Tästä puhe: Vanheneva Kainuu kaipaa esteettömiä vuokra-asuntoja keskustoihin
Julkaistu: 29.11.2020 klo 15:43Tämän viikon puheenaiheena on vuokra-asuminen ja vuokratalojen kohtalo Kainuussa.
Väki vanhenee ja erityisesti esteettömien vuokra-asuntojen kysyntä kuntakeskuksissa tulee kasvamaan lähivuosina, kun perukoissa asuvat vanhukset tarvitsevat asuntoja.
Samaan aikaan Suomussalmella ja Kuhmossa on purettu vuokrataloja heikon kysynnän takia ja Paltamo viimeisimpänä suunnittelee vuokraluhtitalojen purkamista ihan kunnan keskustan tuntumasta.
Vuokra-asunnot ja vuokralla asuminen ovat Kainuun Sanomien tämän viikon puheenaihe.
Mikä on sinun ratkaisusi siihen, että Kainuun vuokra-asunnot sijaitsevat osin väärissä paikoissa, maaseututaajamissa tai jopa maaseutukylillä? Vai olisiko sittenkin maaseudun vuokra-asunnoilla kysyntää, jos tietoisuus niistä leviäisi? Asutko itse vuokralla? Mitkä on vuokralla asumisen hyvät ja huonot puolet?
Kommentit
Jätä kommenttiJoke
30.11.2020 14:36
Kainuu muuttovoittoiseksi, etätyömahdollisuudet kasvavat, työpaikkakunta ei silloin ole tarkkaan nimetty. Kainuussa monet asiat hyvin, suurin ongelma jonka mahdollisesti Kainuuseen muuttavat tietävät jo hyvin valtakunnan tason uutisista.. KAJAVE sähkön kalleimpia siirtohinnoittelijoita perusmaksu mukaanlukien. Yksin kertainen keino muuttovoitto positiiviseksi, sähkön siirtohinnoittelu valtakunnan edullisimmaksi, samoin perusmaksu. Valtakunnallisiin tiedotuksiin uutinen pääsee ja muuttovoitto alkaa.
vanheneva vuokralainen
30.11.2020 11:14
Ikääntyvän, vähävaraisen, yksin elävän, autottoman ihmisen vuokralla asuminen kauempana keskustasta vaatisi esteettömyyden lisäksi lähipalveluja, joita ei ole tälläkään hetkellä edes keskustan tuntumassa riittävän lähellä, koska suuret toimijat tappoivat pienet lähikaupat.
Kävelevänä eläkeläismuorina pärjään vielä hyvin kilometrin päässä Kajaanin keskustasta, kuin myös kilometrin päässä lähimmästä ruokakaupasta, mutta antaapa ajan kulua – jo nyt talvella kaupassa käynti jäisine säineen on haastavampaa kuin kesäaikaan.
Kajaanin Pietarin vuokralaisena asuminen on ihan hyvää ja turvallista yleensä ottaen. Asuntojen kunnosta pitäisi Pietarin pitää parempaa huolta. Tiedän monta vanhaa ihmistä, jotka ovat vuosikaudet asuneet vuokralla edellisen asukkaan jäljiltä kuluneessa asunnossa, ilman yhtään ainoaa pintaremonttia. Myös kylpyhuoneet ja lattiat ovat monesti kurjan kuluneita ja inhottavan pinttyneitä, joiden kuntoon vanhat asukkaat eivät itse voi/jaksa vaikuttaa, mutta eivät poiskaan pääse siistimpiin ympäristöihin köyhyytensä takia.
Silti, mitä vähemmän porukka vaihtuu vuokratalossa, sitä paremmin pääsee naapureihin vuosien varrella tutustumaan ja se kehittää talon asumishenkeä. Ja ihminenhän asuu miellyttävässä, estteettömässä talossa ja hyvien naapureiden ympäröimänä vaikka metsän keskellä, jos hänellä on palvelut lähellä. Olisiko ratkaisu kauppa-auto, vaiko palvelubussi, joka käyttäisi ikä-ihmisiä kaupassa, siinäpä pulma!
RH
30.11.2020 11:01
Mikäli palvelut katoavat syrjäisemmiltä seuduilta, niin taajamaan muutto on iäkkäälle pakko. Itse toivon, että jos/kun se on ajakohtaista, niin olisi sen verran vielä järkeä päässä, että älyän muuttaa vuokralle palvelujen äärelle, joiden käytöstä joudun tietenkin maksamaan. Vuokrassa puolestaan maksan kaikista asumiseen liittyvistä kuluista. Omistusasunnoissa, joissa kaikkien odotetaan osallistuvan taloyhtiön asioiden hoitamiseen, iäkäs on muille osakkaille lähinnä riesa, kun ei pysty tekemään mitään.
Kaikki voittaa
30.11.2020 10:07
Kuntien tyhjät vuokra-asunnot voi antaa ilmaiseksi maaseudulla asuville. Näin heille ei tarvitse sähköyhtiö Loisteen uusia miljoonia euroja maksavia sähköjohtoja. Tällä tavalla voidaan sähkönhintoja Kainuussa alentaa.
Ameriikan Hannes
30.11.2020 0:39
Kajaanissa ja kainuussa vuokrien tason määrittää pääasiassa KELA. Sen hyväksymien maksimivuokrien taso. Kun esimerkiksi KELA korvaa asukkaalle kaksion vuokran maksimimäärän niin kuinkas ollakkaan kaksiosta saa 550 -580 euroa kuussa. Ja KELA korvaa. Suurin käyttäjien määrä on kunnissa kunnallisten vuokrayhtiöiden käyttäjät, KELA – asiakkaat.. Suomi on jaettu alueisiin vuokratasoissa. Tämä vääristää ja tukee sijoittajille tulevia usein ylisuuria vuokratuloja. Kukas tämän sitten maksaa. Vastaus: Veronmaksajat ylläpitävät sijoitusasuntojen, kunnalisten vuokrayhtiöiden sekä erilaisten säätiöiden rahastusta. Mikäli olet eri mieltä asiasta anna vastaus ja perustele. Kiitoksin: Ameriikan Hannes
Lukia
29.11.2020 17:49
Vanhainkoteja vaan pystyyn.
Vieras
29.11.2020 16:40
Olisiko ratkaisu tehdä vanhainkoteja Välimeren maihin? Saisi aurinkoa, D-vitamiinia eikä tarvitsisi pelätä liukastumista. Lisäksi Suomen hiilijalanjälki pienenisi.
Pave
29.11.2020 14:46
Kajaaniin tarvitaan uusia vuokra-asuntoja ja vanhat peruskorjattava tämän päivän vaatimusten tasalle. Vuokrat oltava kilpailukykyiset muihin kuntiin verrattuna, jos haaveena saada paluumuuttajia ja opiskelijoita Kajaaniin. Kaikki eivät halua tai pysty omaa osaketta hankkimaan, siksi olisi oltava tarjolla hyväkuntoisia ja kohtuuvuokraisia asuntoja. Tällä hetkellä peritään rapistuneista kerrostaloasunnoista kiskurivuokria. Asunnot pitäisi päivittää nykytasolle, jos meinaa vuokralaisia saada niihin asumaan. Vinkkinä vaan vuokranantajille, mitä viihtyisämpi kämppä sen varmemmin saatte pidempiaikaiset vuokralaiset. Myös rivi- ja ok asuntoja kaivataan markkinoille lisää.
Kehtaavatkin marista
29.11.2020 23:20
Jotkut opiskelijoista vaativat opiskelija-asuntoja Kajaanissa Kauppakadun varrelle.
2-3 km keskustasta on liian kaukana .
Mistä liian kaukana?
KM
29.11.2020 14:02
Kolmikerroksisiin taloihin on ehdottomasti rakennettava hissit. Monen vanhuksen elämä helpottuisi, kun olisi hissi.
KM
29.11.2020 17:36
Ei muuta kuin anoa valtiolta rahaa. Jakaahan se kaikkeen muuhunkin, niin miksi ei sitten vanhusten hissiin?
Juuso2019
29.11.2020 14:31
Satatonnia per jälkiasennettu hissi. Jos kolmikerroksinen talo niin maksaa kymppitonneja per asunto, ylimpään kerrokseen suurin lasku kun hyöty suurin.
Ei taida perukan eläkeläisillä saldo riittää.
Juuso2019
29.11.2020 13:24
Miksi niiden pitäisi vuokralla asua ? Kainuussa se on tällä hetkellä kaikista järjettömin asumismuoto, koska asuntojen hinnat matalalla mutta maan korkeimmat vuokratuotot. Ainut kainuun keskusta, missä noille vuokra-asunnoille voisi olla kysyntää on Kajaanin keskusta, uusien talojen rakentamisessa ytimeen neliöhinta on n. 4000€ ja vuokrayksiöt siten tonnin kuussa. Ei perukan eläkeläisillä oli tonnia laittaa asumiseen nettoeläkkeestään per kk.
Kuten jutun alustuksesta kävi ilmi niin muissa kunnissa sit taasen puretaan ne vanhatkin vuokra-asunnot kun ei kysyntää eikä kuoleviin kyliin kannata mitään uutta alkaa tekemään.
MOT
29.11.2020 13:05
On suoranaista kansantaloudellista tyhmyyttä rakentaa uusia taloja Kainuuseen yhteiskunnan tukemana. Jos rakentamista tapahtuu, sen tulee tapahtua yksityisellä rahalla, ei yhteiskunnan tukemana.
Paljon viisaampaa on kunnostaa vanhaa 10-20 vuoden tarvetta varten, koska väestökehitys on erittäin negatiivinen Kainuussa. Suurten ikäluokkien jälkeen täällä ei ole juuri mitään. Nuoret ja elinvoimaiset kansalaiset ovat muuttaneet sinne missä ihmisillä on elämisen ja menestymisen mahdollisuudet. Niitä Kainuu ei pysty tarjoamaan, vaikka kuinka on poliittista tahtoa rakentaa maakuntahallinto. Hallinto ja kannettuvesi valitettavasti eivät elätä.