Mielipide: Säilyykö Kainuu ja Puolangan palvelut ja malli
Vaaleissa oli Kainuussa kaksi tärkeää ja mielenkiintoista asiaa ylitse muiden. Tärkein on, säilyykö Kainuussa maakunnan oma hallinto ja päätösvalta. Huono äänestysinto ja maakunnan omatoiminen pienentäminen sotivat tätä tavoitetta vastaan. Uusi kallis ja hieno sairaala jää puolustamaan omaa maakuntaa. Sen ongelma vain on, että terveyskeskustilat rakennettiin liian pieniksi, jos henkilökuntaa vain saataisiin tarvetta vastaamaan ja tk-tilat tuli väärään paikkaan. Ja tuliko erikoissairaanhoidon tiloista liian isot (?), Kainuun erikoissairaanhoitohan on maan kalleinta.
Toisenlainen tärkeä, vaikea ja mielenkiintoinen asia on, sallitaanko Puolangalle toimivat, hieman kalliimmat, mutta heidän maksamanaan yksimielisesti päätetyt ja hyväksytyt palvelut. Eivätkö he ole sen todella ansainneet! Sotea valtakunnallisesti ajettaessa ja suunniteltaessa on pidetty oman toimintayksikön vähimmäismääränä noin 10 000 asukasta. Kainuun tapaisessa maakunnassa siihen ei yllä yksikään kunta. Puolanka on löytänyt ratkaisun, joka toimii 2500 asukkaan pohjalta. "Leveät hartiat ja pitkät hoitoketjut"- slogan, johon kaikki ovat vannoneet, kalpenee ja menettää täysin merkityksensä. Puolangalta hoitoketju toimii niin, että lonkkaproteesi on laitettu parissa viikossa.
Vaalit on käyty ja pulinat pois! Voittajat ansaitsevat onnittelut ja hyvää paneutumista asioihin! Urakka vain taitaa olla liian iso ja nykyinen vaalikausi liian lyhyt, että valmista tulisi. Kun hallintokokeilun ja Kainuun Sote -mallin jäljiltä tilanne ei tyydytä (ei tyydyttänyt) äänestäjiä, ei ole syytä kadehtia valittuja. Hyviä ihmisiä valittiin, mutta minun silmiin vähän pistää, että aika monessa valitussa on kyllä merkkejä "vanhan liiton ajattelusta". Kaikki kyllä hokivat lähipalvelujen puolesta.
No helpotusta asioihin tuo, että jää meille sulatteluaikaa. Puolangan sopimukset lienevät voimassa vuosiin -25–26 asti. Valtuutetuille jää aikaa perehtyä tilanteeseen. Ja helpotusta voi tuoda, jos valtakunnan tasolta ei sitten enää olisi neliraaja-jarruttaja Krista Kiurun ja Li Andersonin tapaisia hästääjiä. Tai ainakaan heidän ei pitäisi antaa asiaan vaikuttaa. Kunnioitetaan lähidemokratiaa. Tässä tapauksessa maakuntademokratiaa.
lääkäri, Kajaani
Hannu Kemppainen
Kommentit
Jätä kommenttiTotuus tulee kohta esiin
25.1.2022 13:19
Aikahaarukka siihen milloin Kainuun hyvinvointialue tullaan lakkauttamaan on 3-8 vuotta. Tuon ajan sisällä Kainuu tullaan liittämään osaksi isompaa kokonaisuutta. Turha välivaihe oli perustaa Kainuuseen oma hyvinvointialue.
Ennen vaaleja ei puolueet kertoneet toimia siihen miten Kainuun soten toimintaa tullaan sopeuttamaan. Vuosittainen säästötarve lienee 20-30 miljoonaa euroa. Keskustapuolue lupaili paljon ennen vaaleja, mutta vaalien jälkeen taitaa takki kääntyä. Onhan keskustapuolueella onnistunut kätevästi kyläkoulujenkin lakkautukset, niin eiköhän heillä onnistu terveyskeskustenkin lakkautukset.
Nikelli
25.1.2022 12:51
Kyllä on surkean sokkeloiset ja ahtaat tilat rakennettu tähän Kajaanin uuteen sairaalaan. Ja eipä siellä muutenkaan palvelu pelaa. Ei sinne pääse lääkäriin ja se surkea takaisinsoitto ei pelaa. Apua ei saa kun sitä.tarvitsee . Ei sinne olla saatu lääkäreitä eikä hoitajiakaan riittävästi . Miten nyt aiotaan selvitä jatkossa ? Kyllä Puolanka on hoitanut asiat paremmin mutta pelottaa kyllä miten meille käy jatkossa täällä Kainuussa.