Koti-Kajaani
Kuuloluuri: Hei sinä naapuritalon kyttä, voisitko armahtaa meitä?
"Hei sinä naapuritalon kyttä. Kun se tuo käveleminen on sinun jokapäiväistä työtä, niin voisitko armahtaa meitä ja lopettaa ohikulkiessasi meidän ikkunoitemme kyttäämisen, kiitos!" Ärsyyntynyt suomii.
"Kyllähän se pahin haittaeläin katsoo sieltä soten peilistä", Wolf saanoo.
"Paltamon moottorikelkkailijat jos ajaisitte edes sitä samaa jälkeä kun menette ja tulette Metelistä.Tympeä kävellellä poltettua väylää.Poliisikin voisi olla asiassa aktiivisempi", Nimimerkki "Turhaako?" huomauttaa.
"Miten työssäkäyvät isät voisivat saada hammashuollon? Kun kaikki palkka menee äitiin ja lapsiin?" Mummu ihmettelee.
"Toivottavasti sähkönsiirto eli johtaminen ei koskaan muodostu yhtä mutkikkaaksi kuin postipaketin matka Helsingistä Kajaaniin. Helsingistä paketti tulla jollotteli yötä myöten Kajaaniin, jossa se kävi maissa. Jostain syystä se ei kelvannut oikeaan osoitteeseen, vaan jatkoi matkaa Sotkamoon. Sotkamossa lomailtuaan paketti matkusti Kajaanin kautta Kuopioon. Kuopiossa se taas lajitellaan ja laitetaan joko Helsingin kautta Kuopioon, josta sitten Kajaaniin tai suoraan Kajaaniin. Tätä kutsutaan hienolta nimeltään logistiikaksi. Niin jos sähkö hoksaa yhtä mutkasen reitin ennen pistorasialle eksymistä, niin on sillä vielä enemmän hintaa kun nykyisin", "Kustinpolku" aprikoi.
"Sairastettu korona antanee suojan noin puoleksi vuodeksi, siis suojan sairastumiselle. Kantajana voi silti toimia. Nyt kun rokotetaan, onko siinäkin suoja sama kuin sairastetulla infektiolla? Jos on, niin ensimmäisenä rokotetut ovat taas alttiina infektiolle, ennen kuin kaikki kansalaiset ovat saaneet ensimmäistäkään rokoteannosta", Nimimerkki "Miten on" miettii.
"Jouduin käymään kaksilla päivystyksessä äkillissen kivun takia. Minulle hoitaville hoitajille ruusuiset kiitokset. Onko siellä työskentelevät siistijät koulutettuja, kun lattialle tippuneella pyyhkeellä siivooja pyyhki potilaspaikkaa ja pöytää. Ei ole ihmekään, että pöpöt leviävät", asiakas huomauttaa.
"Vihreät ja jotkin muut puolueet ovat alkaneet harrastaa tekopyhää hurskastelua Yhdysvaltain mellakoista. Ymmärrän kyllä vihreän puheenjohtajan hädän koska hänen kannaltaan ikävät asiat kuten al-hol esim. pitäisi lakaista maton alle. Nyt vastataan kysymyksiin joita ei heiltä kysytä? Kun kysytään Isis äitien juttuja niin vastataan äärioikeiston vaaroista jne. On se kummallista tuo itselleen valehteleminen. kyllä sitä nyt räkytetään, mutta kannattas ajatella pitemmälle. Kyllä USA osaa asiansa hoitaa ilman viherpiiperöitä", Pitääkö olla huolissan -nimimerkki huolehtii.
"Kaikki vaan "ilmastonmuutoksen piikkiin". Kajaanijoen sorsat ja joutsenet, huono hiihtomenestys, kehno mäkihyppymenestys, pakkanen, lauha keli, huono latu, korona, Toytota Corolla myös. Niin.. ja tietenkin metsiensuojelu lämmittää joidenkin tunteita niin sekin lämmittää ilmastoa. Vaikka Inarissa susia niin sekin johtuu ilmastonmuutoksesta. Kyllä "Tuurberi" korjaa ainakin Ruotsin ilmaston", virkkoo Hiukkassuodatin.
"Lonkerot tuntuvat ulottuvan kaikkialle. Pistät lokaan ihanan ja mitä mukavimman herrasmiehen, jota et edes tunne. Ei taida sinulle kuulua hänen yksityiselämänsä, puratko omia menetyksiäsi häneen. Jos et tiennyt, niin ei hän ole se, joka pilasi hänen elämänsä. Kaikillehan tulee menetyksiä jossain vaiheessa, mutta et tiedäkkään, kuinka joihinkin sattuu syvästi kun lyödään puukko selkään yllättäen. Tämä kertoo sinusta aika paljon kun somessa levität tuota paskaasi toisesta ihmisestä, jota et todellakaan tunne vai oletko tavannut tämän ihmisen? Kun tapaisit ja juttelisit hänen kanssaan niin huomaisit, kuka hän todellisuudessa on. Exäsi taisikin kertoa sinusta joskus somessa mielipiteensä,olikohan se hölöturpa vai mikä lie? Näkeehän tuon ihmisen luonteen jo tuolla somessa, onko hän se mitä hänestä ajattelet, vai luuletko että hän esittää jotain muuta kuin mitä on. Jos näin, niin kylläpä jaksaa näytellä pitkään, Oscarin arvoinen esitys, eikö? Empä ilkeisi toisesta tuommoisia puhua", soimaa Human.
"Maskien käyttö. Se tuntuu olevan todella vaikeaa useammalle oikeaoppisesti. Näkee kaupassa maskinaamaa, joilla maski vaan suulla, ei nenän päällä. Ja kun kaupasta marssii ulos, näkee kuinka porukka pistää kertakäyttömaskit kuivumaan autoon tuuletuksen eteen, että voi ne likaiset, bakteeriset kertakäyttömaskit käyttää seuraavassa kohteessa uudelleen. Moni autoilija ajaa maski naamalla niin, että se peittää vain suun eikä nenää. Pahimmassa tapauksessa se on laitettu kauppakäyntien välissä leuan alle. Joissain kaupoissa on jopa maskeille oma roskis ihan siinä ulko-oven vieressä, noin 50cm päässä. Silti ne maskit viskotaan siihen kaupan oven eteen. Tätä olen nähnyt vaikka kuinka monta kertaa, en kylläkään harmillisesti itse tapahtumaa. Antaisin mielellään palautetta kyseisestä possuilusta. Siis mitä kummaa? Nyt olisi jo aika opetella maskin oikeaoppista käyttöä, koska kaikilla näillä edellämainituilla virheillä te vaarannatte muut kanssakulkijat. Lisäksi maski ei ole mikään taikasana sille, että voit tulla hönkimään edelläolevan niskaan. Turvavälit on edelleen tehokkain keino ehkäistä koronaa. Ette voi sanoa, ettei ole ollut aikaa opetella, on kyllä. Vuosi on ollut aikaa opella, siinä ajassa luulisi jokaisen oppivat tämän meidän uuden normaalin ennekuin tilanteelle saadaan ratkaisu. Olkaa kilttejä ja opetelkaa maskin oikea käyttö. Esimerkiksi Youtubesta löytyy hyviä videoita. Se maskin käyttö sisältää monia osioita, eikä siihen ole vaikea oppia. Korona kestää sen kauemmin, mitä jokainen toimii väärin. Nyt on siis aika jokaisen ryhdistäytyä ja miettiä omaa käytöstään. Muuten tästä ei koskaan päästä. Yhdessä pystymme kukistamaan pahimman!", korostaa Todella kettuuntunut kaupassakävijä.
Koti-Kajaani julkaisee Kuuloluureja kerran viikossa verkossa. Tarkoituksena on palvella lukijoita ja antaa luurin laulaa. Oman Kuuloluurisi voit soittaa puhelinnumeroon 08 6166909 tai kirjoittaa verkkolomakkeelle . Lisää Kuuloluureja löytyy digilehdestä .