Hyvä urakka? Voisiko Kajaanin Vesi vastata?
Ollaanko tekemässä maailman ennätystä siinä, miten hitaasti työ saadaan valmiiksi ja miten paljon saadaan kaupunkilaisille ja muille kulkijoille aiheutettua haittaa tälläisellä työmaalla?
Miten paljon pystytään aiheuttamaan haittaa myös yrittäjille?
Käsittämätöntä ajankäyttöä työhön kaupungin vilkkaimmalla kadulla.
Urakan täytyy olla todella hyvä, kun parhaillaan tehdään 4-päiväistä viikkoa ja parhaillaan työmiehet pyörähtävät kuopan reunalla 1-2 tuntia päivässä.
Voisiko Kajaanin Veden johtaja Juha Nurminen tai verkostopäällikkö Markku Piirainen selventää työn kulkua ja ajankäyttöä tietämättömille?
Pasi Kilpeläinen,
kaupunginvaltuutettu (ps.)
Nimetön 21.8.2018 10:16
Jännä nähdä millä verukkeella ja kuka repii auki Kajaanin kadut kesällä 2019.
| Ilmoita asiaton kommenttiNimetön 21.8.2018 10:13
Toden totta. Hinnat senkun nousee Vedelläkin kuin Loisteella ja urakat kestää kuukausitolkulla. Välillä on päiviä milloin ei näy ketään työmaalla.
Kaipa se on vain niin helppoa pelata toisten rahoilla ja hyvävelijärjestelmä toimii.
| Ilmoita asiaton kommenttiNimetön 21.8.2018 09:41
Eipä ole tarvinnut käydä tuolla keskustan alueella autolla ollenkaan tänä kesänä, juurikin tuon rempan takia. Suosiolla tullut käytyä syrjemmässä syömässä ja ostoksilla.
| Ilmoita asiaton kommenttiNimetön 21.8.2018 09:25
Niin totta! Ei ainakaan urakalla tehdä… Ja joka kesäinen remontti.
| Ilmoita asiaton kommenttiNimetön 21.8.2018 09:13
Urakoitsijoille kaupunkien ja kuntien urakat ovat parhaita rahasampoja. Missä ei tule hiki ja saa laskuttaa reilusti. Virkamiehille menee tällainen hyvin läpi kun ei ole omat rahat kyseessä.
| Ilmoita asiaton kommenttiNimetön 21.8.2018 10:17
Osuit naulan kantaan – ja osumatta omaan peukaloon ;)
| Ilmoita asiaton kommentti