Uudet perunat ja kesäinen kalapöytä kutsuvat herkuttelemaan – arkinen lohi saa uutta särmää, kun siitä tekee vaikkapa japanilaista tatakia
Julkaistu: 2.6.2022 klo 6:30Jos parsakauden avaus saa eurooppalaiset villiintymään, niin suomalaiset kokevat saman elämyksen varhaisperunoiden ilmestyessä toreille ja kauppoihin. Nosta pottukattilan kylkeen kalaherkkuja, jotka tuovat makuterkkuja myös maailmalta.
Valmista kalapöydän tarjottavat itse tai kerää ne kaupan monipuolisesta tarjonnasta ja tuunaa makusi mukaan. Valitse noutopöytään eri kalalajeja ja eri tavoin valmistettuja ja maustettuja kaloja, niin jokaiselle löytyy mieluisia herkkuja.
Kastikkeeseen säilötyt sillit ja mausteliemeen…
Tämä sisältö on vain tilaajille
Haluatko lukea koko artikkelin?
Tutustumistilaus päättyy automaattisesti. Tilaus sisältää verkon maksulliset sisällöt ja digitaalisen näköislehden.