Sotkamo käyttäisi matkailijaveron esimerkiksi ulkoilureitteihin – ”Jollain tavalla aina tuettava näitä paikkakuntia ja lomakohteita”
Kaksilla kengänpohjilla voi kävellä Helsingistä Kilpisjärvelle – ”En yhtään suunnitellu, laitoin tavaroita reppuun ja lähin ovesta ulos”
”Absurdi ajatus, että maksamme logosta, josta ei ole meille hyötyä” – Sotkamossa vääntöä Vuokatti-logon käytöstä
Paltamo lausui Väylävirastolle Kontiomäen raakapuun kuormauspaikan laajentamisesta – hintalappu kymmeniä miljoonia
”Kulttuurimatkailu on todellinen sampo omalle alueelle” – Kirjallisuusmatkailu toi kansainvälisen hanketiimin Sotkamoon
KS Matkamessuilla Helsingissä: Tämä on matkailijoiden tietämys Kainuusta – kurkkaa myös Puolangan pessimistien siivouskomeroon
Lama puree nyt kotimaan matkailussa – Vuokattilaisyrittäjä: "Loppukesästä on tultu koko ajan alamäkeä"
Kalevalakylästä halutaan Kuhmon matkailun keskus — Kuhmossa on hyvät palikat, mutta ne pitää koota tiiviimmäksi kokonaisuudeksi
Ympärivuotisuus on Kainuun matkailun etu — ”Räkkä ei piinaa heinäkuussa samalla tavalla kesämatkailuaktiviteetteja”
Laura Malmivaara kiertää Kajaanissa lapsuutensa paikkoja uutta kirjaa varten – ”Kaikki aistit heräävät, kun on konkreettisesti paikan päällä”
Varhainen kevät yllätti ralliväen Kainuussa – tiet sulivat, HAMUn Kuhmon ralli peruttiin edellisyönä ennen kisaa
SPR: Valtaosa kokee rasismin heikentävän yhteiskunnan turvallisuutta – ”Rasismi ja syrjintä sulkevat ihmisiä ulos yhteisöistä”