Koti-Kajaani
Menotärppi: Monikulttuurisessa muskarissa pidetään hauskaa
Musiikki on yksi tapa kommunikoida ilman yhteistä kieltä. Siksi toimintakeskus Monikassa alkaa monikulttuurinen muskari, joka tarjoaa kohtaamispaikan samanlaisessa elämäntilanteessa oleville perheille, joissa on alle kouluikäisiä lapsia.
Ohjelmassa on musiikkia eri maiden kulttuuriperinteistä. Osallistujat saavat tuoda omia lauluja, tansseja ja leikkejä, jos haluavat. Luvassa on ainakin venäläisiä, mosambikilaisia ja suomalaisia lauluja ja leikkejä.
"Haluamme rohkaista tekemään musiikkia myös ei niin perinteisillä soittimilla. Tällä muskarilla ei ole pedagogisia tavoitteita, vaan tarkoitus on pitää hauskaa", muskarin vetäjä, teatteripedagogi Heidi Syrjäkari sanoo.
Muskari toimii myös kielikylpynä ja mahdollistaa tutustumisen ihmisiin eri kulttuureista.Ujommankin lapsen on helppo tulla mukaan yhdessä vanhemman kanssa.
Muskari pidetään kerran viikossa maanantaisin sekä syys- että kevätkaudella.
Toiminnan järjestää Kainuun nuotta ry ja sitä tukee Suomen kulttuurirahaston Kainuun rahasto.
Monikulttuurinen muskari toimintakeskus Monikassa 7.9. alk klo 17-18 (Pohjolankatu 16). Ei ennakkoilmoittautumista. Muskariin on vapaa pääsy.