Ulkomaat

Putin määräsi Venäjän ydinasevalmiuden hälytystilaan – syyttää länsimaita toimista Venäjää kohtaan

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Kiova/Moskova

Venäjän presidentti Vladimir Putin on määrännyt ydinasevalmiutensa hälytystilaan ja syyttää länsimaita vihamielisistä toimista Venäjää kohtaan.

Kansainväliset jännitteet ovat jo korkealla Venäjän hyökättyä Ukrainaan ja Putinin määräys lisännee hälytystilaa.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Venäjällä on maailman toiseksi suurin ydinasearsenaali ja valtava määrä ballistisia ohjuksia.

– Olen käskenyt puolustusministeriä ja Venäjän asevoimien kenraalin päällikköä asettamaan Venäjän armeijan pelotejoukot erityiseen taisteluvalmiuteen, Putin sanoi uutistoimisto AFP:n mukaan.

Putin myös kutsui länsimaiden Venäjälle määräämiä pakotteita laittomiksi.

BBC:n turvallisuuskirjeenvaihtajan mukaan määräys helpottaisi ydinaseiden käyttöön ottamista, mutta ei tarkoita että niin tehdään.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Putin on varoittanut länsimaita valmistautumaan "seurauksiin, jollaisia ei ole aiemmin historiassa koettu", jos ne sekaantuvat Venäjän toimiin Ukrainassa.

Yhdysvallat syytti Putinin ilmoituksen jälkeen Venäjää "uhkien tehtailemisesta".

– Tämä on tapa jota olemme nähneet Putinin käyttävän koko konfliktin ajan, tehtailla olemattomia uhkia ja oikeuttaa tällä lisäämään aggressiotaan, Valkoisen talon lehdistösihteeri Jen Psaki sanoi ABC-kanavalla.

Vladimir Putin kuvattiin sunnuntaina Moskovassa.
Kommentoi Ilmoita asiavirheestä