Kotimaa
Essayah maa- ja metsätalousministeriksi, lisää ministerinimiä sunnuntaina
Kristillisdemokraattien puoluevaltuusto ja eduskuntaryhmä hyväksyivät hallitusohjelman ja päättivät, että puolue lähtee mukaan Petteri Orpon (kok.) johdolla muodostettavaan hallitukseen. Maa- ja metsätalousministeriksi on tulossa puolueen puheenjohtaja Sari Essayah (kd.).
Päätös syntyi lauantaina lähes yksituumaisesti. Yksi puoluevaltuuston jäsen jätti eriävän mielipiteen hallitukseen osallistumisesta. Päätöksestä ei kuitenkaan äänestetty, koska esitys ei saanut kannatusta.
Kristillisdemokraateille tulee myös kahden vuoden mittainen liikunta-, urheilu- ja nuorisoministerin pesti. Salkkua hoitaa hallituskauden aluksi RKP. Kristillisdemokraattien ministeristä päätetään myöhemmin.
Essayah sanoi asettavansa tavoitteeksi, että suomalaisen maataloustuotannon viennin arvoa saadaan kasvatettua.
Kokoomus ja perussuomalaiset kertovat ministerivalinnoistaan sunnuntaina. Julkisuudessa esimerkiksi ulkoministeriksi on veikattu Elina Valtosta (kok.), joka johti hallitusneuvotteluissa ulkoministeriön neuvottelupöytää. Muitakin ministereitä on veikattu eritoten neuvottelupöytien perusteella.
Helsingin yliopiston yleisen valtio-opin dosentti Hanna Wass haluaa kiinnittää huomiota siihen, että ministeriehdokkaiden osaamiseen vaikuttavat muutkin asiat. Jos kaikki salkut jaetaan konkareille, politiikan uusiutumiskyky voi heikentyä.
Tiukissa pesteissä kokemuksesta toki on hyötyä, Wass sanoo. Esimerkiksi Sipilän hallituksessa opetusministerinä koulutusleikkauksia toteuttaneen Sanni Grahn-Laasosen (kok.) nimi on ollut esillä työministeriksi.
– Jos hän työministerin tehtävää alkaisi hoitamaan, ei siitä haittaa ole, että on ollut melkoisissa myrskynsilmissä aikaisemminkin.
Wass pitää kiinnostavana, että ministerisalkkujen määrän puolesta Orpon hallitus noudattaa edellisen pääministerin Sanna Marinin (sd.) linjaa. Sipilän hallituksen taannoinen ajatus siitä, että säästötoimet ulottuvat myös ministerien määrään, näyttää nyt jääneen.
– Sehän osoittautui hyvin ongelmalliseksi ratkaisuksi, varsinkin jaetut salkut. On kiinnostavaa, että siihen ei ole lähdetty, Wass sanoo.