”Kompostin tarkastajat” aloittavat Kainuussa — ”Mikäli kehotuksiin ei reagoida, aloitetaan biojätteen keräys automaattisesti”
Kainuun loka- ja kiinteistöpalvelu pyrkii vastaamaan asiakkaiden toiveisiin: ”Meillä on hyvä tilanne, kun täällä ei ole paljoa kilpailua”
Lautakunta esittää Patrosentien kaavan laadinnan keskeyttämistä – seuraavaksi kiistakapula kaupunginhallituksen käsiin
Kajaanin Romun sadan tonnin uhkasakko pysyy voimassa – jätteiden varastointi on yhä ympäristöluvan vastaista
Patrosentien kaavamuutos huolettaa Kajaanissa – Jäteyrityksen toimitusjohtaja vannoo, ettei jätteen käsittely laajene
Hyvinvointialue hakee yli 3 miljoonan euron säästöjä – työpaikoissa määrä tarkoittaisi 50:tä irtisanomista
Kajaanin lentoaseman uudet tilat käyttöön ensi viikolla – Pekka Heikkisen kahvila on auki lentojen aikana
Terrafame aikoo aloittaa kaivostoiminnan Kolmisopella ja kasvattaa tuotannon tehokkuutta – ”Tavoite on ensin sopeutua ja sitten kasvaa”
Presidenttiä opastanut Tiia Törrö sai kutsun Linnan juhliin ja sotkamolaislähtöinen puoliso lähtee mukaan
Kainuun raja tutkii edelleen törkeää laittoman maahantulon järjestämistä – marraskuu oli rajalla rauhallinen
Kainuulainen nainen jätti ilmoittamatta ulkomailta saatuja tuloja lähes 100 000 euron edestä – yhteistyö lievensi tuomiota