Paikallisuutiset
Kajaanin kouluihin ja koulukyyteihin kasvomaskit 3.-luokkalaisista ylöspäin
Kajaanin kouluissa ja koulukyydeissä suositellaan käytettävän kasvomaskia 3. luokasta ylöspäin.
Niin ikään henkilöstön edellytetään käyttävän kasvomaskia, tiedotti Kainuun perusopetuksen johtaja Päivi Rissanen huoltajille, oppilaille ja koulujen henkilöstölle keskiviikkona.
Kajaanin peruskouluissa pyritään ehkäisemään tartuntoja myös siten, ettei ryhmiä sekoiteta keskenään. Myös hygieniasta ja turvaväleistä huolehditaan.
Kouluun tullaan vain terveinä, muistuttaa Rissanen.
Tämänhetkisen tiedon mukaan suositus on voimassa 1.2.2022 saakka.
Rissanen kertoo, että etäopetukseen siirtyminen ei nyt ole suunnitelmissa.
Jos oppilaita on kotona esimerkiksi karanteenin tai eristyksen takia, koulussa annettava lähiopetus voidaan striimata kotiin.
Ensimmäisinä päivinä omat maskit mukaan
Kajaanin perusopetuksen oppilaille ja henkilöstölle on tilattu kertakäyttöisiä kirurgisia kasvomaskeja keskiviikkoaamuna, mutta on epävarmaa, saadaanko niitä kouluille vielä 10.1.2022. Näin ollen Rissanen toivoo, että kodit varustavat oppilaat 3. luokasta alkaen kasvomaskeilla jo kouluun tultaessa. Maskeja jaetaan kouluihin heti, kun maskit saapuvat.
Uusia ohjeita Kajaanin perusopetus antoi, koska koronatilanne Kainuussa on pahentunut ja Kainuun koronakoordinaatioryhmä on kokouksessaan todennut Kainuussa täyttyvän Covid-19 koronapandemian leviämisvaiheen tunnusmerkit.
Edit. 5.1. klo 15.14: Lisätty juttuun lisätietoja Päivi Rissasen haastattelun pohjalta.