Paikallisuutiset
Toinen sija Kainuun johtajakisassa ei tuntunut häviöltä Katja Virralle: ”Minulla ei tässä prosessissa ole ollut mitään menetettävää”
Kainuun hyvinvointialueen johtajavalinnassa toiseksi jäänyt Katja Virta lähti maanantaina puoliltapäivin Kainuusta takaisin Keski-Pohjanmaalle iloisena ja hyväntuulisena.
Hän oli ennen Kajaanista lähtöään onnitellut Kainuun hyvinvointialuejohtajaksi valittua Sami Mäenpäätä.
– Kainuu sai hyvän johtajan, tunnen Samin hyvin.
– Oikein itsekin ihmettelen tässä, kuinka rauhallinen olenkaan, eikä fiilis ole yhtään huono. Ehkä se johtuu siitä, että minulla ei tässä prosessissa ole ollut mitään menetettävää.
Virta kertoo sanoneensa prosessin aikana kaikille, että hänellä on ollut tilanteessa vain hyviä vaihtoehtoja.
Otin tämän kokemuksena, joka on kasvattanut minua.
-- En koe, että olisin edes hävinnyt tässä valinnassa. Valintaprosessi on ollut opettavainen ja antanut omalla tavallaan uutta perspektiiviä myös minulle itselleni. Olen joutunut haastamaan itseäni. Otin tämän kokemuksena, joka on kasvattanut minua. Nyt jatkan omassa työssäni.
Katja Virta pohtii, että alitajunnassaan hän on varmasti tiedostanut Kainuun valitsevan kainuulaisen. Maanantaiaamuna valintapäätöstä odotellessaan hakijat istuivat vierekkäin ja rupattelivat.
– Ei meitä jännittänyt. Itse asiassa me puhuimme työasioita!
Kaksoisrooli Keski-Pohjanmaan hyvinvointialueen Soiten vt. johtajana ja johtajaylilääkärinä on ollut haastava.
– Ei se kyllä mikään kevyt pesti ole ollut. Täytyy olla kuitenkin kiitollinen siitä, että olemme vieneet aika isoa muutosta läpi. Olemme saaneet mahdollisuuden pärjätä tässä hyvinvointialueiden taloudellisessa haasteessa ja toiminnassa. On ollut aika kova mutta myös mielenkiintoinen ja opettavainen vuosi.
Vt. hyvinvointialuejohtajan työ on antanut Virralle uutta näkökulmaa myös johtajaylilääkärin pestiin.
– Olen nähnyt vt:nä myös kolikon toisen puolen.
Myös Katja Virran perheelle molemmat vaihtoehdot olivat yhtä hyviä. Lapsia on viisi, ja perhearki piti ajatuksen viikonloppuna muualla kuin Kainuussa.
– Lapset ovat jo niin isoja, että heitä asia ei juuri hetkauttanut. Myös puolison työ on aika liikkuva.
Virta lenkkeilee koiran kanssa ja pyöräilee. Luontoihmiselle Kainuulla ja Keski-Pohjanmaalla on molemmilla paljon hyvää tarjottavaa.
– Täällä Kokkolassa on meri, jota rakastan. Kainuussa puolestaan olisivat odottaneet vaarat ja erämaat.
Virta siis jatkaa Soiten johtajaylilääkärinä ja vt. hyvinvointialuejohtajana. Uusi hyvinvointialuejohtaja valitaan 18. marraskuuta Soiten aluevaltuuston kokouksessa.
Virta oli päässyt loppusuoralle myös Soiten hyvinvointialuejohtajan rekrytoinnissa. Kainuun vastaavassa rekrytoinnissa pitkälle edettyään hän kuitenkin päätti lokakuun puolivälissä vetäytyä Soiten johtajakisasta. Niinpä jäljellä ovat Mikko Komulainen ja Juha Tiainen.