Jaana Laitinen-Pesola omisti puolitoista vuosikymmentä hoitajien etujen ajamiselle – "Kutsumus työlle ei ole koskaan tarkoittanut, etteikö kuuluisi maksaa"
Julkaistu: 7.5.2022 klo 6:30Ammattiliitto Tehyn entinen puheenjohtaja Jaana Laitinen-Pesola muistelee historiallisia hetkiä vuodelta 2007, kun hoitajajärjestöt onnistuivat neuvottelemaan itselleen tuntuvat palkankorotukset. Nyt hoitajajärjestöt vaativat hoitajille jälleen huomattavia palkankorotuksia kiistassa, joka on kuin kaiku 15 vuoden takaa.
"Tasavallan presidentti soittaa."
Nämä ammattiliiton Tehyn sihteerin marraskuussa 2007 lausumat sanat ovat jääneet elävästi liiton entisen puheenjohtajan Jaana Laitinen-Pesolan mieleen.
– Siitä lähdin sitten Presidentinlinnaan, Laitinen-Pesola muistelee.
Tehy oli käynyt…
Tämä sisältö on vain tilaajille
Haluatko lukea koko artikkelin?
Tutustumistilaus päättyy automaattisesti. Tilaus sisältää verkon maksulliset sisällöt ja digitaalisen näköislehden.