Puolustusvoimien sotatalouspäällikkö paraatipuheessaan: "Nato-jäsenyys ei poista oman vahvan puolustuskyvyn tarvetta" – itsenäistä Suomea on tänään juhlittu lipunnostoilla, paraateilla ja seppeleenlaskuilla
Julkaistu: 6.12.2022 klo 15:41Osa pitkäikäisistä perinteistä on palannut koronatauon jälkeen. Illalla on luvassa Linnan juhlat sekä useita mielenosoituksia Helsingin kaduilla.
Puolustusvoimat juhlisti Suomen 105. itsenäisyyspäivää tänään valtakunnallisella paraatilla Haminassa. Noin 10 000 ihmistä oli tullut seuraamaan paraatia paikan päälle, Kaakkois-Suomen poliisi kertoi Twitterissä.
Poliisin mukaan kaikki sujui hyvin. Pientä liikenneruuhkaa aiheutui…
Tämä sisältö on vain tilaajille
Haluatko lukea koko artikkelin?
Tutustumistilaus päättyy automaattisesti. Tilaus sisältää verkon maksulliset sisällöt ja digitaalisen näköislehden.