Miten ja milloin toteutetaan koronaviruskaranteeni rajoilla? Suomi ottaa käyttöön laajan rajavalvonnan – Yksityiskohdat vielä auki.
Julkaistu: 17.3.2020 klo 13:04Rajavartiosto ryhtyy valvomaan matkustamista Suomeen ja Suomesta. "Ulkomailla olevat Suomen kansalaiset pääsevät kotiin".
Rajavartiolaitos selvittää parhaillaan, miten matkustaja- ja henkilöliikenne keskeytetään Suomen rajoilla.
Suomi palauttaa rajavalvonnan Schengen-sisärajoille eli esimerkiksi Viroon, Ruotsiin ja Norjaan matkustaminen tulee sisärajavalvonnan piirin.
– Odotamme valtioneuvoston yleisistunnon päätöstä valvontatoimien voimaan tulosta, sanoo komentajakapteeni Mikko Hirvi Rajavartiolaitoksen esikunnan tilannekeskuksesta.
Milloin käytännön toimenpiteisiin ryhdytään, on vielä auki. Hirvi sanoo, että noudatetaan maalaisjärkeä.
– Ulkomailla olevat pääsevät kotiin, sanoo Hirvi.
Rajavartiolaitoksen Twitter-tilille on tullut jo tullut kysymyksiä, pääseekö Suomeen tulemaan ja ketkä pääsevät.
– Toimivaltaista päätöstä, missä ja miten rajoitetaan, ei vielä ole, Se on selvää, että Suomen kansalaiset, oleskeluluvalla olevat ja heidän perheenjäsenensä pääsevät tietysti Suomeen, sanoo Hirvi.
Valtioneuvoston päätöksessä kehotetaan myös suomalaisia välttämään matkustamista ulkomaille.
– Rajatarkastukset palautetaan koskemaan myös Suomesta ulkomaille matkustavia suomalaisia. Meillä on eläkkeellä olevien rajavartijoiden henkilöpankki, josta voimme saada lisäresursseja, sanoo komentajakapteeni Mikko Hirvi
Länsirajalle ei avata raja-asemia, mutta valvonta palautetaan
Rajavalvonnan toteuttaminen Suomen läntisellä ja pohjoisella maarajalla ei ole aivan yksinkertaista.
Siellä ei ole rajavartioasemia kuin Torniossa ja Kilpisjärvellä Ruotsista ja Norjasta suuntautuvaa liikennettä valvomassa.
Hallituksen maanantaisen päätöksen mukaan suomalaisten matkustaminen pohjois- ja länsirajan yli sallitaan välttämättömän työssä käynnin tai asioinnin vuoksi.
– Rajavalvonta ei tarkoita rajavartioasemien palauttamista. Valvonta voidaan toteuttaa myös muulla tavalla. Valtioneuvoston päätöksessä määrätään paikat, missä rajan ylikulku on mahdollista, sanoo Hirvi.
Rajavalvonta palautetaan myös merialueelle Ruotsin ja Viron suuntaan.
Toistaiseksi henkilöliikenne Suomeen ja Suomesta tapahtuu normaaliin tapaan. Esimerkiksi Helsinki-Vantaan lentokentällä riittivät normaalit matkustusasiakirjat, eikä kukaan kysellyt ulkomaille matkustamisen syytä.
Hallituksen
matkustusrajoitus
Pääministeri Sanna Marin (sdp) ilmoitti maanantaina hallituksen koronavirustilanteen johdosta.
Toimenpidelistan 16. kohta pitää sisällään seuraavat linjaukset:
Kansanterveyden ja terveysturvallisuuden vuoksi aloitetaan valmistelu Suomen rajojen sulkemiseksi pikaisella aikataululla kansainvälisiä velvoitteita noudattaen.
Keskeytetään matkustaja- ja henkilöliikenne Suomeen niin pian kuin mahdollista, lukuun ottamatta Suomen kansalaisten ja Suomessa asuvien henkilöiden paluuta.
Suomen kansalaisten ja Suomessa asuvien henkilöiden ei pidä matkustaa ulkomaille. Suomalaisille matkailijoille suositellaan välitöntä paluuta Suomeen.
Pohjois- ja länsirajan yli sallitaan välttämätön työssäkäynti ja muu välttämätön asiointi.
Tavara- ja rahtiliikenne jatkuu normaalisti.
Kommentit
Jätä kommenttijoopasenjoo
20.3.2020 11:18
Eipä taida rajavalvonta toimia, suomalainen menee autolla pohjois-Suomen kautta ja Ruotsin kautta Norjaan töihin suomalaiseen firmaan miten on mahdollista, että voi kulkea tuossa edes takasi? Eli näin niitä kierretään
samppaa
17.3.2020 14:37
Vartius on ainakin vielä täysin avoinna.
niinpä niin
20.3.2020 11:19
Venäjän raja on enempi suojattu kuin Ruotsin ja Norjan