
Susi vei koiran häkistä Vuosanganvaaralla
Marjatta Kurvinen
Peto, todennäköisesti susi, vei norjanharmaanhirvikoiran koirahäkistä lauantaita vasten yöllä.
Tapaus sattui Kuhmon Vuosanganvaaralla.
Häkki oli vasta pari vuotta vanha ja vankasta verkosta tehty. Verkko ei ollut kuitenkaan petoa estänyt vaan se oli repinyt verkon irti lautojen välistä ja päässyt koiraan käsiksi.
Pihalle koirasta oli jäänyt vain muutama karvatuppo. Koiran jäännökset löytyivät noin 300 metrin päästä pihasta suolta.
Koiran omistaja Eero Pääkkönen sekä paikalla käynyt riistanhoitoyhdistyksen toiminnanohjaaja Olavi Pääkkönen arvioivat, että asialla on ollut susi. Toinen vaihtoehto olisi ilves, mutta ilveksellä tuskin olisi voimaa repiä verkkoa irti.
Eero Pääkkönen kuuli koirien haukkua lauantain vastaisena yöllä, kun oli ihan pimeää. Hän epäili, että jäniksiä on tullut pihaan ja koirat haukkuvat niitä. Aamun valjetessa karhukoira taas haukkui ja Pääkkönen meni katsomaan. Jo kaukaa hän näki, että toisen koirahäkin verkko repsottaa auki.
Sillä laidalla, mistä verkko oli revitty irti, häkki on betonilaatan päällä. Betonilaattaan oli jäänyt kynnen jälkiä, samaten pihaan, mutta kunnon jälkiä ei teon tekijästä jäänyt.
Pääkkönen harmittelee tilannetta. Hän kuvitteli tehneensä tarpeeksi vankat häkit, joihin pedot eivät pääse.
– Harjateräksestäkö ne koirahäkit pitää hitsata, hän ihmettelee.
Suden häkistä viemä koira oli Pääkkösen mukaan hyvä ja sitkas koira hirvijahdissa.
Pääkkösen mukaan Vuosanganjärven länsipuolella oleskelee susilauma, mutta vaaralla ei ole hiljan tehty petohavaintoja.
Nimetön 21.4.2018 20:52
Ammoisilta ajoilta Viiksimosta marraskuulta v.-66 kerron nyt tositarinan! Susi kierteli naapuritalojen väliä. Rakensimme sinne lumilinnan ja susi oli yöllä käynyt siellä ja juossut talojen väliä. Sitten susi tappoi meidän pystykorva Hupin. Isä siitä suuttui ja tappoi sen – puukolla!
| Ilmoita asiaton kommentti