REFRRER:path /
Tanja Heikkonen
Kylkisalon Aksu vei sunnuntaina voiton pystykorvien ja alkukantaisten koirien ryhmän. Se oli myös suomenpystykorvien kaunein koira. Vieressä omistaja Pertti Korhonen Kajaanista.

Kajaanilainen Aksu oli Tamminäyttelyn kaunein suomenpystykorva, ja koko näyttelyn kaunein koira tuli Norjasta – lue tulokset

Kainuun Sanomat

Kajaanin Tamminäyttelyn toisena päivänä kainuulaiskoirien menestys jatkui. Erinomaisen tuloksen saaneet kainuulaiskoirat edustavat yli 50:tä eri rotua.

Ryhmätuloksissa suomenpystykorva Kylkisalon Aksu tuli toiseksi pystykorvien ja alkukantaisten koirien ryhmässä. Koiran omistaa Pertti Korhonen Kajaanista.

Lyhytkarvainen saksanseisoja Katajakankaan Isadora sijoittui puolestaan kolmanneksi kanakoirien ryhmässä. Koiran omistavat Elli ja Pekka Härkönen Pohjavaaralta.

Best in Show (BIS) veteraanisarjan kolmanneksi tuli havannankoira Jatakabi’s Xtempore, jonka omistavat Noora Kela ja Nea Huttunen Kajaanista.

Koko näyttelyn kauneimmaksi koiraksi, Best in Show’n voittajaksi, valittiin iso villakoira Pitfour Mikael Norjasta.

Alla olevassa tuloslistassa on lueteltu ensin erinomaisiksi arvioidut kainuulaiset koirat, sitten Junior Handler SM-osakilpailun tulokset, roturyhmien neljä parasta ja lopuksi BIS-tulokset

Sunnuntaina 13.1. erinomaiseksi arvioidut kainuulaiset koirat

FCI 1 Lammas- ja karjakoirat (paitsi sveitsinpaimenkoirat)

welsh corgi cardigan

Canja’s Hard Stuff JUN ERI1 PU1 SA, VSP, SERT om. Niskanen Jouni

Canja’s Elda Eleonora AVO ERI1 SA om. Huusko-Pitkänen Minna, Pitkänen Timo

Ketränoron Helmiäispilvi AVO ERI2 om. Piirainen Miisa

Kennel Ketränoron om. Piirainen Miisa KASV 1 KP

australianpaimenkoira

Imperial-Whist’s-Hert-Honors Des Terres De Laumeneel VAL ERI1 PU3 SA, VARA-CACIB om. Hietala Heidi

shetlanninlammaskoira

Sunland Show Time Warrior NUO ERI2 PU4 SA, VARA-SERT om. Lukkari Miina

schapendoes

Trasseli Säteilyvaara JUN ERI1 om. Polvinen Sanna

saksanpaimenkoira, pitkäkarvainen

Meinleben Arrow NUO ERI1 PU2 SA, SERT, VARA-CACIB om. Vuohelainen Heli

Rautsin Hyvännäköinen Helmi NUO ERI2 PU3 SA, VARA-SERT om.Huttunen Olavi

Sireeni Retu NUO ERI3 om. Kukkaslahti Liisa

Rautsin Henkeäsalpaava Helmi NUO ERI3 SA om.Henna Karhunen

saksanpaimenkoira

Khanbull’s Nigella JUN ERI4 om. Niemi Pauliina

Paukunhaukun Idea JUN ERI om. Räisänen Pauliina

Platinumshepherd Uniqueen NUO ERI2 om. Kemppainen Jenni

Afterdawn Interceptor AVO ERI om. Moilanen Sanni

hollanninpaimenkoira, karkeakarvainen

Woodenshoe’s Simply Startling NUO ERI1 PU1 SA,ROP, CACIB om. Koskelo Ellanoora, Salminen Mira, Parkkinen Tomi

Woodenshoe’s Simply Dazzling NUO NUO ERI1 PN1 SA,VSP, CACIB om. Salminen Mira, Meriläinen Heidi

belgianpaimenkoira, tervueren

Figaron Queen Mary AVO ERI1 PN1 SA, ROP, CACIB om. Partanen Sirpa

belgianpaimenkoira, groenendael

Aronillan Day After Day PEN 2 KP om. Korhonen Noora, Väänänen Saija

Aronillan You Are The Only One PEN 1 KP, ROP om. Korhonen Noora, Koho Irja

Marmara Unbelievable Rascal VET ERI1 PU1 SA, VSP, VET ROP om. Paavola-Pehkonen Pilvi

valkoinenpaimenkoira

Parfait Fleur Vif Vivant VAL ERI1 PU1 SA, VSP, CACIB om. Korhonen Risto

Alpha Grade Sirius Star JUN ERI1 PN2 SA, SERT om. Kovalainen Jouni

pitkäkarvainen collie

Black Mimi’s Jeanette PEN 1 KP, ROP om. Suuriniemi Minna

Black Mimi’s Born To Shine JUN ERI1 SA om. Suuriniemi Minna

Black Mimi’s Shine Like A Star JUN ERI2 om. Suuriniemi Minna

Windy Forest’s Coco Chanel AVO ERI1 PN3 SA, VARA-SERT, VARA-CACIB, om. Rusanen Essi

Kennel Black Mimi’s om. Suuriniemi Minna KASV 1 KP

FCI 5 Pystykorvat ja alkukantaiset koirat

harmaa norjanhirvikoira

Mäentaustan Uuno KÄY ERI3 PU3 SA om. Pikkarainen Jenni

Riistamäen Jasmiina AVO ERI1 om. Elfving Tuula

Kennel Riistamäen om. Elfing Tuula & Elfing Jarmo KASV 1 KP

suomenpystykorva

Rieskamaan Kössi KÄY ERI1 PU2 SA, SERT, VARA-CACIB om. Piirainen Tapani

Kylkisalon Aksu VAL ERI1 PU1 SA, ROP, CACIB om. Korhonen Pertti

Telma NUO ERI1om. Seppänen Kaija, Seppänen Esa

Sara AVO ERI1 PN2 SA, SERT, VARA-CACIB om. Kinnunen Eero

Kekkeruusin Vicky VAL ERI1 PN1 SA, VSP, CACIB om. Heikkinen Matti

pohjanpystykorva

Bige AVO ERI1 PN2 SA, VARA-CACIB om. Romppanen Esa

siperianhusky

Mc Quinn’s Dance Again JUN ERI2 om. Kolehmainen Rita

Black Happies Starlight AVO ERI3 om. Kolehmainen Rita

Wolfinity’s Blue Dragon AVO ERI2 om. Jaara Hanna

länsigöötanmaanpystykorva

Nowinellan Poesia PEN 1 KP, ROP om. Heikkinen Sini, Hyvönen Ilkka

saksanpystykorva, mittelspitz, muut värit

Jemakon Taikaheppu PEN 1 KP, ROP om. Karvonen Merja

Kotilan Kerkko-Uolevi JUN ERI1 om. Heikkinen Oona, Hietala Auli

Mahti Vahdin Esteban VAL ERI2 PU4 SA om. Haataja Hannele

Gierrat Uvanga VAL ERI1 PN1 SA, VSP, CACIB om. Pikkarainen Jenni

saksanpystykorva, mittelspitz, musta ja ruskea

Blackbagheera’s Moonlight Shadow AVO ERI3 om. Luiro-Juntunen Tanja, Keränen Anna

Blackbagheera’s He Is My Everything VAL ERI2 PU4 SA om. Luiro-Juntunen Tanja

Kennel Blackbagheera’s om. Luiro-Juntunen Tanja KASV 1 KP

saksanpystykorva, mittelspitz, valkoinen

Ukontuulen Mestariteos JUN ERI1 PU1 SA, ROP, SERT om. Sutinen Saija

saksanpystykorva, keeshond

Ikurin Gratia Speciali NUO ERI3 om. Luiro-Juntunen Tanja, Kemppainen Heidi

Bolo Demell Britney VAL ERI2 PN4 SA om. Kemppainen Sanna

volpino italiano

Kotilan Kielo JUN ERI1 om. Ohtonen Johanna, Juntunen Tomi

meksikonkarvatonkoira, pieni

Quartz-Amor’s Xo Bartolo Pelo Negro NUO ERI1 PU1 SA, ROP, SERT, CACIB om. Kentta Reijo

Quartz-Amor’s Xo Beso-Bonita NUO ERI2 PN2 SA, VARA-SERT, VARA-CACIB om. Kentta Reijo

saksanpystykorva, pomeranian

Ewejoy Storming Snow VAL ERI2 PN3 SA om. Hakkarainen Elina

karjalankarhukoira

Korpusen Luikki PEN 1 KP, ROP om. Väyrynen Riikka, Lauronen Miika

Pihkakintun Pirre PEN 1 KP, VSP om. Heikkinen Reijo

Teilojan Welmu KÄY ERI1 om. Karjalainen Risto Ja Esko

Tapiottaren Peto NUO ERI2 SA om. Tapio Sisko

Korpiritarin Myrsky-Maija KÄY ERI1 PN1 SA, ROP, SERT, MVA, CACIB om. Juntunen Rauno

lapinporokoira

Remu JUN ERI1 om.Koistinen Petri

Suukkosuun Pihlajan Helmi NUO ERI 2 om. Korhonen Noora, Hiltunen Pinja

Kennel Suukkosuun om. Hiltunen Pinja KASV 1 KP

suomenlapinkoira

Tositouhun Indiana PEN 1 KP, ROP om. Wahsten Elisa

Tatam Hauska Hemmo JUN ERI3 om. Karppinen Riikka

Kolme Veetä Basso-Betja AVO ERI om. Heikkinen Oona, Hietala Auli, Hietala Tuomas

Hännänhuiskeen Ihan Hulvaton NUO ERI4 om. Kemppainen Mari

alaskanmalamuutti

Pohojanmaan Yön Tähti JUN ERI2 om. Leinonen Tiina, Leinonen Jyrki

shiba

Mirai No Sorairo VAL ERI1 PU1 SA, VSP, CACIB om. Tikkanen Sara

itäsiperianlaika

Härski KÄY ERI1 om. Mäkäräinen Martti

Vekeri VET ERI1 PU1 SA, ROP, VET ROP, SERT om. Pääkkönen Jouni

Huntersheart Jenny AVO ERI1 om. Seppänen Marko

jämtlanninpystykorva

Hirvenhaukkuja Saga PEN 1 KP, VSP om. Seppänen Veikko

Karahkan Kaira JUN ERI3 om. Siira Timo

Naurisahon Auku NUO ERI1 SA om. Tolonen Jussi

Nokituvan Diktator KÄY 1 PU3 SA, VARA-SERT, VARA-CACIB om.Kemppainen Simo

Perukan Riki KÄYERI2 PU4 SA om. Huotari Teemu

Tuulenkaatajan Arsi-Harju VET ERI1 om. Oikarinen Anne, Oikarinen Sanni, Meriläinen Kari

Körttilakian Zina JUN ERI4 om. Kemppainen Kemppainen

Vanamon Eva JUN ERI1 SA om. Juntunen Ilmo

FCI 7 Kanakoirat

lyhytkarvainen saksanseisoja

Alavanmaan Bricco AVO ERI1 PU1 SA, VSP, SERT, CACIB om. Manninen Anssi, Salo Raisa

Charleswood Uzo AVO ERI2 om. Heikkinen Jaana

Outavainun Kipinä NUO ERI1 PN2 SA, VARA-SERT, VARA-CACIB om.Karppanen Jenni, Heikkinen Kimmo

Katajakankaan Isadora AVO ERI1 PN1 SA, ROP, SERT, CACIBom. Härkönen Pekka Ja Elli

Outavainun Jelly Bean KÄY ERI1 PN3 SA om. Hannus Jukka

karkeakarvainen saksanseisoja

Aatos NUO ERI2 PU3 SA om. Seppänen Jarkko

Arthur NUO ERI1 PU1 SA, VSP, SERT, CACIB om. Haapalainen Mikko

Viliman Dj Jätkä KÄY ERI3 om. Rapanen Ossi

Sub Terram Goåglaxechokla JUN ERI1 SA om. Sirviö Anu

Adalmiina NUO ERI2 SA om. Martikainen Pasi ja Maarit

Carneval’s Pola NUO ERI3 om. Kemppainen Veli-Eetu

Vintiläntuuli Aq MercedesKÄY ER1 SA om. Kilpeläinen Tiina, Kilpeläinen Veikka, Kilpeläinen Antero

lyhytkarvainen unkarinvizsla

Riistavaaran Rasmus JUN ERI1 PU1 SA, ROP, SERT om. Teeriniemi Paul, Teeriniemi Johanna

gordoninsetteri

Goango Black Kriter AVO KÄY ERI1 PN2 SA, CACIB om.Pöllänen Anita

punainen irlanninsetteri

Glow’s All For Nothin AVO ERI1 SA om. Moilanen Meiju

Northstorm’s Break The Rules VAL ERI SA om. Sirviö Anu

Original No Use In Cryin VET ERI2 SA om. Tervo Sini

Dollydane’s Rose Leslie JUN ERI1 om. Holopainen Niina

pienimünsterinseisoja

Seitsenaukeen Quatro AVO ERI1 PU1 SA, ROP, SERT, CACIB om. Teittinen Anssi Ja Heli

FCI 9 Seura- ja kääpiökoirat

papillon

Sinceres Gallant Lord VAL ERI1 PU2 SA, CACIB om. Laine Anita

phalène

Austrian Aladin Of Piccis Garden VAL ERI1 PU3 SA, CACIB om. Helenius Heli

tiibetinterrieri

Perfect Sweet Dream Trixies Legacy JUN ERI2 om. Rusanen Susanna

Tibicinan Rodolfo Valentino VAL ERI1 PU1 SA, VSP, CACIB om. Karjalainen Marjukka

Honeycreek & Ashlyn Queen Of Diamonds At Tibicinan NUO ERI2 om. Rusanen Susanna

Tibicinan Tocco Di Classe NUO ERI1 PN2 SA, VARA-SERT, VARA-CACIB om. Karjalainen Marjukka, Rusanen Susanna

cavalier kingcharlesinspanieli

Panda’s Royal Charlie AVO ERI1 PU2 SA, SERT, VARA-CACIB om. Kinnunen Minna

Ten Grade’s Winter Wonder Lacy JUN ERI1 PN3 SA, VARA-SERT om. Kinnunen Minna

Jablen Victoria AVO ERI2 SA om. Eloranta Hannakaisa

havannankoira

Bellezza’s High Style NUO ERI1 PU4 SA, VARA-SERT om.Huurinainen Aino-Inkeri

Bellezza’s Dance For Me AVOERI1 PU3 SA, SERT, VARA-CACIB om. Huurinainen Aino-Inkeri

Jatakabi’s Shake It VAL ERI1 PU1 SA, ROP, CACIB om. Kela Noora, Lohtari Sanna, Jaatinen-Niemi Taina

Awattaren No Imperfection Isla JUN ERI2 om.Lillinen Soile, Mustonen Mirva

Bellezza’s Her Highness NUO ERI3 om.Huurinainen Aino-Inkeri

Jatakabi’s Xtempore VET ERI1 PN2 SA, VET ROP om. Kela Noora, Huttunen Nea

tiibetinspanieli

Tashi-Gong Handsome Harrison VAL ERI1 PU2 SA, VARA-CACIB om. Huuskonen Eija

chihuahua, lyhytkarvainen

Tancherry Wild Lupine PEN 1 KP, ROP om. Heikkinen Tanja

Paw’s Mystery Aleksandra Dora VET ERI1 VET ROP om. Heikkinen Tanja

chihuahua, pitkäkarvainen

Akimbo JUN ERI3 om.Kiuru Minni, Lukkari Heikki

Shapiro’s Xavier Pequeno JUN ERI2 om. Kiuru Minni, Lukkari Heikki

Ihquchihun I’m Called Adorable NUO ERI2 om. Kurkinen Laura

Tancherry Bertta AVO ERI2 SA om. Mustonen Niina

coton de tuléar

Cheriban Violette Des Champs VET ERI1 PN3 SA, VET ROP om. Puurunen Tiia

mopsi

Fin-Anssin Luksus NUO ERI1 PN2 SA, VARA-SERT, CACIB om. Mikkonen Reetta

Troppola I Do It For Your Love AVO ERI1 om. Suorsa Nina

bichon frisé

Murun Kartanon Bessi JUN ERI om. Pyykkönen Marja-Leena

lhasa apso

Kumi Kian Niko Suave VAL ERI3 SA om. Kela Noora, Kares Juha

Chic Choix Love’s Labour’s Lost NUO ERI1 PN3 SA, SERT, VARA-CACIBom.

Kela Noora, Huttunen Nea

japanese chin

Hiluttimen Ace Of Diamonds VAL ERI1 PU1 SA, ROP, CACIB om. Musikka Miia

Lady-Nellyn Chokichi VAL ERI 2 PU2 SA, VARA-CACIB om. Rissanen Helena

Hiluttimen Bling Bling JUN ERI2 PN3 SA om. Musikka Miia

Hiluttimen Dearest Touch JUN ERI1 PN2 SA, VARA-SERT om. Mustonen Niina, Musikka Miia

Lady-Nellyn Fumiho AVO ERI1 PN1 SA, VSP, SERT, CACIB om. Rissanen Helena

bostoninterrieri

Shandita’s Farah Diba JUN ERI1 PN1 SA, ROP, SERT om. Karppanen Jenni, Båssar Johanna

bolognese

Enrico Bel Diamond AVO ERI1 PU1 SA, VSP, SERT, MVA, CACI om. Ahlsten Jatta

kromfohrländer

Virmiinan Pedronella JUN ERI1 PN1 SA, ROP, SERT om. Syrjämäki Virpi

villakoira, iso, musta, ruskea ja valkoinen

Hot Gossip Warrior Of The Light NUO ERI1 PU4 SA, VARA-SERT, om. Sukmanov-Kärki Elena

Hot Gossip The Supreme Gift NUO ERI2 om. Kemppainen Sirpa, Kemppainen Hannu

villakoira, toy

Sjarmtrollet’s Lille Sjarmør JUN ERI1 PU2 SA, VARA-SERT om. Immonen Elina, Tajakka Virve

Enjoue Billy The Kid VET ERI 1 PU3 SA om. Immonen Elina, Kela Lea

Doctor’s Special Chocolate Heart NUO ERI3 om. Hyvönen Hanna

kiinanharjakoira

Very Special Princes De La Roses NUO 1 PU2 SA, SERT, VARA-CACIB om. Hurri Satu

Pideraq’s Hurmaava Hymy AVO ERI1 PN3 SA, VARA-SERT om. Savolainen Mira, Savolainen Pasi

EI FCI-rotu

prahanrottakoira

Lilla Wanillas Heartbreakers Son JUN ERI1 PU2 SA, SERT om. Määttä Laura

Junior Handler

SM-osakilpailu, 10-13 v.

Tuomari Viljanmaa Teija

1. Mirtola Henriikka

2. Mäkinen Matilda

3. Piirainen Neela

4. Palkeinen Alma

5. Härkönen Ellinoora

SM-osakilpailu, 14-17 v.

Tuomari Viljanmaa Teija

1. Kokko Mimosa

2. Lintenhofer Laura

3. Kosunen Jenna

4. Vepsäläinen Janina

5. Moilanen Elisa

BIS SM-osakilpailu

1. Kokko Mimosa

2. Mirtola Henriikka

Ryhmäsijoittujat

FCI 1 Lammas- ja karjakoirat (paitsi sveitsinpaimenkoirat)

Tuomari Davidovic Nenad

1. vanhaenglanninlammaskoira

Moscow Dream Alex-Pokoritel Serdec, om. Jansen Lilia & Jansen Stefan, Lappeenranta

2. partacollie

Memorylane Unique In A Flash, om. Pietarila Satu & Pietarila Vesa, Oulainen

3. schipperke

Mustavuoren Lumitykki, om. Säyriö Virva & Jussila Leena, Valkeala

4. australianpaimenkoira

Vauhtitassun Tatanka, om. Yliräisänen Iiris & Hannuniemi Ritva, Rovaniemi

FCI 5 Pystykorvat ja alkukantaiset koirat

tuomari Baranauskas Vytautas

1. amerikanakita

Inuline Hard As A Rock, om. Kukkola Hanna Ja Laura & Hagström Rickard & Nyman Mollli

2. suomenpystykorva

Kylkisalon Aksu, om. Korhonen Pertti, Kajaani

3. saksanpystykorva, pomeranian

Linnanhaltijan Apollo, om. Kalke Maarit & Liimatainen Jussi, Söderkulla

4. kishunkoira

Yukiguni No Shiroi Hana Go, om. Kraemer Kati & Marttila Katri, Varkaus

FCI 7 Kanakoirat

tuomari Mattila Paavo

1. punainen irlanninsetteri

Merryview’s Fleetwood Mac, om. Caldén Nina & Caldén Joakim, Hirvlax

2. gordoninsetteri

Goango Black I Want It All, om. Caldén Nina & Caldén Joakim, Hirvlax

3. lyhytkarvainen saksanseisoja

Katajakankaan Isadora, om. Härkönen Pekka Ja Elli, Pohjavaara

4. auvergnenseisoja

Wildjane’s Clos Del’echo Chinon, om. Rikkilä Anne & Bergsten Janette, Forssa

FCI 9 Seurakoirat ja kääpiökoirat

tuomari Davidovic Natasa

1. villakoira, iso, musta, ruskea ja valkoinen

Pitfour Mikael, om. Riiser Merete, Norja

2. cavalier kingcharlesinspanieli

Kingdahls Caribbean Sunset, om. Sivula Maritta, Orivesi

3. papillon

Connection Siljans Primrose, om. Laanterä Sari, Mikkeli

4. bichon frisé

Diamella She’s A Little Runaway, om. Karenmaa-Nurminen Jaana & Laaksonen Hannele, Eurajoki

BIS veteraani

tuomari Jojkic Zlatko

1. lhasa apso

Chic Choix Cleopatra Eurydice, om. Helistölä-Laurila Piia, Masku

2. bichon frisé

Jitterbop Bloody Nightmare, om. Karhu Sanna, Kouvola

3. havannankoira

Jatakabi’s Xtempore, om. Kela Noora & Huttunen Nea, Kajaani

4. alaskanmalamuutti

Garcon Jewel Jade, om. Nikmo Irina & Nikmo Tero, Petäjävesi

BIS kasvattajaryhmä

tuomari Tast Harry

1. partacollie

Memorylane, Brusin Nina

2. kiinanharjakoira

Jamming’s, Wikström Samu & Wikström Lella

3. punainen irlanninsetteri

Entice, Toikka Katriina

4. lapinporokoira

Suukkosuun, Hiltunen Pinja

BEST IN SHOW

tuomari Schill Roberto

1. villakoira, iso, musta, ruskea ja valkoinen

Pitfour Mikael, om. Riiser Merete, Norja

2. snautseri, pippuri & suola

Nettl Greit Parsival Mihan, om. Vaheri Salla, Haapajärvi

3. punainen irlanninsetteri

Merryview’s Fleetwood Mac, om. Caldén Nina & Caldén Joakim, Hirvlax

4. karkeakarvainen kettuterrieri

Yunus V.D. Bismarckquelle, om. Tervonen Paavo & Palosaari Juha, Mikkeli

Korjaus 13.1. kello 19.45: Korjattu virhe näyttelyn kauneimmaksi valitun koiran rodussa ja nimessä

Korjaus 14.1. kello 18.20 kuvatekstiin: Aksu-koira sijoittui ryhmässään toiseksi eikä ensimmäiseksi. Rotunsa koirista se sijoittui ensimmäiseksi kuten otsikossa kerrotaankin.

Kommentit

Näytä 10 20 30 40 50 kommenttia sivulla

Jätä kommentti