Paikallisuutiset

Valmistuneiden työllisyysnäkymät Kainuussa hyvät – ’’Noin 65 prosenttia Kajaanissa opiskelevista saa ensimmäisen työpaikkansa Kainuusta’’

Kainuun ammattiopisto pyrkii vastaamaan koulutustarjonnallaan alueen kysyntään. Kuvassa Eetu Lappalainen ja Arttu Immonen tutkivat antennijohdon asennusta.

Kajaanin ammattikorkeakoulun työllistymisluvut ovat kansallisen tason yläpuolella. Viime vuonna 42 prosenttia Kajaanissa opiskelevista työllistyi Kainuuseen. Kainuun ammattiopistossa oppisopimuksien suosio on noussut ja vuonna 2022 Kainuun yrityksiin solmittiin yhteensä 520 oppisopimusta.

Kainuun ammattiopiston (KAO) rehtori Anu Kuosmanen kertoo, että yhä useampi heidän opiskelijoistaan työllistyy Kainuuseen valmistumisen jälkeen.

– Kainuussa on suurta pulaa työntekijöistä, ja hyvin moni meidän opiskelijoistamme työllistyy heti valmistumisen jälkeen tai jo opintojen aikana, Kuosmanen

Kommentoi Ilmoita asiavirheestä