Kun kaikki hoidot ja lääkkeet on jo kokeiltu: 54-vuotiaan Eevin toiveena on lähtö, joka muistuttaa elämästä – Ei kuolemasta
Rahattomuus rassaa yötä päivää ja elämä on selviytymistä: ”Jouluksi sain kaksi 50 euron ostokorttia, luulin sen olevan virhe”
Lemmikin suunhoito säästää kipua ja kuluja – ”Ikävimmät tapaukset ovat seniorikoirat, joiden kaikki hampaat heiluvat”
Naapuri ihmetteli kadonneen perheen tapaa elää jo vuosia ennen katoamista: ”Isä ei halunnut päästää viranomaisia sisälle”
Taimia kasvaa viherpeukalon keittiön ikkunalaudalla - ”Ei voi lähteä kauas kun pitää hoitaa näitä pikkuisia”
”Poikamme ei tehnyt itsemurhaa, hän ajautui siihen” – Syrjälät kertovat poikansa tarinaa, ettei kukaan muu joutuisi kokemaan samaa
Iso Harrikka on Hannele Grankvistin, 66, silmäterä ja luottokaveri maantiellä - ”Nautin vapauden tunteesta”
”Joka puolelta puristi, paniikki valtasi kropan ja päänupin” – Mikko Uusitalo haki yli satavuotiaan yrityksensä konkurssiin ja kertoo nyt, miten kaikki tapahtui
Omistaja toivoo saavansa metsäpeurojen laumassa Puolangalta etelään lähteneen poronsa elävänä takaisin: ”Voi olla toiveajattelua”
Nuorenparin kodissa hengaillaan ja chillaillaan: ”Tykätään katsoa sarjoja yövaatteissa” – Kurkista videolta, miltä kaksiossa näyttää
Kajaanin viimeisen R-kioskin yrittäjä hakeutui konkurssiin – toiminta jatkuu tiistaina kioskiyhtiön voimin
Laura Malmivaara kiertää Kajaanissa lapsuutensa paikkoja uutta kirjaa varten – ”Kaikki aistit heräävät, kun on konkreettisesti paikan päällä”
Kajaani rahoittaa datakeskustutkimuksen käynnistämistä – uusi ryhmä tutkii, saadaanko hukkalämmöstä sähköä