Sotkamolainen kahvila Makuparkki on sulkenut ovensa – kahvila on toiminut myös Kajaanin kaupunginteatterissa ravintoloitsijana
Vuoden kainuulaiset saivat koko Kuhmon liikkeelle – lentäjä ja kirvesmies panivat pystyyn huippusuositun kesäravintolan
Miten taipui mokkapala tai keksitahna laskiaispullaan? – Yläkoululaiset tekivät ja arvostelivat kuusi eri tavoin täytettyä laskiaispullaa
Sotkamon Jymyyn palkattiin uutena vahvistuksena ravintovalmentaja – ”Kysymyksessä ei ole päättyvä peli vaan ennemminkin päättymätön peli”
Kakut ja piirakatkin voi tehdä muffinivuokiin –Kotitalousopettajat vinkkaavat, mitä lasten myyjäisiin kannattaa leipoa
Kajaanin viimeisen R-kioskin yrittäjä hakeutui konkurssiin – toiminta jatkuu tiistaina kioskiyhtiön voimin
Kainuun ravirata jää ilman raveja ensi kesänä – ”Jos ei rahoitusratkaisua löydy, niin kyllähän siinä on vitsit vähissä”
Jääkiekkoleirit palaavat Vuokattiin kesäkuussa – ”Pääasia on, että saamme nuorille pelaajille innostavan sekä monipuolisen leirin”