Koti-Kajaani
Kuuloluurista tuli mukiinmenevä – Lukijoiden luurisuosikit erottuivat selvästi
Kuuloluurin ensimmäiset fanituotteet valmistuvat kajaanilaisena käsityönä.
Tiia Näränen tulostaa lapun, teippaa sen kuumuutta kestävällä teipillä mukin ympärille ja asettaa mukin painokoneeseen. Koneen pesässä lämpö nousee liki 200 asteeseen, laskee hieman ja nousee taas. Kuluu vain muutama minuutti, kun muki on valmis.
Näränen irrottaa lapun teippeineen ja valmiin mukin kylki sanoo:
"Tykkään aika lailla kaikesta musiikista, mutta köyhien ulina on lempimusiikkiani", Mersumies Kuuloluurissa.
Lukijaäänestyksessä kaikkien aikojen parhaimmista Kuuloluureista ei syntynyt epäselvyyttä. Koti-Kajaani järjesti Paras Kuuloluuri -äänestyksen tammi-helmikuun vaihteessa verkossa. Ääniä kertyi 278, joista Mersumiehen luuri keräsi 75 ääntä. Toiseksi ylsi Tapahtumia Kainuussa -teksti 63 äänellä. Nämä luurit päätyvät painatuksiksi Kuuloluuri-mukeihin.
Muut äänestyksessä valmiina annetut luuriehdokkaat keräsivät ääniä tasaisesti, mutta jäivät selvästi kärkikaksikosta. Muutamat äänestäjien itse muistamat luurit saivat myös irtoääniä. Mainintoja keräsivät esimerkiksi:
"Kyläpäällikkönä oleminen on haasteellista. Teki niin tai näin, aina on oma lehmä ojassa."
"Sitä luuria kuuleminen, jonka päässä puhelinlanka."
"Voiko kauppojen parkkipaikoille järjestää turvaetäisyydet näin poikkeustilan aikana? En haluaisi, että kauppareissuni aikana minun Mercedekseeni tarttuu mikään Corolla."
Eräs äänestäjistä taas muisteli 1990-luvun Kuuloluuria, jossa henkilö valitti siitä, kun ihmiset valittavat Kuuloluurissa.
Kuvat: Pahis.fi
Ensimmäisen Kuuloluuri-fanituotteen toteuttaa kajaanilainen Pahis.fi -verkkokauppa.
Yrittäjä Juha Murtoperän mielestä Kuuloluuri-muki sopii yrityksen tuoterepertuaariin kuin punainen nenä pakkasiin. Iso osa Pahiksen mukeista on hymyhermoja kutittavia, eikä Kuuloluuri tee eroa.
"Kuuloluurihan on jo käsite ja parempi kuin Pirkka-niksit. Hauskimmat luurit jäävät myös ihmisille mieleen", Murtoperä luonnehtii.
Pahiksen tuotevalikoimassa on jo ennestään huikeat 430 erilaista mukia. Valikoimaa kasvattavat etenkin nimi- ja vuosilukumukit, joita on kymmeniä erilaisia.
Lopputuotteet ovat täysin kajaanilaista käsityötä. Ulkoasut suunnittelee kajaanilainen suunnittelija ja mukit painetaan Kajaanissa Pahis-verkkokaupan tiloissa Lönnrotinkadulla. Mukivarastoa ei siis ole, vaan tuotteita painetaan tilauksien mukaan.
Tällä hetkellä Pahiksen suosituin muki on Hankala prinsessa .
"Ihan vitun hankala olla prinsessa heti aamusta", muki sanoo ja kruunupäinen kissa tuijottaa silmät viiruina.
"Ehkä suosio johtuu kissasta", Näränen heittää.
Idea mukiin voi syntyä vaikka työporukan keskustelusta, kertoo Murtoperä. Joku aihe naurattaa ja siitä kehkeytyy lentävä lause mukin kylkeen.
Usein Murtoperä pohtii tietyn kohderyhmän, vaikkapa karavaanarit, ja suunnittelija toteuttaa mukin juuri heille. Paljon on syntynyt myös täysin suunnittelijan ideoimana.
Pahiksen verkkokaupassa mukit edustavat kuitenkin vain pientä osaa. Mopoikään ehtinyt verkkokauppa myy vaatteita laidasta laitaan, asennepaitoja, asusteita, fanituotteita, koruja, hiusvärejä ja kosmetiikkaa. Murtoperän mukaan kysytyimpiä ovat tietyt brändit sekä Pahiksen omat tuotteet. Verkkokauppa työllistää 4–6 henkilöä.
Myynnissä tästä päivästä alkaen
Kuuloluurin kaikkien aikojen ensimmäisen fanituotteen toteuttaa kajaanilainen Pahis.fi -verkkokauppa.
Mersumies ja Tapahtumia Kainuussa -mukeja voi ostaa tästä päivästä lähtien Pahiksen sivujen kautta. Halutessaan tilauksen voi noutaa itse paikan päältä Lönnrotinkadulta. Muuten tuote postitetaan.
Koti-Kajaani ja Pahis-fi toteuttivat Kuuloluuri-mukit yhteistyössä. Mukien ulkoasun suunnitteli SLP Kustannuksen graafinen suunnittelija Miina Lukkari, mutta tuotteen valmistaa ja myy Pahis.fi. Myös myyntitulot menevät työn tekijälle eli Pahikselle.
Koti-Kajaani arpoi kahdelle Paras Kuuloluuri -äänestykseen osallistuneelle Kuuloluuri-mukit. Arpaonnekkaille on ilmoitettu voitosta sähköpostitse.