Diabeteksen hoitoon kehitetty pistos vaikuttaa lähes ihmelääkkeeltä laihduttajille – neljä käyttäjää kertoo kymmenien kilojen pudotuksesta
Julkaistu: 28.11.2022 klo 6:30Tieto suolistohormonia jäljittelevän lääkkeen tehosta leviää nopeasti sosiaalisessa mediassa. Lääke on ajoittain loppunut apteekeista toimitusvaikeuksien vuoksi. Hannele Halonen on laihtunut sen avulla 33 kiloa vuodessa. Lihavuustutkija, erikoislääkäri Kirsi Pietiläinen odottaa vielä parempia tuloksia, kun saman lääkeaineen vahvempi versio tulee Suomen markkinoille.
Suomessa on miljoona lihavaa aikuista. Lihavuutta ei pidetä enää itsekurin puutteena, vaan sairautena, joka on kasvava kansanterveydellinen ongelma. Se altistaa pitkäaikaissairauksille kuten diabetekselle.
Lääkäri voi ehdottaa tarvittaessa lääkehoitoa, jos potilaan painoindeksi (BMI) on…
Tämä sisältö on vain tilaajille
Haluatko lukea koko artikkelin?
Tutustumistilaus päättyy automaattisesti. Tilaus sisältää verkon maksulliset sisällöt ja digitaalisen näköislehden.