”Piru piilee yksityiskohdissa” – Jääkäriprikaatin oppi talviolosuhteiden hallinnasta kiinnostaa ulkomaita myöten
Pohjoisen luonto tarvitsee oikeanlaista lunta, sanoo biologi Mari Pihlajaniemi – ”Lämpenevä ilmasto voi koitua tuttujen lajien kohtaloksi”
Pikku Myy tuli Luuvitosen työkaveriksi Sodankylään – Kyseessä on Suomen ensimmäinen sähköinen poliisin partioauto
Riikka Karppinen, 26, oli ympäristönsuojelun ihmelapsi – Nyt uskomaton tarina päätyi elämäkerraksi: "Kaivosyhtiön puolella ihmiset vaihtuvat, mutta minä pysyn"
Sotkamolaisnainen haki toimeentulotukea, mutta piti salassa pelivoiton – joutuu maksamaan Kelalle yli 16 000 euroa
Kajaanilainen Virpi Heikkinen on entinen voimanostaja, joka hurahti täysillä maalaamiseen – ”Tuntuu, että voisin maalata koko ajan!”