Lukijan mielipide: Soten Maakunnan Loisteessa
Raili Myllylä toteaa Kainuun Sanomissa (2.11.) "Syy (Kajaven) siirtohintojen korkeuteen on sama kuin soten puolella."
En voi ymmärtää vertausta. Kajave toimii monopolimarkkinoilla täysin kapitalistisin periaattein ja ryöstää asiakkaitaan lain sallimissa rajoissa. Soten kanssa sillä ei ole mitään tekemistä.
Sote toimii täysin eri toimialueella, jossa on raskaat lain edellyttämät velvoitteet ja rahoitus täysin eri kuin monopoliasemassa toimivan Kajaven. Siellä laki määrittää voiton pääoman mukaan.
Kajaven on järkevää nostaa pääomaa voidakseen maksimoida voittonsa. Se tapahtuu ryöstämällä asiakkaita monopoliasemassa. Tämä on yksinkertaista hommaa. Kannattaa keskittyä voiton maksimointiin eikä tehokkaimpaan toimintatapaan.
Tätä törkeää julkisesti omistetun yhtiön toimintatapaa on valjastettu puolustamaan vasemmistoliiton Raili Myllylä. Näin kannattaa julkisen kapitalistin toimia – saadaan kansa hiljaiseksi.
Noinhan sitä saattaa käydä, kun ei aina tiedä edustaako sotea, Loistetta vai Maakuntaa. Ei enää muista, kenen puurokattilalla tässä nyt on.
Matti Mularin ja Raimo Piiraisen kirjoitukset olivat aiheellisia ja hyvin perusteltuja. On varsin huomiota herättävää, että Loisteen hallituksen jäsen kertoo suoraan, ettei osaa kertoa, mikä on yrityksen tuoton tavoite. Ei tiedä edes, kuinka paljon kansaa voisi rosvota.
Mieleeni tulee muutaman vuoden takaa syksyltä 2017 soten hallituksen kokous, missä sote olisi ajettu Osuuskauppa Maakunnan takuumieheksi toteuttamaan Raatihuoneen kiinteistön rakennusurakka. Esillä oli vain Maakunnan tarjous 4000 m2:n vuokraamisesta sotelle perhekeskukselle ja maan alle satakunta autopaikkaa henkilöstölle.
Se oli Maakunnan puolesta hyvin hoidettu ja ajoitettu. Kun uusi hallitus kokoontui, niin ajateltiin sen menevän läpi kerta rysäyksellä kokemattomille hallitusjäsenille. Ei mennyt. Soten johtajalle olisi esityksessä annettu täydet valtuudet hoitaa asia. Piti jo laskea tarkkaan onko hallitus enää päätösvaltainen, kun jäävit lähtivät Myllylää myöten ja joutuivat ulos päätöksestä.
Mietin sillon, kukahan tässä milläkin pallilla istuu.
Todellisuudessa emme edes voi tietää, kuinka paljon me kainuulaiset maksamme Kajaven ryöstösiirtohinnoissa Loisteen kannattamatonta sähkönmyyntiä. Näyttää siltä, ettei hallituksen jäsenille näin vaikeaa kysymystä kannata edes esittää.
Sitten sitä ollaan ymmärtävinään köyhiä ja kipeitä soten hallituksessa ja heitä pitäisi kaikin tavoin tukea, mutta toisaalta ollaan juuri heitä ryöstämässä milloin missäkin Loistavassa Maakunnan sotessa.
Hannu Suutari
Kainuun soten yhtymähallituksen jäsen (kok.)
Kommentit
Jätä kommenttiAna Lyysi
12.11.2020 11:11
Suuret elkeet, mutta vähäiset taidot.
Nämä sanat tulee mieleen Loisteesta ja Kajavesta.
Loiste tipahtaa sähkömarkkinoilla
12.11.2020 10:09
Loisteen myymästä sähköstä on vain pieni osa sen omaa sähköntuotantoa. Suurimman osan ostaa sähköpörssistä. Ei tämmöisillä eväillä voi markkinoilla toimia pidempään menestyksekkäästi.
Varsinkin kun Loisteen yhteistyökyky muiden sähköyhtiöiden suuntaan on heikko.
Aikasemmin säästöjä ei ole juurikaan haettu
14.11.2020 10:44
Loisteella onkin käynnissä YT-neuvottelut sähkönmyynnissä henkilöstön vähentämiseksi.
Nämä neuvottelut tulisi laajentaa koko Loisteeseen ja hakea tätä kautta säästöjä.
Säästöjen kautta sitten alentaa kainuulaisten sähkömaksuja.
Pällin valossa
13.11.2020 10:23
Loiste tipahtaa markkinoilta ja jää pieneksi toimijaksi.
Muut sähköyhtiöt tulee pikku hiljaa viemään Loisteen asiakkaat.
Miksi keskustan Mika Lintilä ei tee mitään?
11.11.2020 12:22
Tämä asia kuuluu hallituksessa keskustan ministerin Mika Lintilän tontille.
Miksi tämä keskustan Lintilä ei tee asialle mitään vaikka selviä ongelmia tilanteessa on?
Onko niin, että tupa-illoissa keskustan ministerit ovat kovinkin suuria tekijöitä, mutta todellisuudessa he eivät saa mitään aikaiseksi?
Piiloutuiko Lintilä perunakuoppaan tässä asiassa?
16.11.2020 15:23
Miksi todellakin Lintilä ei tee mitään?
Kovasti sitä kepussa aina uhotaan, mutta nekin käytännön ratkaisut kansalaisten eteen jää kepulla tekemättä.
Huonostihan siinä on käynyt
12.11.2020 11:22
Tupailloissa kepun ministerit uhoavat tietämyksellään.
Nyt kun pitäisi jotakin tehdä, niin Lintilällä menee pupu pöksyyn.
Muutenkin näitä sähköyhtiön osakkeita on pöljyyksissään menneet myymään kepujohtoiset kunnat. Seireenien laulu ja Helppo Heikkien puheet ovat heihin helposti uponneet. Yhtään eivät ole osanneet ajatella mitä seuraamuksia osakkeiden kauppaamisella on jatkossa.
Kylmä Rinki
11.11.2020 11:16
Muutama vuosi sitten olleet tykkylumen aiheuttamat sähkökatkot osoittivat ettei ammattitaito vaan riitä näillä kainuun valolaisilla todellisessa tilanteessa. Silloin Kainuun Pelastuslaitoksen piti ottaa johtovastuu pois Loisteelta ja alkaa vetämään kriisiä.
Loisteen edustaja kertoi sähkökatkosta selviämiseen riittävän patteriradion, tulitikut ja kynttilän.
Lisäksi Loisteen verkoston suunnittelu on ollut selvästikin osamattomissa käsissä kun noin mittavat katkot olivat silloin mahdollisia.
Kajaanilainen
11.11.2020 6:10
Tässä on maksajan näkökulmasta ryöstö meininki olen maksanut veroa jo yli 50vuotta ja nyt eläkkeellä vielä kuppovvaa tämä sähkö virma vaan hyvähän se on kupata kun ei ole vaihtoehtoa kuin yksi ja sama TUIKKKU
Hannu Suutari
10.11.2020 22:05
Maksamme siirtohinnoissa miljoonia pelkästään, jotta saimme säilytttää Loista-brändin. 2017 kieltäydyimme yhteistyöstä Kuopoin ja Jyväskylän Energian kanssa. Siellä olisi ollut sitä todellista potentiaalista suurta asiakaskuntaa, joille myydä sähköä. Viittaan tässä hallituksen pj:n Arto Okkosen kirjoitukseen sähkön myynnin vaikutuksesta. Sitten lähdettiin leikkimään pohjoisten poikien kanssa – yhtä tyhjän kanssa. Se oli kallis virhe.
Sitten kertokaa minulle, mitä en kertakaikkisesti voi ymmärtää: Jos yrityksen omistajat itse katsovat oman tuotetun sähkön hinnan liian kalliiksi ja ostavat sähkönsä muualta, niin miten kukaan aikuisten oikeasti voisi edes kuvitella ostavansa sähkön edullisesti Loisteelta?
Konsernirakenne ja sisään rekennettuine konserniavustuksineen mahdollistavat tappiollisten liiketoimintojen peittämisen ja niiden tappioiden kattamisen meiltä siirtoverkkoon sidoksissa olevilta asiakkailta siirtohinnoissa.
Tämä Loisteen toiminta on erityisen vahingollista ei vain yksityisen kainuulaisen kuluttajan kannalta vaan myös kainuulaisen yritystoiminnan kannalta.
On myös täysin vastuutonta toimintaa, että omistajat ovat upottaneet omat ostovelkansa konsernin taseeseen. Niitä velkoja ei ole edes suojattu. Rn voi mitenkään ymmärtää yritystoimintaa, missä sellaisia riskejä, mitä ei itse voi hallita ei suojata. Käytänössä tässä on siirretty tämä suojaamaton riski yrityskauppojenyhteydessä meille asiakkaille. Sitä me nyt maksamme. Minusta on hyvä olla rehellinen, valheilla on lyhyet jäljet.
Erityisasiantuntija
11.11.2020 11:30
Hyvä huomio Suutarilta.
Loisteen suuri asiakasmäärä on peruja E-On aikakaudelta.
Nämä asiakkaat taitavat olla Espoon suunnalla. Mitenkään vaikea ei ole veikata, että Loiste tulee pikku hiljaa menettämään nämä asiakkaat koska Suomeen on perustettu sähkönmyyntiin isoja sähköyhtiöiden liittoutumia ja Loiste ei ole sellaisessa mukana.
Kuopion ja Jyväskylän kanssa liittoutuminen sähkönmyynniissä taisi kaatua Loisteen yhteistyökyvyttömyyteen ja kuvitelmaan siitä minkä kokoisen siivuun heillä oli mahdollisuuksia.
Jotain osaava
10.11.2020 16:05
Itse olen todella ollut hämmästynyt, kun olen joutunut korkeillekin kaupungin päättäjille selittämään, miten ne talousasiat oikeasti menevät. Ja tällaiset osaamattomat henkilöt ovat sitten puolestamme päättämässä isoistakin asioista.
Kajaven kuvioissahan homma karkeasti sanoen menee niin, että Kajaani, Sotkamo ja ulkomaalainen sijoitustaho rahastavat verkkoyhtiön alueen muita heikommin toimeentulevia kuntia vaikeuttaen niiden selviytymistä muutenkin hanakalassa tilanteessa. Tietenkin kajaanilaiset ja sotkamolaiset itsekin joutuvat maksamaan korkeita siirtomaksuja, mutta toisaalta näillä verkkoyhtiön kautta saamillaan tuloilla pystyvät pitämään asukkailleen paremman palvelutason.
Pentti Kettunen ex-kansanedustaja ps. KAJAANI
10.11.2020 15:41
On se kumma kun kokoomukselle ei kelpaa kokoomuslainen markkinavoimien johtama yrittäjäpolitiikka. Johtuuko se vain siitä, että sitä tässä Loisteen tapauksessa harjoittavat keskusta ja vasemmistoliitto!
Juurisyy tähän tilanteeseen lienee se kun Kajaani ja Sotkamo möivät n. 30 prosentin siivun Loiste-konsernista konikansallisille pelimiehille. Tässä on varoittava esimerkki siitä, että kunnallisia sähkö- ja vesihuoltoyhtiöitä tai liikelaitoksia ei pidä antaa riistokapitalistien temmellyskentäksi.
Tehdään vääriä toimenpiteitä
11.11.2020 12:28
Loiste Kajavee tekee myös liian aikaisia investointeja.
Uusivat johtoja joilla olisi vielä käyttöikää jäljellä.
Tämä ei ole missään mielessä järkevää.
Suutari teki hyvän teon
11.11.2020 12:16
Pikemminkin hyvä kun Suutari nostaa ongelman esille.
Enemmänkin pitäisi olla rohkeutta tuoda epäkohtia esille.
Muutenhan sama huseeraaminen ja huonot tavat tehdä asioita säilyy tässä maassa.
Onko ps:llä tarjota vaihtoehto
10.11.2020 17:23
Kettusen vuodatukseen voisi kommentoida, että eihän tässä ongelmaa olisikaan, jos sähkönsiirto olisi markkinavoimien alaista toimintaa. Mutta se on monopolistista bisnestä, johon markkinavoimat, joita tässä tapauksessa edustavat paikalliset sähkönkäyttäjät, eivät pääse vaikuttamaan. Monopolien vapauksia on markkinataloudessa syytä erityisesti rajoittaa; tässä tapauksessa siitä on vastuussa Energiavirasto, joka osaamattomuuttaan tai vahvasti lobattuna, epäonnistui tehtävässään.
Juuso2019
10.11.2020 16:02
Kajaani+Sotkamo omistavat yhä enemmistön ja käyttävät isännän ääntä, ei uudet vähemmistöomistajat.
Olikohan se tämä Huusko, joka jotain 3-4v sit korottaessaan siirtomaksuja perusteli, että niillä sit ’pärjää pitkälle tulevaisuuteen’ – sen jälkeen korotettu korotuskaton puitteissa joka syksy. Kummalliseksi siiirtohintakorotukset tekee, että maakapelointi on elinkaarikustannuksena ihan sama kuin tolppiin vedettyinä. Kun maakapelointi niin säästö tulee ettei tarvitse korjausmiehiä – tuo kattaa pitkällä aika välillä sen kustannuksen ja tuo tuoton. Mitään lisäkorvattavaa hinnankorotuksina ei siis olisi koko aikana pitänyt tulla. Vattenfallin tj-tuon aikoinaan lipsautti Ylen studiossa.
maksajalla oikeus tietää
10.11.2020 14:47
Voisiko joku kertoa/ottaa selvää paljonko nämä Loiste-Kajaven hallituksessa istuvat saavat palkkioita.
Juuso2019
10.11.2020 13:48
Kuinkakohan se Loisteen sähkönmyynti voi nykyhinnoilla olla kannattamatonta kuten Suutari yllä väittää ?
Tein hiljan uuden sähkönostosopimuksen nimeltä mainitsemattoman helsinkiläisen sähköyhtiön kanssa, Loisteen tarjouslaskurilla niiden sähkönhinta olisi ollut vuodessa +59.7% kalliimpi kuin tämän kilpailijan – joka siis aikuisten_oikeesti ostaa sen sähkön sit Loisteelta.
Kajaanissa kunnallisvero +3%-yksikköä hesaa enemmän, Soten asiakasmaksut myös tyyliin tuplat ja tältä kunnalliselta sähköyhtiöltä sit sähkö +60% kalliimpi ja Kajaven SE-siirtomaksut siihen sit vielä päälle. Siinä olisi kunnanisille sitä mietittävää kun pohdiskelee Kaenuun vetovoimatekijöitä.
Tuohon jos tulee vielä päälle soteverot ja maakuntaverot niin veropakolaiseksihan täältä on kaikkien lähdettävä…
Silleen
10.11.2020 12:01
Sähkösaavista pohja vuotaa?
Henkilöstölle on hyvä korotella palkkoja ja maksaa tulospalkkioita kun aina välillä korotellaan hintoja.
Itse toiminnan ei tarvitse mitenkään olla tehokasta.
Päinvastoin.
On se pöljää täällä Kainuussa tämä touhu
10.11.2020 11:57
Kajaanilaiset ja kainuulaiset kuntapoliitikot. Katsokaa peiliin ja tunnustakaa minkälaisen pöljyyden olette tehneet tässä asiassa.
Tätä toimintamallia on Loisteen edellisessä hallituksessa ollut hyväksymässä vasemmistoliiton Vesa Kaikkonen.
Meisseli Järvinen
10.11.2020 11:52
Kainuusta maksetaan sitä enemmän veroja valtion kassaan osana sähkönhintaa mitä korkeammat on Loisteen hinnat. Niiden sähköyhtiöiden alueilta jotka pyrkivät pitämään sähkönhintansa mahdollisimman alhaalla ei makseta niin paljon veroja kuin Kainuussa.
Entäs Kajaanin ja Sotkamon valtionosuudet? Kun Kajaani ja Sotkamo saavat Loisteen avulla rahastettua kainuulaisia Suomen korkeimmilla hinnoilla, niin valtio voikin leikata Kajaanille ja Sotkamolle maksettavia valtionosuuksia pienemmäksi kun he näin saavat rahaa kainuulaisilta.
asioiden tarkastelu
10.11.2020 11:50
Miksi Kainuussa sähköverkkoa vedetään ”joka niemeen ja notkoon”? Voisiko sähköyhtiö olla joissakin tapauksissa (esim. yksittäiset mökit) luova ja toteuttaa asiakkaan sähkön saannin esim. aurinkopaneeleilla?!
Lappi maakuntana on suurempi kuin Kainuu ja siellä sähköverkkoa (kilometreissä) on vähemmän ja siten myös ylläpitokustannukset pienemmät.
Sähköyhtiön toimintatavat taitavat todellakin olla tehottomia.
ex-kepulainen
10.11.2020 11:14
On se kumma ettei valtiovalta saa kuriin tuollaista rosvoporukkaa joka monopoliasemassa harjoittaa julkista ryöstämistä. Tuolla siirtohinnoittelulla näivetetään jo koko maakuntaa. Kuka haluaa investoida Kainuun puolelle yhtään mitään jos Pohjois-Pohjanmaan(Oulun seudun sähkö)puolelta saa sähkön puolet halvemmalla. Kajave on vain Keskusta poliitikkojen leikkikenttä jossa jokainen saa vuorollaan leikkiä yritysjohtajaa. Hävytöntä kertakaikkiaan. Sinne meni Rinteen eläkeläisten vappusataset Kajaven kassaan. Sinne kyllä sopii.
Erityisasiantuntija
10.11.2020 10:59
Loiste Kajave siis investoi nyt suurella vimmalla sen takia, että se saa nostettua verkkoon sidottua pääoman määrää. Tästä suuremmasta verkossa kiinni olevasta summasta pystyy sitten maksamaan isompia osinkoja omistajille Energiamarkkinaviraston siunauksella.
Loisteen Kajave uusii nyt sellaisiakin johtoja joilla olisi vielä käyttöikää jäljellä.
Loiste Kajaveen kannattaa siis tehdä investoinnit mahdollisimman kalliilla ja tehottomalla tavalla.
Näin ilmeisesti tapahtuukin, kun Loiste Kajave on pilkkonut kaikki eri toimintonsa eri yhtiöiden tehtäväksi ja nämä pyrkivät laskuttamaan Loiste Kajaveelta maksimaaliset summat. Ilmeisesti siinä hyvin onnistuen.
Kajaanissa toimi aikoinaan pienellä maaantieteellisellä alueella kaupungin itse omistama Kajaanin Energialaitos. Kajaanin ei missään nimessä olisi kannattanut lähteä Kainuun Valon kanssa samaan yhtiöön. Nyt kajaanilaiset ovat joutuneet maksumieheksi tälle kalliille maaseudun (joka autioituu) johtojen uusinnalle. Kajaania hieman suuremmassa kaupungissa Kokkolassa on Kajaania paljon pienemmät siirtohinnat. Kokkolassa ovatkin paljon Kajaania viisampia ja ovat säilyttäneet oman pienellä maantieteellisellä alueella toimivan sähköyhtiönsä.
Ei ihmekun Kajaanilla menee heikosti. On täällä aina ollut niin huonot kuntapoliitikot.
Maalaisjärkeä toimintaan
10.11.2020 11:47
”Nyt kajaanilaiset ovat joutuneet maksumieheksi tälle kalliille maaseudun (joka autioituu) johtojen uusinnalle. ”
Näin varmaan on, mutta on syytä muistaa, että vuoteen 2019 Kajaanilla oli 75% omistus Loisteessa ja tälläkin hetkellä enemmistö. Loiste on siis toiminut ja toimii juuri niin kuin kaupungin johto on parhaaksi nähnyt. Vastuun kantavat virkamiesjohto sekä suurimmat poliittiset ryhmät. Eniten ihmettelen sitä, että vasemmistoliitto on saatu tällaiseen mukaan. Ei ole Näljängän mummon tilannetta paljon mietitty!
Nuo lähivuosina 450 miljoonan euron lainarahoituksella tehtävät verkkoinvestoinnit panevat miettimään onko toiminnasta maalaisjärjen käyttö kadonnut täysin, jos ja kun rankkoja investointeja tehdään sen mahdollistamiseksi, että siirtohintoja voidaan jatkossa edelleen nostaa.
Riskin paikka voi olla se, miten lainoista selvitään, kun siirtoyhtiöiden sallittua tuottoa lasketaan ja energian myynti pyörii tappiolla.