 17:37Jokaisella naisella on oltava mahdollisuus opintoihin, työhön ja niissä etenemiseen lähtökohdista huolimatta, sanoo Minna Leinonen , 70 vuotta täyttävän Keskustanaisten Kainuun piirin tuore puheenjohtaja.
Hän on huolestunut korkeakoulutettujen pienestä osuudesta Kainuussa ja haluaisi tietää tarkemmin, mistä se johtuu. Kannustuksesta se ei ainakaan saisi olla kiinni. Hän sanoo, että myös syrjässä asuvilla ja maaseudun naisilla tulee olla mahdollisuus edetä opinnoissaan ja työurallaan.
– Sitä pitäisi tukea ja edistää yhdessä.
Kajaanilainen Leinonen on itse omaishoitaja ja sanoo pohtineensa, miten paljon vaikeat elämäntilanteet ja asioiden hoito voivat kuormittaa, jos omat voimavarat ovat heikot ja takana vain perustutkinto. Hän kysyy, miten tällaisessa tilanteessa olevaa ihmistä tuetaan. Hän muistuttaa, että ikäihmisten osuuden kasvu Kainuussa tietää myös omaishoitajien määrän kasvua.
Minna Leinonen aloitti Keskustanaisten Kainuun piirin puheenjohtajana keväällä. Kuva: Kainuun Sanomat / Arkisto
Sosionomi (AMK) ja perheohjaaja Leinonen on uusi kasvo politiikassa. Hän liittyi keskustaan puolitoista vuotta sitten ja alkoi johtaa Keskustanaisten piiriä keväällä. Hän on myös muun muassa kaupunginvaltuutettu.
Kun alussa jäseniä oli 2 515, viime vuonna heitä oli 156.
Piiri aloitti toimintansa virallisesti vuonna 1952, vaikka perustamista pohjustava kokous oli jo vuonna 1947. Ensimmäinen puheenjohtaja oli Ida Korhonen Paltamosta. Kun alussa jäseniä oli 2 515 ja naistoimikuntia 40, viime vuonna henkilöjäseniä on 156, jäsenyhdistyksiä 4 ja paikallisosastojäseniä 8.
Leinosen mukaan vuodenvaihteesta alkaen Keskustanaisten piiriin voi liittyä ilman, että kuuluu paikallisosastoon. Kokouksiin on tullut käyttöön hybridimalli, minkä senkin arvellaan madaltavan kynnystä osallistua toimintaan.
Piiri juhlii 70:tä vuottaan torstaina. Juhlapuheen kulttuuripitoisessa juhlassa pitää keskustan puheenjohtaja, valtiovarainministeri Annika Saarikko .
Saarikon vierailu kestää vielä perjantain, jolloin hän muun muassa pitää poliittisen katsauksen Keskustan Kainuun piirin syyskokouksessa.
Keskustanaisten Kainuun piirin 70-vuotisjuhla on torstaina 3.11. kello 18 Kouta-salissa Kaukametsässä Kajaanissa. Tilaisuus on avoin kaikille.