Lukijan mielipide: Päihdeongelmaisille vertaistukea myös poikkeusaikana
Julkaistu: 22.4.2020 klo 10:30Kainuun Sanomien jutussa (9.4.) "Päihdeongelmat ovat paisuneet nopeasti" Minnesota Kainuun perustaja Joni Korhonen kertoo olevansa huolissaan nyt vallitsevan poikkeustilan ja päihdeongelmien takia. Me, kuten varmasti moni muukin, jaamme Korhosen huolen. Jutussa Korhonen kehottaa toimimaan nopeasti ja ennakoivasti. Lisäksi hän muistuttaa, että päihderiippuvuuden hoitoon pitää panostaa ja käyttää enemmän kolmannen sektorin tukea.
A-killat ovat kolmannen sektorin toimijoita, vapaaehtoispohjalta toimivia yhdistyksiä, joissa tarjolla on maksutonta vertaistukea päihteettömyyteen. Nyt koronarajoitusten aikana A-killat ovat huomanneet päihdeongelmaisten etävertaistuen tarpeen ja tähän tarpeeseen pyritään vastaamaan monella tavalla.
A-killoissa on perustettu etävertaistukiryhmiä Messengeriin, Teamsiin, WhatsAppiin ja Google Hangoutsiin. Näiden lisäksi Facebookissa toimii A-kiltatoiminta-niminen ryhmä, joka tarjoaa matalan kynnyksen vertaistukea osallistujilleen A-kiltatoiminnan arvoja kunnioittaen.
Myös mukavaa, yhteistä tekemistä pyritään järjestämään etänä. A-killoissa on muun muassa tietokilpailuja ja musiikkituokioita verkossa. Yhteiset aamu- ja päiväkahvit nautitaan videovälitteisesti; on tärkeää saada nähdä kavereita ja vaihtaa kuulumisia. Kuulumiset voivat olla kepeitä ja helppoja, mutta ne voivat olla myös vakavampia.
"Kolmatta tuntia juteltiin ja lähti ahdistus jonnekin muualle", totesi muuan osallistuja videotapaamisen jälkeen ja jatkoi: "Retkahdus oli nimittäin tosi lähellä".
Päihdehoidon rinnalle ja jatkumona päihdehoidon jälkeen löytyy siis vertaistukea muun muassa A-kiltatoiminnasta. Tukea tarjoavat myös monet muut tahot. Tärkeää on etsiä se itselle soveltuva. Huonoin vaihtoehto on jäädä yksin.
Matti Moilanen
puheenjohtaja
Ylä-Kainuun A-Kilta ry
Kirsi Mäki
järjestökoordinaattori-koulutussuunnittelija
A-Kiltojen Liitto ry