Lukijan mielipide: Varikset ja harakatko haittaeläimiä?
Hiljattain Kainuun sote tiedotti, ettei haittaeläimiä saa ruokkia. Pyöräilin loppukesästä Belgiassa ja yhdellä retkistä tuli vastaan kammottava lemu. Sata metriä myöhemmin selvisi syy. Pyöräreitin vieressä lojui auton alle jäänyt kauris. Viikkoa myöhemmin satuin samalle reitille. Otsikossa mainittuja haittaeläimiä ei näkynyt. Haju sen sijaan oli edelliskertaistakin pahempi.
Edellä mainitun tapauksen haittaeläimenä voisi hyvällä syyllä pitää ihmistä. Sama pätee ihmisiin, jotka ajattelemattomuuttaan pikkulintuja ruokkiessaan ruokkivat myös hiiriä ja myyriä. Niitä voi ihmisten asumuksiin tunkeutuessaan pitää perustellusti haittaeläiminä. Salmonellan ym. vahinkojen riski on todellinen, jos hiiret ruokailevat samalta lautaselta.
En ole koskaan kuullut, että harakat tai varikset olisivat kenenkään ruokakaapille uskaltautuneet. En äkkipäätään keksi myöskään muuta tapaa, jolla ne salmonellaa levittäisivät. Pulut torilla kyllä ainakin teoriassa.
Teiden varsien raatoja voi herkkänenäinen pitää haittana. Ne olisivat hyvin todennäköisesti myös terveyshaitta ilman varislintujen panostusta puhtaanapitoon.
Varisten ja harakoiden päätyminen haittaeläinlistalle perustunee enimmiltään siihen, että ihmiset eivät pidä niiden äänestä. Mutta olemukseltaan kaikki varislinnut ovat komeimpia lintuja, joita kaupunkimaisessa ympäristössä voi nähdä. Tämä on toki vain minun subjektiivinen mielipiteeni.
Seppo Lappalainen
Kommentit
Jätä kommenttiKolme samanhenkistä
26.1.2021 17:56
Jos kaikensuojelun ottaa vaaliteemakseen, olisi hyvä ottaa asioista selvää ettei itseään enempää nolaisi. Nämä, varsinkin somessa tyrkytettävät ”mielipiteet” luonnosta erittäin harvoin ovat faktaa…
Vorona
26.1.2021 14:41
Monet ”haittalinnut” viihtyvät kaatopaikoilla ja ovat taudinkantajina terveysriski, mm. kontaminaatio jalkojen mukana ja ulosteet. Talitinttikin raadonsyöjä! Varis on venäjäksikin varas, voro………!!!
Pitävät ympäristöä puhtaana mm. syömällä koirankakat. Käyskentelevät myös mansikkamailla syömässä mansikoita, joita sitten ihmiset syövät tuoreena ilman käsittelyjä.
Eikä varislinnut syö ainoastaan liikenteessä kuolleita eläimiä vaan myös erilaisiin tauteihin kuolleet eläimet. Lentävät paikasta toiseen ruokaa etsien ja tauteja levittäen. Uhkana myös muuttolintujen mukanaan tuoma lintuinfluessa ensi keväänä.
Eine
26.1.2021 11:11
Samaa mieltä Sepon kanssa, varikset ja muut isot linnut siivoavat raadot suht nopeasti pois, todellakin puhtaanapitolaitos.
Tuohon monien kauhistelemaan rottien ym haittaeläinten tulemiseen lintujen ruokinnan vuoksi voisi sanoa että parempi että ne rotat syövät siellä missä muutkin eivätkä tule ihmisten kotiin, ne rotatkin ovat siellä joka tapauksessa ja jos ruokaa ei muualta löydy täytyy sitä etsiä sitten vaikka jonkun ”normaalin” pihalta.
1+1
26.1.2021 13:25
Ei rottiakaan ole jos niille ei helppoa ruokaa ole tarjolla. Ihmetyttää suuresti tämä ihmisten luonnon”tuntemus”! Edes Avara luonto- sarjaa katsoisi jos ei muuten tietoa viitsi etsiä.
Pentti Kettunen ex-kansanedustaja ps. KAJAANI
26.1.2021 9:39
Seppo Lappalainen, on hyvä että puutut tähän harhakäsitykseen, että varislinnut olisivat haittalintuja. Nehän ovat yhteiskunnan automaattisia puhtaanapitolaitoksia. Kun esim. jänis jää kesällä auton alle niin alle aikayksikön harakat, varikset ja korpit ovat korjaamassa raatoa pois niin ettei se jää mätänemään ja haisemaan ja levittämään mahdollisia tauteja. Jos ei ole seurannut luontoa ja sen tapahtumia voi puhua vaikkapa aidanseipäistä asiantuntijana.
Riistanhoito
26.1.2021 9:23
Voi Seppo Seppo! Olitko kansakoulussa biologian tunnilla hereillä? Eikä fakta kiinnosta vaikka sitä olisi helposti nykyään saatavilla? Haittalinnut aiheuttavat miljoonalaskun veronmaksajille vuosittain. Ja hävittävät mm. muiden lintujen, harvinaistenkin pesiä.