Kotimaa

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi kutsui kotimaisia ja ulkomaisia toimittajia lehdistötilaisuuteen Kiovassa 19. joulukuuta. Hän joutui puolustuskannalle toimittajien tiukatessa, miksi asetoimitukset viipyvät ja ammukset uhkaavat loppua Euroopasta. Zelenskyi korosti monilta liittolaismailta saadun tuen historiallista laajuutta. Kuva: null

Ukrainan tukemisessa USA ja EU siirsivät joulun alkuvuoteen, mutta eri syistä – "Venäjä on tässä sodassa pikajuoksija, jonka Eurooppa maratoonarina ohittaa"

Venäjän moukaroimasta Ukrainasta tuli amerikkalaisten puolueiden ja Unkarin pääministerin Viktor Orbánin pelinappula. Huippukokouksia nähneen EU-maan johtajan mukaan jumit ovat ratkaistavissa. Euroopassa ei voida kauan katsella sitä, että kymmenen miljoonan Unkari kykenee yksin ja ilman perusteluja estämään Ukrainan tukemisen muilta, 440 miljoonan ihmisen mailta.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Venäjä on käynyt täysimittaista sotaansa Ukrainaa – ja omien sanojensa mukaan länttä – vastaan jo enemmän kuin 666 päivää. Sotakentällä ei ole havainnoitu niitä supernykyaikaisia ihmeaseita, joista Vladimir Putin näytti havainnevideoita epäuskoiselle medialle vuonna 2018.

Arvoonsa ovat palanneet soda

Kommentoi Ilmoita asiavirheestä