Ulkomaat

Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpilla on todettu koronatartunta

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump kertoi perjantaiaamuna Suomen aikaa Twitterissä, että hänellä ja ensimmäisellä naisella Melania Trumpilla on todettu koronatartunta.

– Aloitamme karanteenin ja toipumisprosessin välittömästi. Selviämme tästä yhdessä, Trump kirjoittaa.

Trump ilmoitti muutamaa tuntia aiemmin asettuvansa karanteeniin sen jälkeen, kun tämän neuvonantajalla Hope Hicksilla todettiin koronatartunta.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Hicks matkusti Trumpin kanssa tiistaina Ohioon ensimmäiseen vaaliväittelyyn sekä keskiviikkona Minnesotaan Trumpin kampanjatilaisuuteen.

– Hope Hicksilla, joka on tehnyt hyvin paljon töitä pitämättä edes lyhyttä taukoa, on todettu koronatartunta. Kamalaa! Ensimmäinen nainen ja minä odotamme omia testituloksiamme. Sillä välin aloitamme karanteeniprosessimme, Trump kirjoitti Twitterissä.

Lentäjälle puhuva presidentti Donald Trump ja neuvonantaja Hope Hicks (oik.) matkustivat yhdessä kampanjamatkoilla. Kuva: Kevin Dietsch/Epa

Kommentoi Ilmoita asiavirheestä