Koti-Kajaani
Vuolijoen koulu jatkaa yhdessä päiväkodin kanssa – vs. sivistysjohtaja korjaa kuntavaaliehdokkaiden väitettä
Sivistystoimialan selvitys valmistuu vuoden lopussa.
Vuolijoen koulu ei ole ensi syksyllä liipaisimella, korjaa Kajaanin kaupungin vs. sivistysjohtaja Päivi Rissanen kuntavaaliehdokkaiden Tea Heikkisen (ps.) ja Minna Partasen (ps.) mielipidettä (Koti-Kajaani 5.5.).
Kajaanin sivistyslautakunta päätti tammikuussa, että Vuolijoen päiväkoti muuttaa koulun tiloihin, jolloin kaupunki säästää tilakustannuksia noin 66 200 euroa vuodessa. Rissasen mukaan ratkaisu turvaa molempien tulevaisuutta.
Tulevana kesänä Vuolijoen koulurakennusta remontoidaan päivähoidon, esiopetuksen ja iltapäiväkerhon tarpeisiin ja toiminta yhteistiloissa alkaa ensi elokuussa. Vuolijoen koulussa on noin 30 oppilasta luokilla 1–6, ja kaupungin mukaan alueen oppilasennuste on melko tasainen.
Jormuan tai muidenkaan koulujen tilannetta Rissanen ei kommentoi. Heikkinen ja Partanen kirjoittivat mielipiteessään, että Kajaanin kyläkouluista juuri Jormua ja Vuolijoki olisivat lakkautusuhan alla. He viittasivat asiassa huhtikuussa pidettyyn kaupunginhallituksen seminaariin.
Kajaanin sivistystoimialaa koskeva selvitystyö on työn alla ja valmistuu vuoden loppuun mennessä. Tämän jälkeen selvitys etenee uusien päättäjien käsiteltäväksi.
Kajaanin oppilasennusteen mukaan 1–6-luokkien oppilasmäärä vähenee yli 600 oppilaalla lukuvuoteen 2027–2028 mennessä. Ennuste perustuu väestötilanteeseen tammikuussa 2021.