Paikallisuutiset
IL: Nordic Live Productionsin konkurssihakemus peruttu – konkurssia haki ulkopuolinen taho
Kainuun Sanomat uutisoi keskiviikkona Kainuun Musiikkijuhlien järjestäjän Nordic Live Productions oy:lle Iltalehden tietojen mukaan haetusta konkurssista. Iltalehden torstaisen uutisen mukaan konkurssihakemuksen kuitenkin haki yritykselle kolmas taho, eivät Nordic Live Productionsin edustajat.
Yrityksen toimitusjohtaja Tommi Mäki kertoi Iltalehdelle kyseessä todennäköisesti olleen kiusantekoa.
– Tässä on sen verran isosta vahingonteosta kyse, että tulemme vaatimaan tästä vahingonkorvauksia, kun tekijä tämän takana selviää, Mäki kommentoi lehdelle keskiviikkona.
Konkurssihakemus saapui käräjäoikeuteen keskiviikkona. Iltalehden mukaan konkurssia hakenut taho kuitenkin perui konkurssihakemuksen torstaina.
– Asia on loppuunkäsitelty, Mäki kommentoi Iltalehdelle torstaina.
Mäki on kertonut haastattelussa, että yhtiöllä on kasassa miljoonan euron rahoituspaketti. Mäki ei ole kertonut, milloin paketti on saatu kasaan tai mitkä tahot rahoituksen takana ovat.
Nordic Live Production hakeutui vuosi sitten yrityssaneeraukseen. Tänä syksynä yrityssaneerausta haettiin kuitenkin keskeytettäväksi.
Kokoon saatu miljoonan rahoituspaketti on Mäen mukaan esitelty yrityssaneerauksen selvittäjänä toimivalle asianajaja Ville Kotkalle, suurimmille velkojille ja Pohjanmaan käräjäoikeudelle.
Nordic Live Productions järjestää Kainuun Musiikkijuhlien ja Kokkolan Viinijuhlien lisäksi useita muita festivaalitapahtumia ympäri maata. Mäki on vakuuttanut, että tapahtumat järjestetään kesällä suunnitellusti.