Paikallisuutiset

Kajaanissa karanteenissa liki 100 – nuoriso välttelee tartunnanjäljitystä

Rajoitukset voimassa kesäkuun loppuun. Rokotteiden vähyys siirtää ensimmäisiä rokotuksia. Kakkoskierrokselle rokotteita riittää.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Kajaanissa tai muualla Kainuussa ei paljastunut keskiviikkona uusi tartuntoja. Karanteenissa on kuitenkin liki 100 henkilöä.

Pandemiapäällikkö Olli-Pekka Koukkarin mukaan tartunnanjäljitys on lisäksi hankalaa.

– Nuoriso välttelee tartunnanjäljitystä ja eristykseen määrätty henkilö toisessa ryppäässä viis veisaa rajoituksista, pandemiapäällikkö Koukkari sipehtii.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Hän kysyy, halutaanko tauti kuriin vai meneekö oma napa edellä?

– Rajoitusten mahdollinen kiristyminen pilaa monen muun kesän, Koukkari jyrähtää.

Kajaanissa koronapandemia on nyt kiihtymisvaiheessa rauhallisen jakson jälkeen. Soten mukaan rajoituksia tarvitaan, koska rokotekattavuus ei riitä estämään tautia eikä vähennä riittävästi vakavien tautitapausten riskiä kun kysymys on toistaiseksi yleisvarallisesta tartuntataudista.

Uudet koronarajoitukset ovat voimassa Kajaanissa kesäkuun loppuun saakka.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Sen sijaan muu Kainuu säilyy perustasolla.

THL kertoi keskiviikkona 107 uudesta tarunnasta. Kahden viime viikon aikana on raportoitu yhteensä 1 071 tartuntaa, mikä on 537 tartuntaa vähemmän kuin edellisten kahden viikon aikana.

Sote tarkastelee rajoituksia seuraavan kerran ensi tiistaina koordinaatioryhmän kokouksessa.

Kainuussa koronan ilmaantuvuus on 36,1 kahden viikon aikana. Kajaanilaisista 51,2 prosenttia on rokotettu kerran ja 15,5 prosenttia kahdesti. Vain 80 vuotta täyttäneiden osalta rokotekattavuus kahteen kertaan rokotettujen osalta on yli 80 prosenttia.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Kaikki jo annetut rokotusajat ovat voimassa. Kainuuseen tulee lähiviikkojen ajan noin 3000 rokoteannosta viikossa. Toimitusmäärät vastaavat huhtikuun toimitusmääriä. Pandemiapäällikkö Olli-Pekka Koukkarin mukaan lisärokotteita on yritetty hankkia muista sairaanhoitopiireistä ja THL:ltä.

– Tästä johtuen rokotukset riittävät huhtikuussa rokotettujen toisiin annoksiin, mutta eivät uusiin rokotuksiin. Ajanvarauslinja avataan heti kun Kainuuseen saadaan tarvittava määrä rokotteita ja siitä tiedotetaan erikseen, Koukkari kertoo.

Sote kehottaa hakeutumaan koronatestiin matalalla kynnyksellä. Ajanvaraus omasote –palvelun kautta tai soittamalla 040 165 0020.

Tällä hetkellä koronatestejä tehdään Kajaanissa enemmän kuin aiempina viikkoina. Keskiviikkona puoliltapäivin seuraava vapaa testiaika oli torstaina.

Sote muistuttaa, että koronatestin tulosta tulee odottaa kotona. Koronavilkun käyttöä suositellaan edelleen.

Edit: Täydennetty juttua kello 13.

Edit. Täydennetty juttua Koukkarin kommentilla klo 20.

Rajoitukset

Kajaani

Koordinaatioryhmä päätti tiistaina 22.6. seuraavista Kajaania koskevista toimista koronavirustilanteen hillitsemiseksi:

Kajaanissa kaikki 12 vuotta täyttäneiden järjestetyt julkisen sektorin sisäaktiviteetit keskeytetään 2 viikoksi ja samaa suositellaan yrityksille, yhteisöille, seuroille 6.7.2021 saakka

Julkisten tilojen käyttäjämäärät rajataan puoleen

Yli 10 henkilön yksityistilaisuuksia ei pidä järjestää 29.6. saakka

Suositellaan välttämään kaikkia sisätiloissa tapahtuvia oman perheen ulkopuolisia lähikontak-teja

Kainuun sote kieltää Kajaanissa sisätiloissa yli kymmenen ja ulkotiloissa yli 50 hengen tapahtu-mat 30.6.2021 saakka. Tätä suurempia tilaisuuksia voidaan kuitenkin järjestää noudattaen OKM:n ja THL:n 31.5.2021 päivittämää ohjetta. (https://bit.ly/3zPUyG8 )

Kävitkö täällä?

Ravintola Rikastamo Otanmäki 20.6. klo 18-19

Sound Factory Kajaani 19.6. klo 19-24

Bar Narnia Kajaani 19.6.–20.6. 00-02

Subway Kajaani 21.6. klo 18:00 – 18:30

Huilitupa Kajaani 16. - 20.6.2021

Kamux Kajaani 21.6. 9:30 – 12:00

Kajaanin autokulma 15. - 18.6.2021

KS:n keskiviikon printtilehdessä oli Sound Factoryn kohdalla virheellinen päivä 20.6.

Kainuun sote kehottaa kuntalaisia hakeutumaan koronatestiin matalalla kynnyksellä heti, kun tulee pieniäkin oireita.

Koronatestin ajanvaraus tehdään Omasoten kautta tai numerosta 040 165 0020.

Kainuun prikaatilla on tullut ilmi lisää tartuntoja.
Kommentoi Ilmoita asiavirheestä