Koti-Kajaani

Kuuloluuri: Osmankäämikö ratkaisu nälänhätään?

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

"Osalle autoilijoista tuntuu olevan vieras asia sekin, kuka väistää, kun lähtevät ohittamaan edellä meneviä jalankulkijoita tai pyöräilijöitä! Tai kuvitellaan moottoripyöräilijän väistävän pientareelle", älähtää nimimerkki Ei se ole vastaantulijan tehtävä.

"Suomi ei vielä ole edes sodassa ja tätä kurjuutta hintojen nostamisella tehdään koko ajan kuitenkin. Mitenkä ihmiset tulevat toimeen pienillä eläkkeillä, kun palkansaajatkan eivät siihen kykene?" kyselee nimimerkki Varaanko hautapaikan jo nyt.

"Lumikylä, Mieslahti. Nainen, mies ja koira. Uteliaisuus muuttuu toistenkin ongelmaksi, kun ajokiellossa oleva kelirikkoinen pihatie käydään autolla muussaamassa pilalle", nimimerkki Naama, ääni ja rotu purnaa.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

"Kesä on tuonut taas pyörillä koiriaan juoksuttavat ihmiset esiin. Hieno harrastus, mutta huolehtikaa koirienne välineistö kuntoon (oikeanlainen panta yms.) ja seuratkaa koiran oloja pyörälenkin tiimellyksessä, ettei koira nääntyneenä roiku pyörän perässä kesäkeleillä! Muun muassa Paltaniemen suoralla on ikävää seurata koirapoloja, jotka henkensä kaupalla yrittää pysyä matkassa mukana", huomauttaa huolestunut kansalainen.

"Ei tainnut musiikkimakuni olla kauheasti pielessä, kun sain jouluna 1984 C-kasettina Deep Purplen comeback-albumin Perfect Strangersin joululahjaksi. Ole hyvä vaan edesmennyt rakas Manu, lapsuuteni parhaan kaverini Jykän pikkuveli, kun kopioin sen sinulle samontein. Youtubesta löytyy kyseinen biisi ja oisko melkein miljardi katselukertaa, ja kun sitä kuuntelee edelleen, niin todellakin toimii, miksei, oisko lahjakkain kitaristi kautta aikojen Ritchie Blackmore", viestijä muistelee.

"Mistä se pihalla kävelevä naapuri tietää, mitä mummot asunnoissaan touhuavat, mitä he ikkunoista katselevat, mitä juoruavat ja mitä päättelevät. Kertookohan omasta toiminnastaan? Hänenhän täytyy pihalla liikkuessaan tiirailla mummojen ikkunoista sisälle päin, mutta sisätilathan ovat yksityisaluetta, ulkotilat kuten pihat ja tiet yleisaluetta. Sinne päinhän sopii katsella, sisätiloihinhan ei. Kiitos naapuri, kun paljastit toimintasi", naisääni kertoo.

"Meleko nasakka ajella Mesellä. Nytkin ulukomaella Mersu hörisöö", kehuu Kaks mersua.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

"Miksi palkankorotukset ja muut vastaavat nousevat aina prosenttimääräisesti? Silloinhan heikompiosainen jää aina Mopen osalle. Isot palkat nousee reilusti, pienet tuskin ollenkaan ja palkkakuopat vain kasvaa. Eihän hinnat ja muut kulut nouse prosenttimääräisesti vaan euroissa. Kaikille euromääräiset korotukset on tasa-arvoa ja oikein", soittaja tuumaa.

"Nälänhätää on maailmalla ja tulevaisuudessa vain lisääntyy, meilläkin ehkä edessä. Olisiko pelastuksena osmankäämi? Kuulin jostakin, että koko kasvi olisi sopiva ravintokasvi, eikö sitä voisi tehokkaasti hyödyntää? Käsitin, että olisi suokasvi ja soitahan meillä riittää. Nyt laajat turvetuotannosta poistetut alueet lisänä. Nyt suoalueet ja osmankäämi ruoantuotantoon vai kieltääkö luonnonsuojelu tämänkin ja koko Suomi vain luonnontilaan", naisääni vinkkaa.

Lähetä oma luurisi.

Koti-Kajaani julkaisee Kuuloluureja kerran viikossa verkossa. Verkossa julkaistuja Kuuloluureja ei julkaista uudestaan paperilehdessä. Oman Kuuloluurisi voit soittaa puhelinnumeroon 08 6166909 tai kirjoittaa verkkolomakkeelle .

Kommentoi Ilmoita asiavirheestä