Mielipiteet

Kirjoittaja vaatii, että Kainuun aluehallituksen ja -valtuuston tietoon tuodaan vuosien 2022 ja 2023 aikana Kainuun soten ja hyvinvointialueen palveluksesta vakituisesta työsuhteesta irtisanoutuneiden määrä. Kuvituskuva.

Lukijan mielipide: Huomio hyvinvointialueen irtisanoutumisiin – ei ole seurauksia ilman syitä

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Viimeisen vuoden aikana ovat useat entiset Kainuun soten ja hyvinvointialueen työntekijät ottaneet yhteyttä.

He ovat kertoneet irtisanoutuneensa ja myös irtisanoutumiseen johtaneista syistä.

Koska kirjoitustani voidaan lukea perheissä alaikäisten lasten kuullen, jätän tarkemmin minulle kerrottuja syitä kuvailematta tässä.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Kyse ei ole yksittäisistä henkilöistä. Ikävintä se, että nuoret, koulutetut terveydenhoitoalan ammattilaiset ovat vaihtaneet alaa.

Olen ottanut ilmiön puheeksi sekä tarkastuslautakunnassa että edellisessä aluevaltuuston kokouksessa 19.6.

Totesin aluevaltuustossa irtisanoutumisien aiheuttamien ongelmien korostuvan erityisesti henkilöstöpulana, koska henkilöstön rekrytointitoiminta näyttää Kainuun hyvinvointialueella olevan suoraan sieltä, minne aurinko ei paista edes keskikesällä.

Ovi on auennut vain yhteen suuntaan.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Tilanteen korjaamiseksi ei riitä työhyvinvointiin käytettävän vuosittaisen rahasumman nostaminen neljästäkympistä sataseen per työntekijä.

Seurauksia ei ole ilman syitä.

Hyvinvointialueen henkilöstöraportissa viime vuodelta huomiota kiinnitti sairaslomien määrän kasvu ja erityisesti mielenterveydellisistä syistä sairaslomalla olleiden määrän kasvu.

Vastaavasti sairastamattomien työntekijöiden määrä oli laskenut rajusti edelliseen vuoteen verrattuna.

Noista luvuista ja irtisanoutuneiden työntekijöiden kertomuksista on helppo tehdä yhteenveto: hyvinvointialueella ei ole hyvä olla työntekijänä.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Tilanteen korjaamiseksi ei riitä työhyvinvointiin käytettävän vuosittaisen rahasumman nostaminen neljästäkympistä sataseen per työntekijä.

Onhan tästä puhuttu aiemminkin. Jotenkin vain tuntuu, ettei kenelläkään ole halua tai kykyjä tehdä mitään asiaintilan korjaamiseksi.

Meillä valtuutetuilla, ainakin minulla alkaa olla tunnetila, jota kuvasi parhaiten Veikko Huovinen kirjoittaessaan kuinka ”tässä avaruudessa on ihmisellä kusiaisen valtuudet.”

Samalla on herännyt epäilys, että Kainuun sote ja hyvinvointialue kuuluu niihin organisaatioihin joissa edesmennyt rikostoimittaja ja kirjailija Harri Nykänen osuvasti totesi ”paskan valuvan ylhäältä alaspäin.”

Suunnittelin tekeväni aloitteen. Meidän ryhmässä totesimme aloitteen tekemisen olevan yhtä tyhjän kanssa. Aloitteen käsittely kestää kauan, on kallista ja aiheuttaa v….tusta virkahenkilöille.

Lyhyesti: aluehallitukselle ja aluevaltuustolle olisi tuotava tietoon vuosien 2022 ja 2023 aikana Kainuun soten ja hyvinvointialueen palveluksesta, vakituisesta työsuhteesta irtisanoutuneiden määrä.

Samalla tuodaan julki, että onko selvitetty irtisanoutumisien syyt ja jos on, mitkä ovat yleisimmät syyt.

Jos selvitystä ei ole tehty, niin tällainen selvitys tehdään mahdollisimman nopeasti ja sen tulos tuodaan aluehallitukselle sekä -valtuustolle tarvittavia toimenpiteitä varten.

Hyvää kesää tasapuolisesti kaikille.

Pertti Granqvist

aluevaltuutettu, tarkastuslautakunnan varapuheenjohtaja (vas.)

Sotkamo

Kommentoi  (0) Ilmoita asiavirheestä