REFRRER:path /

Sulkapallotuloksia

IISALMI. Sulkasadon kansalliset kilpailut 28.-29.4.

Miesten nelinpelit V-luokka, kokonaispelipooli: Harri Helin SaSu ja Jori Simola Parks-Petri Vänttinen KouSS ja Janne Vuollet TU 21-8, 18-21, 21-18, Harri Helin ja Jori Simola-Timo Keränen KajSu ja Esa Romppainen TeSu 21-13, 21-15, Toni Kemppinen KajSu ja Miikka Väisänen SaSu-Harri Helin ja Jori Simola 21-15, 16-21, 21-17, Toni Kemppinen ja Miikka Väisänen-Timo Keränen ja Esa Romppainen 21-9, 21-19, Timo Keränen ja Esa Romppainen-Petri Vänttinen ja Janne Vuollet 21-18, 21-17, Toni Kemppinen ja Miikka Väisänen-Petri Vänttinen ja Janne Vuollet 21-13, 21-16.

Loppusijoitukset: 1)Toni Kemppinen ja Miika Väisänen, 2) Harri Helin ja Jori Simola, 3) Timo Keränen ja Esa Romppainen, Petri Vänttinen ja Janne Vuollet

Sekapeliparien nelinpelit V-luokka, kokonaispelipooli: Miikka Väisänen SaSu ja Anne Hintsala NaMi-Toni Kemppinen KajSu ja Noora Nokkala KouSS 21-15, 21-19, Toni Kemppinen ja Noora Nokkala-Jori Simola Parks ja Johanna Rajasärkkä ÖIF 21-12, 16-21, 21-12, Miikka Väisänen ja Anne Hintsala-Jonne Ripatti ja Ulla Santti SaSu 21-7, 21-15, Miikka Väisänen ja Anne Hintsala-Jori Simola ja Johanna Rajasärkkä 21-16, 21-14, Toni Kemppinen ja Noora Nokkala-Jonne Ripatti ja Ulla Santti 21-12, 21-10, Jori Simola ja Johanna Rajasärkkä-Jonne Ripatti ja Ulla Santti 21-8, 21-14.


Loppusijoitukset: 1) Miikka Väisänen ja Anne Hintsala, 2) Toni Kemppinen ja Noora Nokkala, 3) Jori Simola ja Johanna Rajasärkkä, 4) Jonne Ripatti ja Ulla Santti

Miesten kaksinpelit A-luokka, puolivälierät: Toni Kemppinen KajSu-Jonne Ripatti SaSu 21-16, 21-8.

Välierät: Toni Kemppinen-Janne Haurinen SoMaSe 21-17, 21-13.

Finaalipeli: Toni Kemppinen-Marko Koivusaari TeSu 21-11, 21-14.

Miesten nelinpelit A-luokka:

Puolivälierät: Timo Keränen KajSu ja Esa Romppainen TeSu-Janne Haurinen SoMaSe ja Marko Koivusaari TesU 21-18, 21-18, Janne Heikkinen ja Juha Heikkinen KajSu-Marko Marsela Parks ja Janne Vuollet TU 15-21, 21-18, 21-17.

Välierät: Timo Keränen ja Esa Romppainen-Jani Räsänen ja Petri Vänttinen VIPSU 19-21, 12-21, Janne Heikkinen ja Juha Heikkinen-Miika Pylväs ja Heikki Soini YlTe 18-21, 12-21.

Finaalipeli: Miika Pylväs ja Heikki Soini-Jani Räsänen ja Petri Vänttinen 21-13, 21-9.

Miesten kaksinpelit B-luokka:

Puolivälierät: Timo Keränen KajSu-Lari Autio JySS 16-21, 21-17, 21-12.

Välierät: Timo Keränen-Heikki Soini YlTe 14-21, 21-19, 16-21.

Finaalipeli: Jonne Ripatti VIPSU-Heikki Soini 21-10, 21-16.

Miesten nelinpelit B-luokka:

Puolivälierät: Mika Oikarinen ja Harri Tegelberg KajSu-Janne Haurinen SoMaSe ja Marko Koivusaari TeSu 21-14, 14-21, 18-21, Janne Heikkinen ja Juha Heikkinen KajSu-Jari Komulainen ja Timo Korhonen LaVe 21-19, 21-18.

Välierät: Janne Heikkinen ja Juha Heikkinen-Jani Räsänen VIPSI ja Raimo Vuollet BCB 21-18, 21-17.

Finaalipeli: Janne Heikkinen ja Juha Heikkinen-Janne Haurinen ja Marko Koivusaari 11-21, 13-21.

Naisten kaksinpelit B-luokka:

Kokonaispooli: Kerttu Keränen SaSu-Salla Tegelberg KajSu 21-17, 19-21, 21-8, Jenni Lahti TeSu-Emmi-Lotta Piipponen KajSu 21-14, 21-18, Kerttu Keränen-Jenni Lahti 21-11, 21-17, Salla Tegelberg-Emmi-Lotta Piipponen 21-10, 21-6, Salla Tegelberg-Jenni Lahti 21-17, 21-18.

Loppusijoitukset: 1) Kerttu Keränen, 2) Salla Tegelberg, 3) Jenni Lahti, 4) Emmi-Lotta Piipponen

Naisten nelinpelit B-luokka:

Kokonaispooli: Jenni Lahti ja Oona Nygård TeSu-Emmi-Lotta Piipponen ja Salla Tegelberg KajSu 17-21, 21-18, 21-15, Kerttu Keränen ja Emilia Savolainen SaSu-Jenni Lahti ja Oona Nygård 21-13, 19-21, 21-16, Kerttu Keränen ja Emilia Savolainen-Emmi-Lotta Piipponen ja Salla Tegelberg 21-16, 21-11, Kerttu Keränen ja Emilia Savolainen-Katri Räsänen ja Raija Tuomela JuPy 21-16, 21-12, Katri Räsänen ja Raija Tuomela-Emmi-Lotta Piipponen ja Salla Tegelberg 15-21, 21-7, 21-19, Jenni Lahti ja Oona Nygård-Katri Räsänen ja Raija Tuomela 21-14, 21-17.

Loppusijoitukset: 1) Kerttu Keränen ja Emilia Savolainen, 2) Jenni Lahti ja Oona Nygård, 3) Katri Räsänen ja Raija Tuomela, 4) Emmi-Lotta Piipponen ja Salla Tegelberg

Miesten kaksinpelit C-luokka:

1. pudotuspelikierros: Miika Kettunen KajSu-Paavo Saarela TeSu 21-19, 21-17, Paulus Pyykkönen KajSu-Matias Laakko TeSu 13-21, 18-21.

Välierät: Miika Kettunen-Joni Kukkonen JySS 7-21, 10-21.

Finaalipeli: Johann Kelavuori SaSu-Petri Kontkanen SaSu 21-13, 21-16.

Miesten nelinpelit C-luokka:

1. pudotuspelikierros: Harri Tegelberg ja Simo Tolonen KajSu-Ajith Kutty ja Harri Suhonen TeSu 19-21, 14-21, Miika Kettunen ja Paulus Pyykkönen KajSu-Jarno Fomin ja Timo Korhonen LaVe 10-21, 7-21.

Finaalipeli: Petri Kontkanen ja Marko Sonninen SaSu-Matias Laakko ja Aki-Petteri Pokka TeSu 21-18, 14-21, 21-10.

Sekapeliparien nelinpelit C-luokka:

1. pudotuspelikierros: Simo Tolonen KajSu ja Raija Tuomela JuPy-Hannu Parviainen ja Katri Räsänen JuPy 16-21, 21-18, 21-15.

Puolivälierät: Juha Heikkinen ja Salla Tegelberg KajSu-Aleksi Tirkkonen ja Viivi Niskanen JuPy 21-17, 21-14.

Välierät: Juha Heikkinen ja Salla Tegelberg-Mika Jauhiainen ja Liisa Petäjä SSI Luovutusvoitto.

Finaalipeli: Juha Heikkinen ja Salla Tegelberg-Hannu Parviainen ja Katri Räsänen 24-22, 21-13.

Miesten kaksinpelit alle 17-vuotiaisten luokka:

Alkupooli A: Miika Kettunen KajSu-Samuli Jarho SaSu 21-9, 21-12, Iiro Romppainen TeSu-Jiro Immonen JySS 21-6, 21-5, Iiro Romppainen-Samuli Jarho 21-5, 21-5, Samuli Jarho-Jiro Immonen 21-8, 9-21, 21-18, Miika Kettunen-Jiro Immonen 21-14, 21-6, Iiro Romppainen-Miika Kettunen 21-15, 21-12.

Alkupooli B: Santeri Jarho SaSu-Tuomas Karppinen SaSu Luovutusvoitto, Paulus Pyykkönen KajSu-Paavo Saarela TeSu 21-5, 21-19, Paavo Saarela-Tuomas Karppinen Luovutusvoitto, Paulus Pyykkönen-Santeri Jarho 21-13, 21-16, Santeri Jarho-Paavo Saarela 21-14, 21-17, Paulus Pyykkönen-Tuomas Karppinen Luovutusvoitto.

Finaalipeli: Paulus Pyykkönen-Iiro Romppainen 24-22, 16-21, 14-21.

JYVÄSKYLÄ. Jyväskylän kevätkisat 14-15.4.

Miesten kaksinpelit V luokka:

Kokonaispooli: Harri Helin SaSu-Esa Ettala JySS 21-10, 21-8, Toni Kemppinen-Marius Peltonen JySS 21-9, 21-16, Harri Helin-Marius Peltonen 21-11, 21-9, Toni Kemppinen-Esa Ettala 21-11, 16-21, 21-13, Harri Helin-Toni Kemppinen 21-16, 21-10, Esa Ettala-Marius Peltonen 21-19, 21-12.

Loppusijoitukset: 1) Harri Helin, 2) Toni Kemppinen, 3) Esa Ettala, 4) Marius Peltonen

Miesten kaksinpelit A-luokka:

Alkupooli A: Toni Kemppinen KajSu-Eetu Hautajoki JySS 21-12, 21-7, Eetu Hautajoki-Teppo Smolander VIPSU Luovutusvoitto, Toni Kemppinen-Teppo Smolander Luovutusvoitto.

Välierät: Toni Kemppinen-Esa Ettala JySS 21-15, 21-15.

Finaalipeli: Toni Kemppinen-Matias Viljakainen LOB-82 6-21, 12-21.

Miesten nelinpelit A-luokka:

Alkupooli A: Juha Heikkinen ja Timo Keränen KajSu-Marko Anttila PuiU ja Teppo Smolander VIPSU 21-12, 21-13, Toni Alho WilSu ja Matias Viljakainen LOB-82-Juha Heikkinen ja Timo Keränen 21-11, 21-10, Toni Alho ja Matias Viljakainen-Marko Anttila ja Teppo Smolander 21-9, 21-10.

Finaalipeli: Jaakko Mäenpää Klaki-Sulka ja Jan Salmela OSUKO-Toni Alho ja Matias Viljakainen 22-20, 10-21, 21-17.

Sekapeliparien nelinpelit A-luokka:

Alkupooli A:

Toni Kemppinen KajSu ja Noora Nokkala KouSS-Ville Tuominen ja Suvi Niemi SaSu 20-22, 22-20, 21-15, Antti Rehtola ja Noora Nieminen ToiVal-Ville Tuominen ja Suvi Niemi Sulkaset 22-24, 21-16, 21-10, Antti Rehtola ja Noora Nieminen-Toni Kemppinen ja Noora Nokkala 21-16, 15-21, 21-19.

Finaalipeli: Antti Rehtola ja Noora Nieminen-Matias Viljakainen LOB-82 ja Paula Oksanen WilSu 21-19, 23-21.

Miesten kaksinpelit B-luokka:

Alkupooli H: Timo Keränen KajSu-Markus Heikkinen TeSu 21-18, 21-15, Tomi Kankaanpää JySS-Ville Piikki JySS 21-8, 21-15, Tomi Kankaanpää-Markus Heikkinen 21-15, 21-14, Ville Piikki-Markus Heikkinen 21-10, 21-8, Timo Keränen-Tomi Kankaanpää 21-15, 18-21, 21-11, Timo Keränen-Ville Piikki 21-11, 21-9.

Välierät: Timo Keränen-Mikko Nieminen NaMi 16-21, 11-21.

Finaalipeli: Mikko Nieminen-Juha Vuollet SC Kokkola 21-13, 21-10.

Miesten nelinpelit B-luokka:

Alkupooli D: Sakari Haakana ja Olli Laukkanen JySS-Niko Hämäläinen LOB-82 ja Lauri Suhonen SuSuPa 21-15, 21-16, Niko Hämäläinen ja Lauri Suhonen-Joonas Kelavuori ja Anton Oksanen SaSu 21-13, 21-11, Sakari Haakana ja Olli Laukkanen-Juha Heikkinen KajSu ja Tuomas Ollanketo TeSu 21-18, 21-9, Sakari Haakana ja Olli Laukkanen-Joonas Kelavuori ja Anton Oksanen 19-21, 21-18, 23-21, Niko Hämäläinen ja Lauri Suhonen-Juha Heikkinen ja Tuomas Ollanketo 21-6, 21-15, Joonas Kelavuori ja Anton Oksanen-Juha Heikkinen ja Tuomas Ollanketo Luovutusvoitto.

Finaalipeli: Marko Anttila PU ja Teppo Smolander VIPSU-Toni Malinen ja Hannu Sirviö KouSS 21-16, 21-13.

Sekapeliparien nelinpelit B-luokka:

Alkupooli A: Pasi Salhoja ja Anne-Mari Kallio ToiVal-Timo Keränen KajSu ja Susanna Ettala JySS 21-18, 21-16, Pasi Salhoja ja Anne-Mari Kallio-Toni Malinen KouSS ja Ritva Turkia WilSu 17-21, 21-11, 21-18, Arto Tammelin ja Tiia Kukkonen JySS-Timo Keränen ja Susanna Ettala 21-12, 21-12, Timo Keränen ja Susanna Ettala-Toni Malinen ja Ritva Turkia 21-16, 21-15, Arto Tammelin ja Tiia Kukkonen-Pasi Salhoja ja Anne-Mari Kallio 23-21, 21-18, Arto Tammelin ja Tiia Kukkonen-Toni Malinen ja Ritva Turkia 21-6, 21-16.

Finaalipeli: Arto Tammelin ja Tiia Kukkonen-Hannu Sirviö KouSS ja Johanna Luukkonen SaSu 21-19, 19-21, 23-21.

Sekapeliparien nelinpelit C-luokka:

Alkupooli C:

Juha Heikkinen KajSu ja Oona Nygård TeSu-Matti Koppeli ja Ulla Roinela JySS 21-17, 21-14, Aapo Saarinen ja Ria Tuominen Sulkaset-Matti Koppeli ja Ulla Roinela 19-21, 21-12, 21-10, Juha Heikkinen ja Oona Nygård-Aapo Saarinen ja Ria Tuominen 21-16, 21-13.

Välierät: Juha Heikkinen ja Oona Nygård-Niko Hämäläinen LOB-82 ja Minttu Rissanen SaSu 15-21, 13-21.

Finaalipeli: Niko Hämäläinen LOB-82 ja Minttu Rissanen-Jari Kossila PoPy ja Asta Pelkonen L-S 21-15, 21-18.

Jätä kommentti