Paikallisuutiset

Rosson ravintolapäällikkö Teemu Yli-Pelkola on tehnyt töitä ravintola-alalla jo yli 20 vuotta. Hänen mukaansa ravintola-alan työntekijät joutuvat usein vähättelyn kohteeksi. Kuva: Jussi Pohjavirta

Ravintola-alan työntekijät kuulevat paljon haukkumista ja uhkailua – ’’Vuosien saatossa ala on muuttunut vaarallisemmaksi’’

Ravintola-alalla työntekijät joutuvat usein kohtaamaan vähättelyä ja sanallista väkivaltaa. Myös fyysistä väkivaltaa ilmenee toisinaan.

PAMin työympäristöasiantuntija Erika Kähärän mukaan alkoholia tarjoilevissa ravintoloissa riski asiakkaiden väärinkäyttäytymiseen on aina koholla.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Kajaanin Rosson ravintolapäällikkönä työskentelevä Teemu Yli-Pelkola on nähnyt yli kaksikymmentä vuotta kestäneen uransa aikana, kuinka ravintola-ala on muuttunut rauhattomammaksi. Uhkatilanteista on tullut yleisempiä ja siihen on selvä syy.

– Vuosien saatossa ala on muuttunut vähän vaarallisemmaksi,

Kommentoi Ilmoita asiavirheestä