Lihan ja maidon tuottajahinnat sinnittelevät sotakorotuksen avulla ‒ Selvitimme, kuinka paljon kaupan hinnoista valuu tuottajalle
Kainuussa maataloustukien saajien kärki pysyi ennallaan vuonna 2024 – ’’Ilman tukia tätä hommaa ei pyörittäisi’’
Uudet ravitsemussuositukset eivät ole viemässä lihaa työpaikkaruokailijan lautaselta – "Joskus toivotaan, että ei tarjottaisi kasvisruokaa"
Kainuuseen maitoa tekevän Maitokolmio solmukohdassa haetaan ideoita maailmalta ‒ ”Tuotteilla on tänä päivänä tosi lyhyt elinkaari”
Meimi sai nimen vasta viime kesänä – Menehtyneen vauvan vanhemmat odottavat tietoa, mihin heidän lapsensa kuoli
Kajaanissa vireillä kuntalaisaloite lintujen talviruokintakiellon muuttamiseksi – ”Meitä sorsien ystäviä huolettaa”
Näin saat kukkaloiston koko kesäksi - Lue puutarha-asiantuntijan vinkit kesäkukkien valintaan ja hoitoon